PŘÍMÝ PŘENOS OSMÉ ETAPY NA BOLIVIA TV
Bojovali dlouho jako lvi, přemáhali nástrahy enormně těžké trati, technické potíže, značnou únavu. Etapu dokonce dojeli na třech kolech, čímž se zapsali do dějin, ale ani tak velké odhodlání tentokrát nestačilo. Nejtěžší rozhodnutí přišlo dnes ráno. Tým Tatra Buggyra v soutěži pokračovat nebude. Jeden z nejtěžších ročníků extrémně vytrvalostního závodu Rallye Dakar nakonec dostal i tento závodní celek. Cíl letošní soutěže neuvidí více než polovina účastníků a bohužel ke smutku českých fanoušků mezi nimi bude i posádka pilota Martin Kolomého.
"To rozhodnutí bylo strašně těžké, trvalo nám několik hodin a nakonec jsme se na tom v týmu shodli. Všichni jsme dělali maximum. Do poslední chvíle jsme se pokoušeli najít alternativní řešení, ale nakonec se srdcervoucí lítostí musíme oznámit, že naše letošní účinkování na Dakaru končí. Všem děkuji za jejich za jejich nasazení a vůli. Strašně si toho vážím," oznámil s těžkým srdcem pilot stáje Tatra Buggyra Racing Martin Kolomý.
Důvodem pro odstoupení je technický problém, který by mohl ohrozit zdraví celé posádky. Tým po důkladné analýze komponentů přední nápravy odhalil četné mikropraskliny. Vysokohorský charakter příštích etap pak představoval značné riziko v případě souvisejícího technického defektu. "Niki Lauda říkal, že žádné vítězství by nemělo být vykoupeno nepřiměřenou mírou rizika. Mám dvě malé děti, David tři. Nestálo by za to se někde vybourat. V tuto chvíli by to byl zbytečný hazard," podotkl Kolomý.
Jeho ambiciózní celek, který si přál vylepšit loňské páté místo, do dějiště přijel se zcela novým strojem Tatra 815 Buggyra. "Auto šlapalo na výbornou. Byl jsem velmi spokojený s tím, jak jede. Měli jsme na parádní výsledek, ale někdy vás potkají zcela nepředvídatelné poruchy a souhry okolností, že si připadáte bezradní. Vždycky jsem říkal, že Dakar není jen o pilotech a technice, ale především o štěstí a toho jsme letos tolik neměli," řekl zklamaně Kolomý.
První rána přišla už v úvodní etapě, kdy "FatBoye" zastavila hořící pneumatika, ale ztráta byla jen v rámci minut. V dalších částech se českému speciálu dařilo svoji pozici vylepšovat. V páté etapě už atakoval post nejlepšího českého jezdce a průběžnou šestou příčku, ale službu mu vypověděl vzduchový kompresor a jeho vůz při opravách ztratil osm hodin. O další den později při předjížděcím manévru urazil přední kolo, ale závod odhodlaně dokončil sedmikilometrovou jízdou po třech. Za svoje nasazení sklidila posádka "tlouštíka" velké uznání a Kolomý si v bivaku vysloužil přezdívku "Tříkolák". Po opravě nápravy a za pozdní příjezd do bivaku přišla další, více než šesti a půl hodinová penalizace. I přes vědomí, že letošní celkové pódium je ztracené, chtěla posádka dojet do cíle v chilském Valparaísu a pokusit se získat ještě alespoň etapový vavřín. Po dni volna proto stáj nastoupila k nedělní 7. etapě, v níž se po startu z dvaadvacáté pozice dostala až na desátou a to přitom stihla před cílem pomoci Arturu Ardavičusovi s Tatrou, který po nehodě zůstal nehybně ležet na střeše.
Dakar měl v pondělí ukončit argentinskou část a přesunout se do Chile. Do tamních etap už ale Tatra Buggyra Racing nezasáhne. "Myslím, že v těch předchozích jsme prokázali, že jsme schopni jít až na samou hranici možností, nicméně jsem rád, že v našem týmu převážil zdravý rozum nad chvilkovou emocí. Děkuji všem fanouškům za obrovskou podporu, kterou nám v celém průběhu dodávali. Budu se jim teď snažit alespoň ještě zprostředkovávat netradiční pohledy do bivaku letošního Dakaru," dodal Martin Kolomý.
