06.07.2014
Velice povedené závody sajdkár a čtyřkolek uspořádali v sobotu 5. 7. 2014 v Benátkách nad Jizerou-Kbel. Perfektní organizace, srovnaná trať a vzrušující jízdy pohladily po duši každého návštěvníka. Hlavní cenu „Putovní pohár televize Sport5“ vyhrála po skvělém výkonu posádka Diblík-Gábor a ze čtyřkolek Radim Stöhr!
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Nově vymyšlený „Putovní pohár televize Sport5“ přivábil do Benátek nad Jizerou slušnou účast 15 mistrovských posádek sajdkár, 7 veteránů-side a 21 mistrovských čtyřkolek. Ani diváckému zajmů tato sláva neunikla, že jich přišlo ve větším počtu. Vše hlavní se odehrávalo na motokrosové trati ve Kbele a samozřejmě, že zde nechyběl ani televizní štáb, jenž celou akci natáčel pro televizní stanici Sport5.

I pořadatelé se činili, aby pro všechny byl vložený závod něčím mimořádným. Grilovalo se prase, pivo teklo proudem a u bohatého občerstvení se hemžila fronta lidí. Přistavěný stan i živá kapela umocňovaly vynikající atmosféru.KVALIFIKACE: Čermák-Březina vítězí start-cíl!

Oproti klasice z „republiky“, kdy se po volném seznamovacím tréninku jede kvalifikační měřený trénink, se vzhledem k absenci časomíry přistoupilo rovnou ke kvalifikační jízdě o místa na startu v hlavním závodě. A hned tento chytrý krok přesvědčil, že ve Kbele se nepojede žádný pouťák. Závodníci prostě, jak nasadí helmy, neznají bratra, takže hned od rána se jelo v ostrém tempu. Při něm se s tvrdou zemí potkaly dvě posádky a u jedné si rána šutrem do slabin vyžádala ošetření zdravotníků. Naštěstí se vše obešlo bez následků a všichni byli připraveni na odpolední start.

V kvalifikaci suverénně zvítězili Čermák-Březina, když po celý její průběh drželi první místo. Po třech týdnech pauzy, zapříčiněné zraněním kolene a následnou operací mitfáry, byla pro ně výhra zadostiučiněním. V jízdě se blýskli také Vošahlík-Ochtábec, jenž skvěle odstartovali a drželi druhou příčku. Později byli předjeti, přesto čtvrté místo je mohlo těšit. Husarský kousek se povedl Pudlovi se Sejkem, když po karambolu se z posledního místa dokázali prodrat až na šesté.

Výsledky kvalifikace:
1. Čermák-Březina, 2. Diblík-Gábor, 3. Vejchodové, 4. Vošahlík-Ochtábec, 5. Křížové, 6. Pudlo-SejkPRVNÍ JÍZDA: Excelentní starty Čermáka s Březinou a vítězné tažení Diblíka s Gáborem
Zkrácený časový limit oproti „republice“ a neširoká dráha zapříčinily jízdy v těsném závěsu a množství soubojů. Čermák-Březina si i v hlavním závodě zopakovali famózní start a ujali se na téměř polovinu jízdy vedoucí pozice, přičemž dlouhou dobu na ně doráželi Pudlo-Sejk. Je ale postihla technická závada, utržené sedlo, a proto se na jejich místo posunuli Diblík-Gábor. Ti navnazeni vidinou nového poháru do své sbírky přitlačili na „pilu“ a začali natolik obtěžovat prvního Čermáka, že jim nakonec podlehl. Navíc se jim podařilo se od něj odpoutat a s větším náskokem si dojet pro zlaté ovace.Během zvýšeného snažení Diblíka se po nepříliš oslnivém odpalu prokličkovávali zhuštěným závodním polem Vejchodové, až dýchali druhému Čermákovi na záda. S ním si poradili tak, že jim stříbrná příčka neutekla. Bronz si už Čermák s přehledem pohlídal.

