16.05.2014
Při třetím podniku MMČR sajdkár v Ledči nad Sázavou ve čtvrtek 8. 5. 2014 nastoupili také sajdkárkrosoví veteráni, kteří letos jedou svou vlastní soutěž, Přebor republiky. V předešlé reportáži jsme slibovali, že se jim budeme také věnovat. Psacího pera se neváhal chopit náš redaktor Zdeněk Růžička a o průběhu závodů veteránů se nám níže rozepsal.
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Na začátku sezony se povedlo prosadit vypsání soutěže pro naše bývalé jezdce sajdkárkrosu jako Přebor republiky side-veterán, jenž se jede současně při MMČR a má svá vlastní pravidla ohledně stroje i věku řidičů. Nyní se již odjely dva závody, v Mohelnici a v Ledči nad Sázavou. Rád bych vám přiblížil průběh posledního závodu, a tím i zavzpomínal na naše sajdkárkrosové legendy let minulých.

Do ledečského závodu se přihlásilo celkem 13 posádek, včetně jedné dívenky, Markéty Boubínové, a dvou zahraničních posádek; Pelzer-Müller a Ziemann-Ziemann z Německa. Trať byla po předchozím dni řádně nakropená a některým posádkám dalo velmi zabrat obkroužit kolo v rozbahněném terénu.Do první jízdy nejlépe odstartoval Peták s Lundákem, pronásledován Hutirou s Plhákem. Na ně se ještě lepili Pelzer-Müller z Německa. Start se ovšem neobešel bez dramatického okamžiku, kdy v první zatáčce se posádce Boubín-Boubínová zvedl sajdkárkrosový vozík a křehká dívka se z něj odporoučela letem vzduchem k zemi. Vše se naštěstí obešlo bez zranění. Po prvním kole bylo pořadí následující. Peták s Lundákem za to pořádně zatáhli a udělali si patřičný náskok na dotírajícího Hutiru a třetího Pelzera. Za jejich zády se ale ubíral souboj o další pořadí mezi Pokorným, Zatloukalem a Háčkem. Pro vítězství si suverénně dojeli Peták-Lundák před druhými Hutirou a Plhákem. O třetím místu ale zdaleka nebylo rozhodnuto. Pelzerovi s Müllerem ke konci ubývaly síly, čehož využila posádka za nimi, Háček-Šimůnek, a předjela je. Třetí místo v této rozjížďce tak strhla na svou stranu.Ve druhé rozjížďce opět nejlépe odstartoval Peták s Lundákem před Pelzerem a Hutirou. Tentokráte se Petákovi nepovedlo Hutirovi poodjet. Jeho dotíravost a touha po vítězství byla tak silná, že se odhodlal k útoku hned v prvém kole, jako by si říkal, teď anebo nikdy. To se mu povedlo za cílovým skokem v levotočivé zatáčce, kde plyn podržel o něco déle, a vnitřní stranou proklouzl Petákovi kolem nohy. Ač bylo vidět, že Peták touží předjetí oplatit, už se mu to nepovedlo. Hutira pořadí měnit nechtěl a upaloval směle za vytouženým vítězstvím. O třetí místo se bojovalo mezi Pelzerem a Háčkem. Boubínové tentokráte salto nepředvedli a směle kroužili po ledečské trati. Závěr patřil Hutirovi s Plhákem, které následovali Peták a Háček. Za zmínku stojí bojovné výstoupení bratrů Zatloukalových, kteří jeli jako za mlada a svoji kůži nenechávali zadarmo.Celkově patřil stupeň nejvyšší Hutirovi s Plhákem, kterým se po dvouletém boji podařila prolomit smůla a zvítězit nad suverénně jedoucí posádkou Peták-Lundák. Bronz si odnesla dvojice Háček-Šimůnek.

Kompletní výsledky a průběžný stav po dvou závodech veteránů naleznete pod článkem!A kde ještě můžete vidět souboje našich sajdkárkrosových legend? V sobotu 31. 5. se ukáží v Březové nad Svitavou a pak až dne 7. 9. v Kramolíně a 27. 9. v Kaplici.


Text a foto: Zdeněk Růžička

16. 5. 2014

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.