08.03.2016
V neděli 6. 3. 2016 se odjel kontrolní závod. Původně to měl být kontrolní závod juniorských a seniorských reprezentantů, ale bohužel. Poté co nás počasí donutilo přesunout tento závod z Vílance u Jihlavy na jedinou sjízdnou trať s korektní délkou v Kaplici, se podezřele rozrostla marodka. Nakonec byl tedy závod přístupný všem, kteří měli zájem porovnat výsledky svého zimního snažení před začínající sezónou. Ve třídách 50 ccm, 65 ccm a 85 ccm, které jely pospolu, se na start postavilo celkem 10 závodníků a ve třídách MX2, 125 2T a OPEN pak celkem 12 jezdců.

Než se přesuneme k hodnocení výkonů, rád bych poděkoval týmu kolem Honzy Froňka, který nejenže perfektně připravil trať, ale postaral se i o běh závodu a servis pro žaludky nás všech. A že to byly závody se vším všudy, dokládá i to, že přijelo pár desítek diváků. Na konec úvodu jen dodám, že jezdci měli závod zadarmo včetně pojištění a možnosti zviditelnění ve Světě motorů, který se bude vysílat za týden 15. 3. 2016 od 23:35 hodin (na některých webech s TV programy je název Testovací rychlostní zkouška Žiželice) . Všichni chápeme, že Kaplice není středem republiky a o to větší patří uznání Martinu Krčovi a nepochopení všem, co odjeli trénovat do Itálie.

A teď hurá na sport.

Absolutním vítězem napříč kategoriemi se stal polský jezdec Tomasz Wysocki. Samozřejmě mluvím o dospělých třídách. Ve třídě Open za Wysockim dojel jednou druhý Martin Krč a jednou Václav Kovář. Třetí místo si pak v jízdách prohazovali Krč s Gabrielem Chetnickim. Celkově tak druhý Krč za ním Chetnicki a Kovář. Kovář v první jízdě nedokončil pro technické problémy. Ve třídě MX2 byly rozjížďky jak přes kopírák, a to v pořadí Martin Vondrášek, Kryštof Koubele, Marek Pospíšil a Rudolf Plch, ti všichni na čtyřtaktních dvěstěpadesátkách. S dvoutaktními stopětadvacítkami se na start postavil Petr Polák a Libor Pletka. Polák nedal Pletkovi žádnou šanci a bral dvakrát 25 bodů. Zhodnotili jsme finálové jízdy, které se jely na 25 minut a dvě kola. V kvalifikaci se však ukázalo, jak je čelo vyrovnáno, kdy nejrychlejší byl Wysocki, se ztrátou 0.439 sekundy na kolo, Krč druhý a třetí Kovář na čtyřipade ztrácel 0.657 s. Sluší se dodat, že ve třídě Open ještě startovali Dominik Hůla, Jakub Suk a veterán Martin Rybák.

V malých třídách se nedá příliš mluvit o absolutním vítězi, rozdíly kubatur jsou tu přece jen větší. Tedy jen v rychlosti zmíníme ty nejmenší na strojích o obsahu 50 ccm, kde vyhrál obě jízdy na 15 minut a dvě kola Václav Janout, následovaný druhým padesátkařem Davidem Widerwillem. Ve třídě 65 ccm se na start a i dvakrát v cíli seřadili za sebou jezdci Tomáš Pikart, Jan Janout a Adam Máj. A nakonec i ve třídě 85 ccm bylo pořadí po obě rozjížďky stejné. Nejvíce předvedl Daniel Stehlík, který v první jízdě ujel jen o pouhé 4 vteřiny Radkovi Větrovskému, ale ve druhé jízdě už se objevila u ztráty 1 minuta. Martin Venhoda byl dvakrát třetí - v první jízdě se ztrátou necelých dvaceti sekund a ve druhé taktéž o více jak minutu na prvního a deset sekund na druhého. Za nimi pak ještě Matyáš Celum a Matyáš Plch.

Na závěr ještě jednou díky všem, kteří se zúčastnili.