Za nimi se ale urodilo jedno velké překvapení, když neznámá posádka Janouškové, bez „republikového“ zářezu, si po fantastickém výkonu vyjela čtvrté místo. Zarytý fanoušek ihned musel listovat ve startovní listině, kdo že oni jsou, že potrápili zkušenější matadory. Na závěr ustáli nátlak i novodobých talentů, bratrů Boukalových.V dalším pořadí se překvapivě objevili „sváteční jezdci“ Kalinovský-Liška, kteří sedlali stroj po bratrech Čermákových a věru jim to ve Kbele svědčilo. Sestřásli i bratry Křižovy, kteří ale museli později předčasně zajet do depa s píchlou pneu.

Zraky benáteckých ovšem patřili jediné ženě mezi chumlem ostřílených borců, Markétě Boubínové, která se neváhala posadit do sajdkáry dvanáctinásobného mistra republiky, Václava Rozehnala. S obdivem sledovali její odvahu a hlavně výdrž.

Výsledky 1. jízdy:
1. Diblík-Gábor, 2. Vejchodové, 3. Čermák-Březina, 4. Janouškové, 5. Boukalové, 6. Kalinovský-LiškaRozhovor s neznámou bratrskou dvojicí Janoušek-Janoušek:
DRUHÁ JÍZDA: Dominance Diblíka s Gáborem
Předešlou míchanici v pořadí druhá jízda nenabídla. Čermák znovu předvedl, že na starty je přeborník a od startovacího zařízení se odlepil jako první před Diblíkem, Pudlem a Vejchodou. Celé kolo je pak všechny vodil za sebou, než na něj nastoupil Diblík, vystrnadil ho z vedoucí pozice a nasadil takové tempo, kterým všechny své soupeře odrovnal. Neměl konkurenci, že znovu jasně vyhrál a mohl se těšit na potěžkání nového putovního poháru.S odstupem za ním dokroužil Pudlo, následovaný Vejchodou a Čermákem. Mezitím se o rozruch v „klidných vodách“ znovu postarali Janouškové. Nejdříve svedli úspěšný souboj s Vošahlíkem, že na pár kol se drželi na páté příčce. V polovině jízdy o ni ovšem přišli a jak Vošahlík, tak i Boukalové se přes ně přehnali. Posledně zmínění navíc v závěrečných kolech přidali a pátou příčku ukořistili pro sebe. I druhou jízdu úspěšně absolvovala Markéta Boubínová s Václavem Rozehnalem a za bouřlivého fandění publika ji taktéž i s menší přestávkou dokončili.

Výsledky 2. jízdy:
1. Diblík-Gábor, 2. Pudlo-Sejk, 3. Vejchodové, 4. Čermák-Březina, 5. Boukalové, 6. Vošahlík-Ochtábec
Celkově:
1. Diblík-Gábor, 2. Vejchodové, 3. Čermák-Březina, 4. Boukalové, 5. Janouškové, 6. Pudlo-Sejk
Kompletní výsledky pod článkem.

Ze sajdkárkrosařů vybalili své dobové stroje také veteránisté tohoto sportu. V nich se nejlépe vedlo Hutirovi s Plhákem, již zvítězili před dvojicemi Tyle-Vyšata a Pokorný-Dubský.

Celkově side-veterán:
1. Hutira-Plhák, 2. Tyle-Vyšata, 3. Pokorný-Dubský, 4. Háček-Šimůnek, 5. Zatloukalové, 6. Bolfové, 7. Mareš-Herclík
Kdo do Benátek nad Jizerou – Kbel zavítal, nemusel litovat. Pohodové a pohostinné prostředí i vynikající atmosféra se musely líbit. Každý si tak odnášel jen ty nejlepší dojmy. Navíc po vyhlášení se dále pokračovalo v afterparty s muzikou.
 

Už teď se těšíme na další ročník zajímavého „Putovního poháru televize Sport5“!


Na více fotografií od Zdeňka Růžičky se můžete podívat na: cirkular.rajce.idnes.cz


(joh)
Foto a video: Zdeněk Růžička


6. 7. 2014

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.