19.01.2015
Oživením loňské sezony MS i MMČR sajdkár byla bezesporu účast australské posádky Robinson-Anthony, kteří strávili v Evropě něco málo přes měsíc a na své cestě zažili mnoho neopakovatelných zážitků. O své dojmy z tohoto letního dobrodružství se s námi ostatně tato sympatická dvojice podělila, aby nám vzápětí i vylíčila, jak se závodí u nich v Austrálii. Chcete-li vědět více, přečtěte si celé interview níže!
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat


Australský šampionát. Mistři John Robinson (vpravo) a Brian Anthony (vlevo)                                   Foto: FB profil B.Anthony


V českém mistrovství jste naskočili do závodů družstev v Ředhošti (30. 8. 2014) a také v Kaplici (27. 9. 2014). Jak se vám u nás jelo a co se vám líbilo?


Robinson: Bylo to super. Líbilo se mi, jaké máte rozmanité a členité tratě. Bohužel u nás na takové nenarazíte. Většinou je terén rovinatý bez skoků...

Anthony: Navíc u vás jezdí hodně posádek. Na takový počet nejsme zvyklí. Všechny závody byly také perfektně připravené. Moc jsme si to užili a byli jsme velmi spokojení.


Jste u nás poprvé nebo už jste někdy Česko navštívili?

Robinson: Já jsem zde byl už v roce 1989, kdy jsem se zúčastnil společně s mitfárou Simon Chapman MS v Ouběnicích. Vzpomínám si na neuvěřitelně vysoký počet diváků, kteří dodali na elektrizující atmosféře. Bylo to fantastické. Kromě toho jsem ještě navštívil dvakrát Anglii, a to v roce 2010. Celkem jsem jel 4 závody. Do Ouběnic jsem zavítal i na mezinárodní závody. Dokonce se mi povedlo jet na prvním místě, ale váš Josef Novotný na mě tak dorážel, že jsem s ním měl několikrát kontakt, a proto jsem nakonec obsadil 4. místo.

Anthony: Zato já jsem tady poprvé, ale hned jsem si vaši zemi oblíbil a v Českém Krumlově jsem se oženil!


Proč sis vybral za svatební místo zrovna Čechy?

Anthony: A proč né?! Čechy jsou krásné. Je to něco jiného než u nás. V Austrálii nemáme tolik kostelů a tak podobně. Český Krumlov je nádherné historické město a navíc přiznávám, že je to tady u vás levnější než v Austrálii.



Na evropskou pouť jste se nevydali sami, ale přijelo vás více. Koho jste zlákali na tohle sajdkárkrosové dobrodružství?

Robinson: Ano, máš pravdu. Vzal jsem manželku s rodinou, která ostatně se mnou jezdí skoro na každé závody doma.

Anthony: I já mohu potvrdit. Jsem tu s celou rodinou i s ročním synkem. Oni jsou mojí největší oporou a putují se mnou na všechny závody. Žijeme tím všichni.




Za šest týdnů jste stihli opravdu mnoho evropských podniků, a to ve Francii, v Itálii, Česku a ve Švýcarsku. Z nich asi stojí za to připomenout vaši účast na MS ve švýcarském Roggenburg (23. 8. 2014) a ve francouzském Vesoul (13. 9. 2014), kde jste měli postup téměř na dosah. Jak jste spokojeni s předvedenými výkony a jaké pocity to ve vás zanechalo?

Robinson: Předně je to neuvěřitelný zážitek! Je to bomba tady v Evropě! V našem prvním závodě ve Švýcarsku jsme neměli tolik času na přípravu, protože jsme přistáli dva dny předtím. Neměli jsme ani čas zapůjčenou sajdkáru projet a vyladit motor, proto jsme s ním v kvalifikaci měli problém. Naopak vydařenější byl závod ve francouzském Vesoul, kde jsme skončili těsně pod čarou. Spokojeni jsme ale se všemi vystoupeními.

Anthony: Jenom potvrzuji slova Johna. Jezdíme pro radost a že nás to baví. Dojmy jsou jen ty nejlepší. V Evropě je fantastická atmosféra. Tolik diváků, kolik tady chodí, jsem neviděl. Je to super!




Jak populární je sajdkárkros u vás v Austrálii? Můžete nám ho přiblížít a trochu ho popsat?

Robinson: Dnes moc popularní není, dříve to bylo lepší. Šampionát sajdkár u nás jezdí přibližně 10 pravidelných posádek. V nejlepším případě se sejde i 20 účastníků, ale často se stává, že je nás mnohem méně. Tratě se s těmi vašemi nedají srovnávat. U nás je terén povětšinou rovinatý s pár malými umělými skoky. Nejsou moc technicky náročné. Prakticky jsou opakem toho, co jsme jeli u vás.

