23.02.2015
Počátky supermota bychom hledali v osmdesátých letech ve Spojených státech, kde se tratě s kombinovaným povrchem staly nevšedním zážitkem pro diváka a výzvou pro jezdce. V roce 1999 se supermoto dostává na tuzemské tratě a o rok později získává statut MM ČR. Supermoto Academy je jedinou školou, která se dlouhodobě zabývá výukou tohoto jízdního stylu a právě na to jsem se zeptal Honzy Zemana.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

 

Honzo, kdy proběhla první Supermoto Academy (SMA) a kolik motoristů jí od té doby prošlo?
"Zrovna před pár týdny jsem se na to zaměřil a zjistil, jak to všechno uteklo a co vše je za námi. První SMA proběhla v srpnu 2010 a od té doby k nám přijelo více než 200 motardistů!"

 

Jaké byly začátky? Vzpomeneš si třeba na první kurz?
"Měli jsme hvězdný start. První kurz byl parádní. Dojelo 44 jezdců, skvělá banda lidí. Byl to dvoudenní kurz ve Vysokém Mýtě, kde postup výuky tak trochu vznikal za pochodu, nicméně složení David Brabec, Jan Kvasnička a Radim Vavřík fungovalo a lidé byli spokojení. Kluci se ukázali, že jsou nejen výborní závodníci, ale i instruktoři a za to jim ještě teď jednou děkuji."

 

Spolupracuješ s několika zkušenými jezdci, kteří mají bohaté zkušenosti. Na posledním termínu ve Vyškově pomáhal Pavel Kejmar. Kolik mentorů s Tebou spolupracuje a jak vnímáš spolupráci s nimi?
"Aktuálně nejvíce spolupracuji s Pavlem. Je to pro mě profesionál a jeden z nejlepších jezdců supermota na světě. Nemohl jsem si vybrat líp. Vzniká jasná struktura tréninku, kterou chci dodržovat, i když tam nebudu přítomný já. Dále jednám i s dalšími jezdci, aby se SMA rozšířila do dalších koutů světa, tedy mimo Českou republiku."

 

 

Na stránkách supermotoacademy.cz jsem se dočetl, že se inspiruješ Superbike American School. Takže po briefingu hurá na motorky a postupně procvičit několik jízdních prvků. Co bývá pro Tvoje “studenty” tím nejobtížnějším k provedení?
"Je důležité sledovat okolí a inspirovat se od těch nejlepších. California Superbike School a její představitel Keith Code je špička v oboru. S Keithem jsem se seznámil v Americe a hodně věcí s ním konzultoval. Je už pak na nás, abychom ta pravidla přenesli na supermoto, jelikož se to v řadě věcí hodně liší od jízdy na silniční motorce. Hodně lidí přijíždí na kurz s touhou naučit se driftovat. Bohužel, ne s každou motorkou je to tak jednoduché a patří to mezi ty náročnější prvky jízdy.

 

Něco si ukázat a zopakovat to několikrát po sobě je jednodušší než zažité zkušenosti a aplikace v praxi. Máš od absolventů nějakou zpětnou vazbu, že je opravdu lepší jezdit tak, jak jsi jim radil - že se jim to daří a vnímají to jako lepší jízdu?
"Máš několik základních pravidel, ale samozřejmě je nutné pak každého sledovat zvlášť a říct mu konkrétní věci k jeho jízdě. Snažíme se, aby si právě jezdci zažili ty základy, které jim pomohou získat větší jistotu při jízdě a svoji motorku si užili na maximum. Začal jsem se hodně zabývat psychikou při jízdě na motorce a zjišťuji, jak moc nás naše hlava ovlivňuje."

 

Jaký je rozdíl v tom radit někomu s cestovním motardem či endurem, a závodníkovi se supermoto speciálem na okruhy?
"Rozdíl v tom určitě je. Ale rozdíly jsou skoro u každého jezdce, i když mají stejné motorky. Někdo může mít špatně zažité základy a jiný má perfektní techniku jízdy, dostane se na určitou úroveň a nejde mu již zrychlovat. Díky našim zkušenostem s výukou, které jsme nasbírali během těch pěti let, již dokážeme při pozorování skvěle odhadnout nedostatky jezdce a na ty se zaměřit."

 

Jezdí se opravdu za každého počasí?
"V podstatě ano. Vzpomínám na kurz v Mýtě, kde skoro mrzlo. Nebo Vyškov, kde nám půl dne pršelo. Zrovna ve Vyškově to problém není. Je tam povrch, na kterém to drží na suchých pneu, i když prší. Skrz rozdílné podmínky jsme opět u psychiky, takže to často kurz dělá jenom zajímavějším."

 

Jsi v kontaktu s absolventy kurzu?
"S řadou kluků jsem stále v kontaktu. Buď se k nám vracejí, nebo jen kecáme o supermotu. Našel jsem díky Supermoto Academy několik nových přátel a poznal hodně zajímavých lidí. A hlavně se seznamují lidi na akci mezi sebou. Je to takový supermoto networking, to se mi na tom taky hrozně líbí."

 

 

Plánuješ otevřít nějaké termíny v roce 2015?
"Určitě plánuji, dokonce se letos uskuteční takový supermoto weekend, což nebude jen škola, ale o tom více v dohledné době na webu supermotoacademy.cz. Jednáme nyní s okruhy o termínech."

 

"V rámci Supermoto Academy pracujeme ještě na takovém překvapení, které bude ojedinělé po celém světě. Máte se na co těšit :-). Na viděnou na kurzech Supermoto Academy, díky za rozhovor!"

 

Martin Blahák (mb)
23. 2. 2015

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.