17.09.2015
Definitivní tečku za účastí Liqui Moly Racing Teamu v letošním Mistrovství České republiky v závodech automobilů do vrchu zprostředkoval poslední závod domácího šampionátu v Divákách na jihu Moravy.
autaAuta

Mezi vinicemi se na 2,6 kilometrů dlouhé trati postavili na start závodu tři zástupci LMRT. Martin Jerman ani Filip Sajler při závěrečném podniku nestartovali, a tak reprezentace týmu byla na ostatních „olejářích“. Rozlučku s mistrovskou sezónou si užil s Mitsubishi Lancer EVO600 Marek Rybníček, který v letošní sezóně dominoval na domácí scéně ve skupině E2-SH a celkovém hodnocení divize 2. Závěrečný podnik mohl přivítat i další mistrovskou techniku v podobě nejúspěšnějšího vozu sezóny 2015, sportovní prototyp Norma M20FC Davida Komárka, který si s ním dojel pro post absolutního mistra ČR. Do kokpitu ovšem neusedl jeho majitel, nýbrž Jiří Špalek. Jak k tomu došlo? Předposlední závod na Ecce Homo rozhodl o konečné podobě mistrovství, David Komárek již tedy neměl nutnost startu v posledním závodě, proto se Jiřímu naskytla možnost osahat si modernější provedení prototypu Norma, než se kterým jste ho v uplynulých sezónách viděli závodit a Jiří tuto možnost využil. Třetím jezdcem LMRT byl v Divákách právě David Komárek, který přijel sledovat jak se podaří jeho kolegům na závěr sezóny. K účasti v závodě si vybral roli předjezdce, při níž se bavil netradičně mimo pořadí s cestovním vozem Mitsubishi Lancer EVO IX.

Závodní víkend měl na programu dvojici samostatně hodnocených závodů, při nichž se sešla jen desítka závodníků bodujících do MČR. Jiří Špalek byl jediným startujícím v divizi 3 a tak byl jasným favoritem na celkové vítězství po oba dny i přes jeho premiéru v novém voze. Svoji roli zvládl bezchybně a s velkým přehledem si připsal v závěru sezóny dvě absolutní prvenství. Podstatnější pro něho ale v tomto případě je, že získal cenné zkušenosti a mnoho poznatků o řízení modernější a rychlejší verze francouzského prototypu Norma a naznačil tak, kam by mohly mířit jeho kroky v další sezóně...

Role favorita byla i na bedrech Marka Rybníčka. Divize 2 se stala pro letošek jeho královstvím díky dosavadním sedmi vítězstvím a další dvě byly k dispozici právě v Divákách. Pro Marka se jednalo asi o nejjednodušší závod, kdy ho v hlavě netížila myšlenka na nutnost dokončení závodu, jelikož byl již jistým mistrem a tlak na něho nevyvíjeli ani soupeři, kteří mu nedokázali konkurovat. Nejblíže mu byl po oba dny Pavel Ulman ovšem na Markovy časy nedosahoval. V sobotu dokázal jezdec černého Mitsubishi zajet trať o více než 7 sekund rychleji než Ulman s BMW a při nedělním závodě dominoval s náskokem 6 sekund v součtu. I Marek Rybníček se tak rozloučil se sezónou prostřednictvím vítězných trofejí za vítězství v divizi 2 a v absolutním hodnocení si shodně dojel pro stříbro za Jiřím Špalkem. Z dosažených výsledků Marka i Jiřího měl radost i David Komárek, jehož firma má na starost přípravu obou vítězných vozů.

V rychlé rekapitulaci konečných výsledků letošní sezóny připomeneme, že Liqui Moly Racing Team se stal nejúspěšnějším týmem letošní sezóny na domácích vrších, když jeho jezdci slaví tituly ve všech hlavních divizích pro cestovní vozy produkční úpravy, pro závodní vozy  volné úpravy i v divizi sportovních prototypů a formulí. Mistry v těchto divizích se stali Martin Jerman, Marek Rybníček a David Komárek, když posledně jmenovaný zároveň získal post absolutního mistra České republiky za rok 2015.