Když v roce 2001 truckracingový tým Buggyra vstoupil do evropského šampionátu tahačů, byla to jeho nejhorší sezóna v historii, avšak hned v té následující už Gerd Körber získal pro tým z Roudnice nad Labem první titul mistra Evropy. Čeká stáj stejný osud i na Dakaru?
Nepřehlédněte video Buggyra racing ze sedmé etapy a pár slov Martina ke konci jeho účati.
Zdroj: buggyra.com
Byla to sice dlouhá, ale zároveň spíše sprinterská etapa. To pro její rychlý profil. A Tomáš Vrátný v ní opět potvrdil roli jednoho z překvapení největšího světového rajdu. S Tatrou 815 týmu BDP vybojoval třinácté místo, průběžně si polepšil o dvě příčky, takže nyní je patnáctý. Jako druhý nejlepší Čech, když dnes překonal Vlastimila Vildmana.
Pilota liazky překonal v těsném souboji, který napínal fanoušky po celou dnešní etapu. Tomáš s bílou Tatrou 815 má nyní na svého krajana v tabulce náskok pětatřiceti vteřin.
Kazašský kolega Vrátného Artur Ardavičus jel také výtečně, držel se kolem sedmého místa. V závěru etapy se ale jeho Tatra Jamal rázem ocitla na boku. Stalo se to v prachu a při rychlé jízdě. Posádka ok, ale auto velice rozbité. Všichni členové Bonver Dakar Projectu děkují svému bývalému kolegovi Martinu Kolomému, dnes z týmu Buggyra, který Arturovi pomáhal zpátky na kola.
Artur do cíle dorazil. Jako sedmnáctý a dokonce si i polepšil v tabulce. Nyní je třiadvacátý. Práce na potlučené jamalce bylo tolik, že její pokračování v Dakaru nebylo po dojezdu do cílu vůbec jisté.
Tomáš Vrátný k sedmé etapě Rally Dakar 2014: „Byla to dlouhá etapa, opět velmi rychlá. Zase se nedalo nic získat, jen ztratit. Ve dvaceti minutách se seřadilo skoro dvacet kamionů, a to po 525 kilometrech! Ale užívali jsme si to. Zbytečně jsme neriskovali a bavili se jízdou. Startovali jsme jedenáctí a díky tomu poznali, že jízda vepředu je bomba! Nepráší pomalejší kamiony a není tak rozbitá trať. Jen nás trochu znervózňoval únik nafty a klekla nám kompletní telemetrie, takže jsme nemohli kontrolovat teploty. Ale nějak jsme to zvládli a jsme v cíli.“
Artur Ardavičus se v průběhu etapy pohyboval na skvělé sedmé příčce. Mezi posledním mezičasem a cílem ovšem ztratil více než 10 minut, když svou novou tatru převrátil na bok.
Opět komentuje Tomáš Vrátný: „Bohužel, kdo tentokrát ztratil byl Artur. Dva kilometry před cílem, v prachu a při rychlé jízdě, převrátil auto. Klukům se nic nestalo, ale auto je dost potlučené. Díky patří Martinu Kolomému, který Artura stavěl na kola. Ty dva kilometry do cíle Artur ještě dojel a pak jel pomalu do bivaku. Teď mechanici makají, aby to stihli. Další pokračování této posádky je však v ohrožení, tak držte palce, prosím!“
Dakar pokračuje už v pondělí osmou etapou Salta – Calama. Bude kratší než předchozí. Rychlostní zkouška měří 302 km a takzvaná spojovačka má 510 km.
Informace o týmu Bonver Dakar Project naleznete i na facebook.com/BonverDakarProject a twitter.com/Bonver_Dakar.
