05.01.2015
Kdo vládne současnému sajdkárkrosu, uhádne snad každý, kdo se o tento sport zajímá, ale už málo se ví o vítězích a mistrech let dávno minulých. Na našem webu jsme již pár rozhovorů s takovými osobnostmi přinesli. Nyní bychom rádi navázali a připomněli dalšího bývalého sajdkárkrosaře, jenž se stal vítězem první soutěže sajdkár v Československu, tzv. Poháru ÚV AMK Svazarmu. Na sklonku kariéry pak dělal mechanika dvojnásobnému mistru světa, Christophu Hüsserovi!
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Psal se rok 1970 a u nás se tato mladá disciplína motokrosu teprve nadechovala k životu. Po předcházejících letech, kdy jen zpestřovala program podniků, coby ukázková jízda, byla tu najednou soutěž „O pohár ÚV AMK Svazarmu“. Sice nezískala statut „mistrovství republiky“, ale přesto velmi nadchla, že již další rok ho měla. V poháru zvítězila třeboňská posádka Jan Albrecht – Jaroslav Vrchota...Když jsme před nedávnem publikovali články o prvních mistrech, Janu Všetečkovi a Jiřím Požárovi, kontaktoval nás na redakční e-mail jejich bývalý soupeř Jaroslav Vrchota a poutavě se nám rozepsal o svých závodních začátcích a její době, a tak jsme neváhali ani minutu a ihned si domluvili schůzku u něj doma na první sobotu v novém roce.

Od návštěvy nás neodradila ani sněhová předpověď, takže jsme nasedli do auťáku a do navigace naťukali cíl Třeboň. Krátce po poledni jsme již byli u pana Vrchoty. Přivítal nás veselý chlapík s vášní pro motorky, které jsme ostatně zahlédli ve vitríně jeho dílny. V obývacím pokoji již měl pro nás připravené pohoštění a spousty fotografií, u kterých jsme nakonec strávili celé odpoledne. Nejdříve se naše hovory stočily k současnosti, protože pan Vrchota si svou jezdeckou kariéru prodlužuje v závodech sólo veteránů. Pak už jsme se věnovali jen sajdkárám, popisování jednotlivých fotografií a s nimi pojících se mnoha příběhům.Asi nejlegračnější byl ten, když jsme se pozastavili u jedné z mezinárodního závodu ve Stříbře v roce 1970, kde pan Vrchota společně se svým parťákem Albrechtem vybojovali druhé místo v těžké západní konkurenci. V hledišti zavládla taková radost, že ke stupním vítězů za nimi přišla nějaká paní a nabízela jim své dcery, jestli by s nimi nechtěli chodit. Náš hostitel byl bravurní vypravěč, který toho za svou 18letou kariéru v sajdkárkrosu hodně zažil, a tak bylo pořád, o čem mluvit. Třeba jak se zúčastnil závodu v bývalé NDR, na který přišlo 200.000 diváků.

Nejvíce nás zaujalo, že dělal také dva roky mechanika pro tehdejšího dvojnásobného mistra světa v sajdkárkrosu, Christopha Hüssera ze Švýcarska. O něm se i více rozpovídal. „Byla s ním neskutečná sranda. Sice navenek působil asi zle, aby si zjednával respekt u soupeřů, ale jinak to byl dobrý chlap,“ řekl nám pan Vrchota.

 

Když se již nachýlil čas konce naší návštěvy, zastavili jsme se ještě v dílně našeho hostitele. Tam nám nejen ukázal své poháry a věnce, ale i výstavní motocyklové skvosty, kterým dává tu nejlepší péči. Rozloučili jsme se, poděkovali a za tmy i chumelení jsme cestovali zpět.


Jestliže vás zajímá, co vše jsme se dozvěděli od pana Jaroslava Vrchoty, sledujte Motolevel.com!


(joh)
Foto: Josef Hejnal a Zdeněk Růžička


5. 1. 2014

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.