Že vám tyto názvy nic neříkají? Vydejte se s námi na přehlídku více než stoleté historie naší nejznámější firmy a poznejte skutečné poklady na čtyřech kolech, které se pyšní nálepkou „Made in Czech Republic“!
Nové muzeum automobilky Škoda, které se nachází v bývalé dílně samotných zakladatelů podniku – pánů Václava Laurina a Václava Klementa, bylo otevřeno po několikaměsíční rekonstrukci na podzim v roku 2012. Celá expozice (kromě depozitáře) je samozřejmě bezbariérová a vítáni jsou i návštěvníci se zrakovým postižením. Osobně jsem se na návštěvu jako zarytý škodovkář velice těšil a v následujících řádcích se vám pokusím své dojmy z ní zprostředkovat.
Budova muzea je situována nedaleko samotného areálu Škody Auto, přímo vedle Zákaznického centra. Součástí budovy je i stylová kavárna a restaurace „Václav“, jejíž název odkazuje na otce největší české automobilky a Laurin & Klement Forum – multifunkční konferenční sál pro přibližně 600 návštěvníků. Vraťme se ale zpět samotnému k muzeu, jehož expozice je rozdělena do tří částí – Evoluce, Tradice a Preciznost.
Komentovaná prohlídka začíná v oddělení „Tradice“, kde se dozvíte mnoho zajímavostí z historie samotné firmy, vývoji známého loga s okřídleným šípem a seznámíte se i s rodinou, která je již po několik generací spojena s touto firmou. Nechybí ani zmínka o limuzíně postavené z několika vozů typu 105 a své čestné místo zde má i nezapomenutelná „Dvanáctsettrojka“, která za minulého režimu provázela člověka doslova od narození až do smrti. Mimochodem, věděli jste, že se v jedné z nich narodil i fotbalista Milan Baroš a že ji ještě i dnes můžete koupit zbrusu novou?
Dalším ze zajímavých příběhů je například ten o Miss USA Charlotte Sheffield, která byla v roce 1957 hlavní tváří reklamní kampaně na podle mě nejkrásnější škodovku všech dob – roadster Felicia. Americký dealer do Boleslavi přivezl na patnáct tisíc objednávek na tento krásný automobil, Škoda jich však kvůli omezené výrobní kapacitě za moře vyvezla pouhé čtyři stovky. Na konci první části expozice pak můžete obdivovat Fabii S2000, s níž Škoda Motorsport sesbírala mnoho úspěchů nejen na domácích, ale také na světových rallyových tratích. Opět si dovolím jednu zajímavost – cena tohoto vozu převyšuje částku tři sta tisíc Eur a při závodě si tento zelený drak řekne každých sto kilometrů přibližně o šedesát litrů paliva.
Jako druhá následuje „Evoluce“ – jakási časová osa, jež začíná u motorového kola z produkce firmy Laurin a Klement, dále pokračuje přes vůbec první automobil z Boleslavi Voiturette, původní vůz Superb ze třicátých let, známé „Embéčko“ a končí u Felicie a moderního prototypu VisionD, jímž se uzavírá téměř sto dvacet let trvající tradice výroby automobilů v Mladé Boleslavi. Nechybí ani klasická Škoda 100 alias „Hundrtka“ a své místo si v muzeu našel i vůz samotných zakladatelů firmy. Zřejmě nejatraktivnější součástí expozice je „autoregál“, který ukrývá ty nejzajímavější vozy, které kdy brány podniku opustily. Bohužel je však velice nešťastně vyřešen: kvůli své výšce lze z vozů umístěných ve třetím a čtvrtém patře detailně vidět pouze podvozky, což je obrovská škoda. Nechybí zde totiž takové skvosty jako například Super-Sport Ferat, který si zahrál ve filmu Upír z Feratu, dvoudveřový Favorit Kabrio či elegantní Škoda Popular Sport Monte Carlo.
Prohlídku uzavírá třetí část s názvem „Preciznost“, ve které můžete nahlédnout do dílny mladoboleslavských mistrů restaurátorů. Naleznete zde průběh celé renovace automobilu od nálezového stavu až po hotový zrenovovaný veterán a dokonce se v jednom z nich můžete i vyfotografovat. Na samý závěr pak ještě průvodce promítne krátký, avšak o to zajímavější film o výrobě automobilů v Mladé Boleslavi.
Pokud se rozhodnete výstavní skříň Škody navštívit, doporučuji spojit návštěvu muzea také s exkurzí do výrobních provozů. Ta trvá přibližně hodinu a půl a spolu s průvodcem vás zavede do lisovny, kde se lisují plechové komponenty vozů ve své druhé části až na samotný závěr složité procedury výroby automobilů - do montovny, kde se do svařených a nalakovaných karoserií modelů Octavia, Rapid a sesterských Seatů Toledo montují motory a jednotlivé součásti exteriéru i interiéru. Patříte-li do řad technických nadšenců, rozhodně si přiobjednejte i tuto jedinečnou prohlídku. Dozvíte se mnohé o technologii výroby, jednotlivých strojích, které se na ní podílejí, a budete mít unikátní možnost pozorovat vše z bezprostřední blízkosti. Určitě nebudete litovat, je to vážně skvělý zážitek!
Co říci na závěr… Škoda muzeum je krásné, moderní, stylové, ale něco mu prostě chybí. Očekával bych celkově více vystavených aut a především více prototypů a modelů, které nejsou až tak známé, protože například v „Evoluci“ je skutečně mnoho vozů, jež se dají ještě běžně spatřit na našich silnicích. Samozřejmě Škoda 120 či původní Octavia ve stavu jako kdyby právě opustily výrobní linku jsou krásnou podívanou, ale raději bych uvítal třeba zajímavost v podobě stodvacítky s předním pohonem, původní koncepty Yetiho či Roomsteru, případně nádhernou studii Tudor – kupé odvozené od první generace Superbu. Kdo chce obdivovat tyto raritní kousky, musí si dopředu domluvit návštěvu depozitáře automobilky, protože ten bohužel není součástí standardní prohlídky.
Přemýšlíte-li tedy, kam vyrazit například s dětmi na zajímavý a originální výlet a chcete navštívit srdce českého automobilového průmyslu - Mladou Boleslav, Škoda Auto Muzeum, případně i samotnou automobilku byste určitě neměli minout. Na své si zde totiž přijdou právě i ti nejmenší: na multimediální interaktivní tabuli si mohou zahrát spoustu her, a zábavným způsobem tak poznat svět Škody Auto.
Ceny vstupného
Dospělí: 70,- Kč bez průvodce, 100,- Kč s českým průvodcem
Děti: 35,- Kč, respektive 50,- Kč
Rodinné: 175,- Kč
Otevírací doba
Denně: 09:00 – 17:00
Zavřeno během vánočních svátků a na Nový rok
Adresa: třída Václava Klementa 294, 293 60 Mladá Boleslav
GPS: 50°25’7.615”N, 14°54’50.838”E
Web: http://museum.skoda-auto.cz/
Zde můžete zhlédnout videoreportáž o muzeu z dílny První Boleslavské.
Autor: Václav Volf (vvf)
26. 1. 2014