01.06.2014
Při 40. výročí sajdkárkrosu v Březové nad Svitavou se uskutečnil v sobotu 31. 5. 2014 čtvrtý díl MMČR sajdkár. Svým průběhem znovu nezklamal a připravil infarktové soupeření o první místo mezi Rozehnalem s Kälinem a Černým s Musilem. Do pořadníku o stupně vítězů se usilovně přihlásili i další.
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

V letošní sezoně zažívá sajdkárkros boom v počtu posádek i mediálního zájmu. Také v depu areálu „Březovské stráně“ rozložilo svůj stan 21 týmů, dychtících ukázat divákům něco ze svého umění. S nimi přicestovala i početná skupina čtyřkolkářů a side-veteránů, kteří zde taktéž jeli své mistrovství republiky. O nich ale později.

I počasí neudělalo vrásky na čele a hned po ránu se na nás usmálo slunce. Sice se během odpoledne zatáhlo, ale žádné přeháňky se shůry nespustily. Na závody to tak vylákalo tradiční návštěvu příznivců těchto sportů, jaká zde bývá zvykem.



KVALIFIKACE: Předčasně ukončena...

Kvalifikační měřený trénink poznamenal karambol mladých nadějí, bratrů Hrochových, které během jízdy zradil motor. U spolujezdce si to vyžádalo ošetření zdravotníků a odvoz do nemocnice. V polovině limitu tak byla kvalifikace ukončena a platily výsledky, které se do té doby odjely. Přitom ze začátku se sice nejrychlejším časem blýskli Vejchodové, kteří na delší dobu okupovali první místo, ale z něj je nakonec vystrnadili famózní Černý-Musil. Obě posádky, asi navnaděny kramolínskými hody na MS, chtěly na své výkony navázat i v Březové nad Svitavou. K nim se ještě snažili přiblížit i Čermák-Březina a Vošahlík-Ochtábec, kteří opět jen dokazovali, že umí zajet rychlé kolo.

TOP 5:
1. Černý-Musil (2:06.860), 2. Vejchodové (2:09.890), 3. Čermák-Březina (2:10.320), 4. Vošahlík-Ochtábec (2:11.690), 5. Diblík-Gábor (2:11.990)




PRVNÍ JÍZDA: Suverénní vítězství Černého s Musilem

Do strmé březovské stráně se podařilo nejlépe vypálit Diblíkovi s Gáborem před Pudlem se Sejkem a Rozehnalem s Kälinem. Pouhé jedno kolo vydrželo stejné pořadí.

Pak již následoval dravý nástup Rozehnala a Černého. Ti si nejdříve poradili se soupeři před nimi, aby se později zvrhl boj mezi nimi o vedení nad závodním polem. Černý, nabitý sebevědomím z MS v Kramolíně, ani v Březové na nic nečekal a Rozehnala překvapivě suverénně pojel. Od té chvíli se závod vyvíjel v jeho režii, jasně dominoval a všem poodjel. Na jeho zběsilé tempo se marně snažil naladit Rozehnal, ale bezúspěšně. Do cíle tak dorazili ve zmíněném pořadí.



I na třetím místě jedoucí Diblík neměl tolik práce se soupeři. Sice ho ze začátku zazlobil Pudlo, ale jeho útoky se mu podařilo ustát a své místo si bezpečně pohlídat, takže druhou polovinu závodu si již s nikým nemusel lámat hlavu. Ač v průběhu se jeho soupeři vyměnili. Když se k němu po zrovna neoslnivém startu prodrali Čermák-Březina a z jeho náskoku tak trochu ukrajovali, ale přiblížit se mu na dosah již nestihli.

Na domácí půdě zářili i bratři Křížové. Odstartovali jako třetí a chytli se tempa s rychlejšími, což je vyvezlo a zadělalo na dobrém výsledku, že nakonec dojeli jako šestí. Naopak smůlu si vybrali Vrátný-Březina, kteří se převrhli po startu, prorazili chladič a měli po závodě. Ani Vejchodové neměli na růžích ustláno. Hned v prvním kole stihli jeden karambol, jenž je přibrzdil v rozletu a nezbývalo jim, než se vydat na stíhací jízdu a dohnat ztrátu. Když se již přiblížili sedmému Vošahlíkovi, zůstali viset na výjezdu. Znovu tak do toho museli bušit, ale na lepší než sedmé místo to již nevyhnali. Skousnout potíže museli i Hájek-Čapek, když dojížděli s utrženým madlem.

Výsledky 1. jízdy:
1. Černý-Musil, 2. Rozehnal-Kälin, 3. Diblík-Gábor, 4. Čermák-Březina, 5. Pudlo-Sejk




DRUHÁ JÍZDA: Rvačka o stupně vítězů

Druhá jízda měla ten správný náboj a nepředvídatelný průběh na čele. Diváky poutala zejména bitva o první a čtvrté místo.
Již od startu se chopil vedení Rozehnal před bleskurychlým Pudlem, který znovu přesvědčil, že starty jsou jeho parketa. Ani se neobjelo jedno kolo a scénář začali psát favorité. Závod tak nabral na obrátkách. Černý se dotáhl na Rozehnala a natolik se do něj zakousl, že až do odmávnutí šachovnicového praporku mu nedopřál vteřinu oddychu. Diváky přiváděli co chvíli do varu. Výpady Černého nebraly konců. Vždy v zatáčkách Rozehnala dohnal a tvrdě na něj dorážel. Dvanáctinásobný mistr republiky ale chybu neudělal a první místo se mu podařilo před ambiciózním Černým uhlídat.



Mezitím zvyšovaly všem přítomným tep i ostatní posádky. Za třetími Vejchodovými, kteří si druhou rozjížďkou alespoň trochu spravili chuť, přilévali olej do ohně také Pudlo-Sejk, Diblík-Gábor a Čermák-Březina. Pořadí mezi nimi se různě střídalo až přeci jen k závěru zaúřadoval Čermák s Březinou a strhli vedení ve skupince na svou stranu.



S rozestupem za zmíněným triem dojeli po povedeném výkonu a úspěšném boji také Boukalové, kteří si nejdříve podali Kříže a následně i Vošahlíka s Ochtábcem. I jejich soupeření lechtalo nervy.

Fanoušci tak odcházeli s blaženým pocitem, protože závody sajdkár opět nezklamaly.

Výsledky 2. jízdy:
1. Rozehnal-Kälin, 2. Černý-Musil, 3. Vejchodové, 4. Čermák-Březina, 5. Diblík-Gábor


Celkově:
1. Rozehnal-Kälin (47 b.), 2. Černý-Musil (47 b.), 3. Diblík-Gábor (36 b.), 4. Čermák-Březina (36 b.), 5. Vejchodové (34 b.)



Kompletní výsledky naleznete pod článkem!


Na závěr přejeme brzké uzdravení Martinu Hrochovi! Drž se, chlape!


(joh)
Foto: Josef Hejnal a Zdeněk Růžička


31. 5. 2014

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.