17.05.2016
Prvé podujatie medzinárodného motocyklového šampionátu Alpe Adria sa uskutočnilo v dňoch 13.-15. mája na okruhu Slovakia Ring. Promotérom seriálu je už tretí rok slovenská motocyklová agentúra Slovakia Racing.
silniceSilnice

Podujatie zhliadlo počas dvoch víkendových dní niekoľko tisíc divákov, ktorí mali možnosť vidieť v každej triede dvoje pretekov. Fantastickým súbojom na pretekárskej dráhe nakoniec neublížilo ani premenlivé počasie, keď časť soboty poznamenal dážď a takmer 150 pretekárov z 13 krajín mohlo bojovať nielen o alpsko-jadranské body, ale aj o umiestnenia do národných šampionátov niekoľkých krajín, ktoré sa jazdia práve v rámci Alpe Adrie, a pohárového seriálu IMRC Cup.

Vynikajúce výkony v triede Moto3 podával po oba dni len 14-ročný český pretekár Oliver König, keď oba razy za sebou nechal o rok staršieho krajana Martina Gbelca. O tretie miesta sa podelili Romana Tomášková z Českej republiky s Talianom Nicola Settimom.

Suverénom pretekov triedy 125 Sport Production bol Talian Danilo Digiorgio, ktorý vybojoval dve víťazstvá. O ďalšie miesta však zvádzala tuhé boje skupina niekoľkých jazdcov, pričom v sobotu bol úspešnejší Chorvát Denis Petrič a v nedeľu Radek Lamich z Českej republiky.

V triede Superstock 600 boli najväčšími favoritmi maďarskí jazdci Dávid Juhász a Alen Györfi, ktorí bojovali o titul šampióna Alpe Adrie už vlani. V sobotu sa lepšie darilo Györfimu, ktorý zvíťazil a našliapnuté mal na prvenstvo aj v nedeľu, no drobná chyba v závere pretekov znamenala prepad na štvrté miesto v cieli. V nedeľu sa z víťazstva radoval Poliak Adrian Pasek. O druhé miesta sa cez víkend podelili Rakúšan Jochen Rotter so spomenutým Dávidom Juhászom.

Rolu favorita v triede Supersport potvrdil dvoma víťazstvami český pretekár Igor Kaláb. Na druhom mieste skončil v sobotu Kalábov krajan Michal Chalupa, no v nedeľu musel druhé miesto prenechať v závere úspešnejšiemu Poliakovi Przemyslawovi Krajewskemu. V sobotu sa darilo aj víťazovi kvalifikácie, Chorvátovi Marinovi Ivanovovi, ktorý obsadil tretiu priečku, v nedeľu však v prvom kole spadol z prvej pozície a pripravil sa tak o možnosť bojovať o víťazstvo.

Sobotňajšie preteky triedy Superstock 1000 skomplikovalo počasie, najprv museli byť pre dážď v prvom kole zastavené a po následnom reštarte Jury riešila niekoľko priestupkov pretekárov proti pravidlám, ktoré zamiešali výsledkovou listinou. Z víťazstva sa radoval obhajca vlaňajšieho titulu šampióna Alpe Adrie, český jazdec Michal Prášek, no v nedeľu potešil domácich priaznivcov suverénnym víťazstvom Slovák Jaroslav Černý, ktorý doslova deklasoval svojich súperov. Druhý sa umiestnil víťaz zo soboty Prášek, ktorý je aj na čele priebežného hodnotenia seriálu.

Preteky triedy Superbike mali už vopred jasného favorita, českého jazdca Lukáša Peška, bývalého pretekára svetového šampionátu a dvojnásobného víťaza veľkých cien, ktorý  aj dvomi suverénnymi víťazstvami naplnil predpoklady zainteresovaných. O zvyšné miesta na stupňoch víťazov sa podelili rakúski pretekári Wolfgang Gammer, Thomas Berghammer a Julian Mayer.

Záver podujatia obstarali jazdci medzinárodných pohárových pretekov IMRC Cup v triede do 600 a nad 600 kubických centimetrov, kde prvenstvá vybojovali domáci zástupcovia Miroslav Sloboda a Štefan Cirbus.

Druhé podujatie seriálu Alpe Adria Road Racing Championship sa uskutoční 3.-5. júna na maďarskom okruhu Pannoniaring.

Kompletné výsledky z úvodného podujatia na Slovakia Ringu nájdete na tomto odkaze: ZDE

Zdroj: Slovakia Racing