Anthony: Snad největším problémem jsou obrovské vzdálenosti. Pořádají se závody, které jsou například od našeho bydliště vzdálené dva dny cesty. Je to pak neuvěřitelně drahé a hlavně samotná cesta spolkne hodně času. Všechny týmy jsou ryze amatérské, nikdo z nás není profesionál. Nemáme ani polepy na sajdkárách. Jen první má pěknou motorku a ostatní jsou spíše veteráni. Nikdo na lepší nemá peníze.


Jezdíte na levostranné sajdkáře. Jsou v Austrálii oblíbenější?

Robinson: Ano, máme jen levostranné sajdy, proto na ní také jezdím i já. Poslední dobou se ale objevila i jedna nebo dvě pravostranné, které jsou dovezené tady z Evropy.



Jak jste se dostali k sajdkárkrosu?

Robinson: Nejdřív jsem zkoušel sólo, pak mě ale můj bratr přivedl k sajdkárkrosu, kde závodil. Od roku 1978 se tedy věnuji jen sajdám jako řidič. Během té doby jsem vystřídal snad přes 40 spolujezdců. S Brianem jezdím druhým rokem a myslím, že nám to klape. On je můj nejlepší mitfára!

Anthony: K němu mě přivedla má rodina. Ostatně i má žena jezdí sajdy. Já jsem začínal už ve 12 letech, a to na ploché dráze. Tu jsem jezdil i na sajdě. Až potom jsem přešel k terénní. Ta se mi ale líbí ze všeho nejvíce!


Hádáte se taky na sajdě nebo je jeden z vás dominantnější a druhý se podřídí?

Robinson: Je to individuální. Jeden závod on, podruhé já. Jinak se nehádáme.

Neodpustím se zeptat, na kolik vyšel ten váš výlet do Evropy?

Anthony: Bylo to velmi těžké. Šetřili jsme na to více než rok a vyšlo to na mě, manželku a dítě na 40.000 Euro.

Přijedete příští rok znovu?

Anthony: Napište, že sháníme sponzory! Pak můžeme přijet! :-)

Robinson: Ještě bych chtěl poděkovat Lukáši Černému, který nám tady v Čechách hodně pomohl. Za to mu patří veliké dík!



PROFIL SAJDKÁRKROSAŘŮ Z AUSTRÁLIE:



John Robinson


- řidič sajdkáry
- bydliště: Adelaide (Austrálie)
- věk: 55 let
- stav: ženatý
- povolání: staví vodní a sluneční elektrárny
- sourozenci: má 3 bratry
- oblíbené české jídlo: guláš
- 1. závod sajdkár: 1978
- starty v Evropě na MS: 3 x
- nejlepší výsledek na MS: 19. místo
- titul mistra Austrálie v sidecarcrossu: 6 x


Brian Anthony


- mitfára
- bydliště: Adelaide (Austrálie)
- věk: 27 let
- stav: ženatý
- povolání: architekt
- sourozenci: má mladšího bratra
- titul mistra Austrálie v sidecarcrossu: 2 x


BLESKOVĚ novomanželé Brian – Lara Anthony:



Prozradil jsi, že i tvá nastávající jezdí sajdkáry. Svezeš se s ní někdy? Jak ji hodnotíš jako řidičku?

Brian: Sveze mě jen občas. Než se narodilo dítě, jezdila dobře. Teď je ale pomalá.

Co ty nám řekneš, Laro, na Briana? Je lepší spolujezdec nebo manžel?
Lara: Je to tak nastejno.

V něčem musí být ale lepší...
Lara: Tak to jako manžel. On vaří, uklízí a vůbec mi hodně pomáhá v domácnosti.

Na co byste nás pozvali do Austrálii?
Brian: Austrálie je celá zajímavá, jak koupání, tak okolí kolem. Co se týče jídla, tak velice oblíbený je steak. Na ten bych vás pozval! :-)


Za redakci Motolevel.com vám velice děkujeme za poskytnutí rozhovoru a přejeme, aby jste i nadále měli ze závodů v sajdkárkrosu jen samou radost!



Připravili: Zdeněk Růžička (dotazování a překlad z angličtiny), Josef Hejnal (text) a Andrea Petáková (překlad z angličtiny)
Foto: Zdeněk Růžička, Josef Hejnal a facebookový profil Briana Anthony


19. 1. 2014

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.