15.03.2016
Nejen ve světě motokrosu, ale vrcholového sportu všeobecně, je riziko vzniku závislosti na lécích proti bolesti stinnou a málo známou stránkou. Mezi poslední případy, které se dostaly na veřejnost, patří Austin Stroupe, kdysi nadějný mladý závodník. Není ovšem první a bohužel ani poslední. Kde je problém? V lidech nebo v systému?
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat


Austin Stroupe debutoval jako profesionál v roce 2008 a hned skončil na celkovém třetím místě západní divize třídy 250SX, přičemž si připsal výhru v Houstonu. V motokrosové sérii ovládl úvodní závod v Glen Helen, ovšem pak ho začaly sužovat zdravotní problémy. O rok později se vrátil v plné síle a východní divizi třídy 250SX AMA SX dokončil na druhém místě! Motokrosová série 2009 opět nedopadla podle představ a Austin odjel pouze šest závodů.
 

V roce 2010 byl na průběžném druhém místě východní divize 250SX jen pár bodů za Pourcelem a s mírným náskokem na třetího Barciu. Kvůli zranění ramena ale nejel poslední dva závody a dokončil na celkovém čtvrtém místě. Až dosud se Austin profiloval jako velice slibný jezdec, ovšem po přestupu do vyšší třídy se mu tolik nedařilo a navíc přišlo několik vážných zranění. Ze závodního pole definitivně zmizel v roce 2011 a tím skončila jeho profesionální kariéra. Kolovaly zvěsti, že propadl drogám
 

Letos se ovšem pokusil o comeback a zúčastnil se několika závodů série AMSOIL Arenacross, což se dá považovat za vstupenku do Monster Energy AMA SX. Nejdříve závodil sám za sebe a posléze se připojil k týmu Rockstar Husqvarna. První úspěch na sebe nenechal dlouho čekat a Austin získal třetí místo v Birgminghamu! Jenže jak rychle se zjevil, tak rychle zase zmizel. S týmem se rozešel z neobjasněných důvodů.
 

Dne 10. května, o pár týdnů později od jeho odchodu od Rockstar Husky, se objevila zpráva o jeho zadržení. V policejní zprávě se píše o užívání drog, držení heroinu, držení marihuany nebo o neplatných registračních značkách jeho automobilu. Zatím není jasné, jak bude potrestán.



Je k zamyšlení, co vede mladého sportovce (Austin je rok narození 1990) k takovým deliktům. Jeho závislost se nejspíš vyvinula z užívání léků proti bolesti. Tyto opiáty samozřejmě patří mezi návykové látky a je od nich jen krůček k morfinu a následně i heroinu. Pro jezdce jako je Austin, tedy bez stabilního zázemí továrního týmu, je schopnost být na startovním žebříku zdrojem obživy. Svojí kariéře zasvětili celé svoje mládí, takže možnosti dobrého uplatnění mimo MX a SX jsou kvůli absenci kvalitního vzdělání velmi omezené. Do hry tak vstupují všemožné medikamenty, které urychlují hojení, ulevují od bolesti po úraze nebo při menších úrazech, se kterými se stále dá závodit, zvyšují koncentraci (JS7 určitě ví, o čem je řeč) a tak dále.
 

Farmaceutické firmy jdou dokonce tak daleko, že ve své nabídce mají i léky obsahující metadon pro potlačení vedlejších efektů opiátů, takže na takovém člověku nepoznáte, že je pod jejich vlivem. Jenže neumí potlačit vznik závislosti.
 

Máme tu tedy situaci, kdy mladý člověk zasvětí své kariéře celý svůj dosavadní život, pak ale přijde několik úrazů, sponzoři odejdou a jediné, co takový člověk umí, je závodit na motorce. Co tedy udělá? Sáhne po nabídce „zázračných“ léků, aby mohl být co nejrychleji zpět na motorce. Bolest sice necítí a může závodit, nedostatek tréninku a nižší koncentrace se ale musí zákonitě projevit a přijde další pád s dalším zraněním. Jak z toho ven?
 

Austin Stroupe ale není jediným slibným mladíkem, který se ze světa MX a SX vytratil kvůli podobným problémům. Vzpomeňme třeba jezdce jménem Jason Lawrence, šampiona západní divize 250SX z roku 2008. On sice měl problémy se zákonem i kvůli jeho nevyrovnané a výbušné povaze, ale drogová a alkoholová závislost v důsledku užívání opiátů proti bolesti také sehrála svoji roli. Třeba i Will Hahn si za svoji kariéru prošel mnoha úrazy (momentálně se zotavuje z operace ramene) a s návykovými léky proti bolesti se také setkal. Určitě byl několikrát v podobné situaci, jako je nyní Stroupe, tedy bez silného týmu v zádech, který ho podpoří. V souvislosti s úrazy vám jistě musí naskočit jména jako Trey Canard a James Stewart, tihle kluci ale měli výhodu stabilního zázemí a dlouholetých kontraktů.

 

Připravil: Jiří Kružík 
Zdroj: Motocross.Transworld.net 
15. 3. 2016

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.