Studio BDP si pro vás připravilo video- rozhovor s Tomášem Vrátným a Arturem Ardavičusem
Media Bonver Dakar Project
Foto: Marian Chytka, MCH Photo
Do nedělní sedmé etapy dakarského dobrodružství, která následovala po dni volna, vyrazily posádky kamionů a aut zvlášť, motorkáře a čtyřkolkáře čekala jiná trasa. Po osmé ráno opustily kamiony bivak v Saltě a vydaly se na 114 kilometrů dlouhý spojovací úsek, který je přivedl do místa zvaného Las Cuevas. Odtamtud vyrazilo zbylých 82 automobilů a 54 kamionů na měřenou speciálku, pro kamiony vypsanou na 525 kilometrů. Ještě před startem ale musely posádky prokázat trpělivost - organizátoři start kamionů odložili, neboť záchranářské helikoptéry nemohly kvůli nízké oblačnosti vzlétnout.
Start kategorie kamionů se tak odehrál až dvacet minut po poledni tamního času. Jako první vyrazil na trať vítěz předchozí etapy Pieter Versluis s Manem. Aleš Loprais startoval nedlouho po něm a po celou speciálku se držel na dostřel od těch včera nejrychlejších.
A nezapomínejme na to, že celá speciálka se jela ve výšce 3,5 km nad mořem, dvakrát se posádky se svými trucky vyšplhaly do výšky přes čtyři kilometry. Byly v ní rychlé úseky, kameny, písek a dokonce i solná pláň. Ode všech to tak byl úctyhodný výkon, pořádně zabrat dostala i technika. Nejrychleji nakonec okruh, který piloty zavedl zpátky do Salty, zvládl Rus Nikolajev s Kamazem v čase 5 hodin a 2 minuty. Aleš Loprais na pátém místě zaostal o 10 minut a 23 vteřin. Celkově je posádka vozu s číslem 504 šestá, ovšem od páté příčky ji dělí pouhých 22 vteřin! Vedoucí Nizozemec de Rooy má náskok hodinu a 45 minut. Druhá týmová posádka Jana Tománka byla včera dvacátá a stejné pořadí si drží i celkově.
8 etapa: Salta - Calama
Spojovací úseky: 510 km / Rychlostní zkouška: 302 km
Osmá etapa zavede účastníky Dakaru z Argentiny do Chile. Po startu ze Salty je nejprve čeká spojovací úsek dlouhý více než 500 km, pak přijde na řadu 302 kilometrů dlouhá speciálka. Závodníci přejedou Andy, zdolávat budou i pohoří Cordillera Domeyko, jejichž hřeben označuje východní hranici pouště Atacama. Měřený úsek do cílového města Calama by měl podle organizátorů vyhovovat zejména pilotům, kteří upřednostňují rychlé tratě v uzavřeném prostředí. Pořadatelé rovněž důrazně doporučují věnovat pozornost ostatním vozům na trati. Blokovat rychlejší se nevyplatí, neboť údaje ze systému Sentinel, který střeží zmíněné blokování, budou na konci dne pečlivě kontrolovány.
Přejeme hezký začátek nového týdne a vy si naopak blokujte čas na vozy Tatra s čísly 504 a 519 i na sledování druhé poloviny dobrodružství jménem Rallye Dakar 2014.
Lopraisovci: šestá etapa + volný den
Podívejte se také na video Lopraisovců- sedmá etapa
Zdroj: loprais.cz
Po propršeném dni volna pokračovala Rallye Dakar sedmou etapou v okolí Salty. Mimořádně rychlá trať, vytyčená ve výšce 3200 – 4200 metrů nad mořem, nabídla dlouhou speciálku, která však zásadní změny v pořadí nepřinesla.
Josef Macháček v etapě spíše konsolidoval zbylé síly, vždyť i ve dni volna probíhaly údržba a opravy jeho buggy v plném tempu. "Osmatřicet hodin v kuse jsme nespali, po ranním dojezdu do bivaku v Saltě jsme skoro ani nevylezli z auta a už jsme jeli na start nové etapy. Bylo to nesmírně únavné, takže den volna přišel vhod, i tak byl však vyplněn prací. Dnešní etapa se nám líbila, byla však velmi rychlá, místy jsme jeli táhlou rychlostí 150 kilometrů v hodině. Nadmořská výška našemu autu problémy nedělala, řidší vzduch jsme na výkonu motoru ani nepoznali. Dál jsme se ale zlepšovali, což mě samozřejmě těší. Z cesty přes Andy ve výšce skoro 5000 metrů strach nemám – už jsem to absolvoval několikrát na čtyřkolce, v autě jsme oba dobře schovaní, i když si v něm topení nepustíme," sdělil po dojezdu pilot KM Racingu, který v sedmé etapě obsadil 39. místo a zaznamenal tak nejlepší etapový výsledek v dosavadním průběhu soutěže.
