11.05.2016
O druhém květnovém víkendu se do Náměště nad Oslavou sjeli nejlepší čeští vrchaři, aby zde o body do MČR soudobých vozů, MČR historických automobilů a České trofeje. Součástí závodu byl i pohárový Maverick Rescue Eurocup 2016 v závodech současných a historických automobilů.
autaAuta

Program závodního víkendu zahájily tradiční páteční technické a administrativní přejímky, při kterých se prezentovalo sto jezdců. Ti se připravovali zasáhnout do bojů o nejrychlejší čas na trati vedoucí kolem náměšťského zámku, jejíž délka čítá celých 2 030 metrů. Již od prvních sobotních tréninkových jízd bylo zřejmé, že se jezdci museli řádné seznámit s novým povrchem části trati Zámeckého vrchu. Že jim to však nedalo až takovou práci, předvedli hned v odpoledních závodních jízdách.

Nejrychleji si s tratí letošního Zámeckého vrchu poradil David Komárek, který byl s prototypem Norma M20FC EVO jasně nejrychlejším jezdcem sobotního i nedělního závodu a jednoznačně zvítězil v absolutní klasifikaci Mistrovství České republiky v závodech do vrchu. Druhým nejrychlejším jezdcem po oba dva dny byl domácí náměšťský jezdec Marek Rybníček, který se divákům představil ve zbrusu novém závodním voze Ford Fiesta WRC EVO, se kterým letos bude startovat především v závodech Mistrovství Evropy. Dokonce se mu hned podařilo stanovit nový rekord tratě pro cestovní vozy 0:58,08 min. Na třetím  stupni pak doplnili předcházející dvojici jezdci startující na vozech Mitsubishi. V sobotu si pro pohár vystoupil Jiří Špalek startující na voze Mitsubushi Lancer EVO a v neděli Jaromír Malý na Mitsubishi Lancer EVO IX.

Českou trofej ovládl po oba víkendové závody chrudimský Milan Boháč na Renaultu Clio Sport a mezi historiky si odvezl poháry za vítězství v obou závodech Miloš Zmeškal, startující s formulí Ralt 032.

Součástí letošního ročníku Zámeckého vrchu byl i pohárový závod Maverick Rescue Euro Cup 2016, jemuž vévodil další domácí jezdec Drahoslav Šubert na Mitsubishi Lancer WRC 05, který nenašel o víkendu přemožitele. Druhé a třetí místo na stupních vítězů si za víkendové umístění prohodili Aleš Mlejnek s Karlem Stehlíkem. Mlejnek vodil po trati krásnou černou formulku Gloria s dvěma motocyklovými motory Suzuki, se kterou v sobotu vybojoval druhé místo a v neděli skončil třetí. Naopak Karel Stehlík startující na Mitsubishi Colt byl v součtu časů v sobotu třetí nejrychlejší a v neděli se posunul o stupínek výš. Pohár za dvojnásobné vítězství v kategorii historiků v hodnocení Maverick Rescue Euro Cupu si z Náměště odvezl Lukáš Tomeček, který startoval s VW Golf I GTi.

V prostoru startu závodu předcházelo v neděli závodnímu programu slavnostní zahájení za účasti náměstka hejtmana Kraje Vysočina pana Libora Joukla, radní Ing. Jany Fialové, starosty města Náměště nad Oslavou Vladimíra Měrky, dále sponzorů a partnerů, kteří popřáli jezdcům mnoho úspěchů a divákům krásné sportovní zážitky

Součástí slavnostního zahájení byla prezentace výsledků snažení a umu studentů krajských odborných škol, kteří se zapojili do programu podporovaného Krajem Vysočina "Postav si své auto." V předstartovním prostoru si pak mohli účastnící slavnostního zahájení obdivovat sedm krásných sportovních vozů  Kaipan 16. A ti co neviděli slavnostní zahájení, mohli Kaipany vidět vystavené před náměšťským zámkem, případně přímo na trati při vloženém závodě pravidelnosti do vrchu.

Letošnímu XXXV. ročníku Zámeckého vrchu MANN - FILTER 2016 přálo počasí, které na  svahy  okolo závodní tratě přilákalo obrovské množství diváků, kterým  v zpříjemnili pauzy mezi závodními jízdami exhibice Davida Vršeckého na závodním okruhovém trucku Buggyra, driftérská exhibice Michala Reicherta s 850ti koňovým BMW M3 a jízda několikanásobného mistra republiky v závodech do vrchu i na okruzích Jiřího Mičánka st. s týmovou novinkou Lamborghini Gallardo Super Trofeo.