Posádka Vlasty Vildmana absolvovala vlastně standardní etapu. I v kategorii kamionů, která se zhruba na poloviny trasy odchýlila z původně společného itineráře s osobními auty za to nejrychlejší vzali pěkně od podlahy. Vítězný Nikolajev s Kamazem zajel na 525 kilometrech ve vysoké nadmořské výšce průměrnou rychlost 104,3 km/h, a to mají kamiony povolenu maximální rychlost 140 km/h.
"Měli jsme obavu, zda trať bude po velkých deštích vůbec průjezdná, ale nakonec se ukázalo, že to je bez problémů, a tak hlavním problémem, který způsobil posunutý start o půl hodiny, byla mlha, kvůli které nemohly vzlétnout helikoptéry. U nás šlo všechno v pořádku, neměli jsme výpadky, nezastavovali jsme, vyhýbaly se nám defekty. V některých pasážích byla etapa rychlá až moc, místy to bylo nepříjemné, a také se mi ve vysokých nadmořských výškách už točila hlava. V závěru jsme ještě dojeli dva kamiony, které startovaly před námi a minuli MAN, který se převrátil na bok. V cíli jsme viděli, že jsme devatenáctí, takže pro nás standardní etapa," zhodnotil v cíli navigátor Liazu č. 525 Martin Macík mladší.
V osmé etapě čeká celý dakarský konvoj náročný přesun přes Andy (letos naštěstí jen jeden). Po 522 kilometrech dojedou teprve na start speciálky. Ta pro osobní vozy a kamiony měří 302 kilometrů, celá se pojede ve výškách nad 3600 metrů nad mořem a podle zkušeností z minulých let bývá poměrně prašná a rozbitá. Večer se doufejme všichni setkají v bivaku v Calamě, už na území Chile, otevře se brána do pouště Atacama.
Sledujte tým KM Racing na televizních obrazovkách v pořadu Rallye aktuality na televizi Sport 5, každý den od 21:00 hodin.
Podívejte se na sedmou etapa v podání KM racing.
Zdroj: KM Racing Media / Jiří Vintr
Vítejte v druhé polovině nejtěžšího závodu na světě! Včera jezdci začali 373 km dlouhou spojovačkou, aby se vydali do 409 km kvůli počasí zkráceného měřeného úseku. Opět jsou motorkáři v jiném bivaku než zbytek týmu, takže záleží, jak ušetřili pneumatiky, protože na nich pojedou i zítřejší etapu!
Včera pro Davida nebyl úplně nejlepší den, víme, že se necítí dobře v těchto nadmořských výškách (přes 4000 m. n. m.). I tak zvládl včerejší etapu za 03:56:31, což mu vyneslo 33. pozici. Zůstal tak v top 20 celkově! Tahej Davide!
Rádi bychom tímto i poděkovali všem, kteří přišli včera do Top Gear Bar Prague podpořit Davida a ostatní kluky na Dakaru. Udělalo mu velkou radost slyšet své fanoušky alespoň po Skypu! Doufáme, že 8.2. vás přijde ještě víc!
Štefan Svitko v sedmé etapě bojoval, ale na 65 kilometru se zastavil. Následně se vynořil před kamerou s ohnutým řidítkem. Ztrátu nabranou při pádu už nezvládl dohnat zpět a dokončil na 42. místě.
Zdroj: facebook- spmotodakarteam
Podívejte se také na video. Diváci umí být někdy opravdu přející... VIDEO- PÁDY DAKAR 2014
ČT sport - Dakarské ozvěny - 17:05 hod. (Pohled odborníků na českou účast a aktuální dění na Rallye Dakar)
ČT sport - Dakar 2014 - 22:45 hod. (Denní souhrn důležitých momentů), repríza - 14.1.2014, 08:30 hod.
Sport 5 - Rallye aktuality - 5.díl, 21:00 hod.
Sport 5 - Rallye aktuality - 5.díl, 22:15 hod.
Připravila: Klára Bubelová
13. 1. 2014