26.06.2016
STŘÍBRO, 26. 6. 2016 – Dechberoucí podívanou připravily závody sajdkár na 5. podniku MMČR ve Stříbře, kde zejména druhá rozjížďka velmi nadchla a měla ten správný říz! Postarali se o to zejména Čermákové s Černým-Musilem. Přímo pohádkový příběh píší ale u týmu Pudlo-Hotový, jelikož dosáhli na historické umístění! Poprvé v kariéře vystoupali na stříbrné místo na stupních vítězů!
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChatDivákům se po Opatově dostalo znovu pěknému výhledu na trať, kde z každého místa je vidět na její téměř celou délku. Přilákalo je i přijatelné slunečné počasí, ač ze soboty na neděli to spíš znovu vypadalo na deštivé podmínky. Naštěstí se vše vypršelo přes noc, aniž by to výrazně poznamenalo závodní dráhu. Na neděli tak panovaly optimální podmínky. Do dějiště přicestovalo celkem 21 republikových posádek, dále 20 z přeboru a ze šampionátu čtyřkolek 15 riderů a 9 juniorů. Účast tedy velice chvalitebná, navíc okořeněná zahraničními dvojicemi – Winkler-Buschman z Německa a Andersen-Petersen na české Jawě. Program MMČR pak doplnil vložený závod Pohár SMS Nepomuk veteránů klasiků se stroji tuzemských značek ČZ, Jawa a ESO.


KVALIFIKACE: Bratři Hrochové třetí!

Oproti minulým závodům se kvalifikace nejela jako závod, ale měřený trénink. Změnu zapříčinilo bahnem zaplavené startovací zařízení, a tak si pořadatelé raději vyhradili čas na jeho odklizení a znovuzprovoznění. V „měřáku“ bratři Čermákové nenechali nikoho na pochybách, kdo aktuálně vede šampionát. Udělali o cca 1 sekundu lepší čas, než jejich rivalové Černý-Musil. Další umístění posádek přineslo nejedno překvapení, když mladí talenti Hrochové zajeli třetí nejrychlejší čas a v žebříčku se tak ocitli v kleštích české špičky. Hned za nimi se seřadili Pudlo-Hotový a Vejchodové. První desítku pak uzavírali Janouškové, Vrátný-Vitoň, Boukalové, Pokorný-Ureš a Kříž-Chéreau.

Výsledky TOP 5:
1. Čermákové – 1:43.572
2. Černý-Musil – 1:44.554
3. Hrochové – 1:46.298
4. Pudlo-Hotový – 1:47.007
5. Vejchodové – 1:47.071PRVNÍ JÍZDA: Suverénní bratři Čermákové vítězí start-cíl! Černý-Musil total kolaps...


                                                                  

Bratři Čermákové hned od prvních metrů po spadnutí startovacího žebříku se sunuli na špici závodního chumle. Za nimi se tlačili Pudlo-Hotový, Černý-Musil a s mírným odstupem Janouškové. Od počátku se špička odtrhla od ostatních, což také zapříčinila kolize v druhé zatáčce, kde zastavili Vejchodové a asi 9 posádek do nich naletělo.

Vedoucí Čermákové ovšem sebejistě panovali a na druhého Pudla s Černým si vypracovali cca 12 sekundový náskok. Jejich rivalové, Černý-Musil, si nejdříve museli poradit s výborně jedoucími Pudlo-Hotový. Čtyři kola do nich bušili ze všech stran, až soupeř jim po své chybě nabídl předjetí. Následně se snažili dohnat Čermáky. Ti ale žádné přibližování nedovolili, a tak v následujících kolech udržovali mezi sebou stálý cca 12 sekundový rozestup. Když už se zdálo, že se na stavu nic nezmění, zasáhla rána osudu. Černý zastavil dvě kola před cílem kvůli technické závadě na převodovce.Mezitím se do sebe pustili Pudlo-Hotový a Janouškové, když na několik kol se mezi sebou naháněli. K závěru ale přeci jen v sobě našel více sil Pudlo a svému soupeři ujel. Netušil ale, že Černý-Musil jsou out, takže se posunul na své historické umístění – na stříbrnnou příčku! Janouškové tedy skončili třetí a hned za nimi se vyloupli Vejchodové, kterým se dařilo z posledních pater závodního pole došplhat až téměř k výšinám. Na dojetí Janoušků to ale už nestačilo.

Dalším pěkným výkonem se blýskli Vrátný-Vitoň, když uzavírali první pětku! V lepším světle se zaskvěli i Kříž-Chéreau s bratry Hrochovými, svým 6., resp. 7.místem. Znovu na sebe upozornili i nováčkové bratři Pečové. Dokonce v prvním kole jsme je zaregistrovali na 5. místě! Sice v dalším dějství klesli, ale v elitní desítce se udrželi! Do první třetiny limitu se naskýtal divákům zajímavý úkaz za top10, když po celou dobou se za sebou jako kachny ploužilo 7 posádek, než se v dalším dějství jejich pořadí promíchalo a vytvořily se rozestupy.

Výsledky 1. jízdy top 10:
1. Čermákové, 2. Pudlo-Hotový, 3. Janouškové, 4. Vejchodové, 5. Vrátný-Vitoň, 6. Kříž-Chéreau, 7. Hrochové, 8. Pečové, 9. Vošahlík-Rozhoň, 10. Wanger-Richter... Nestartovali Winkler-Buschmann a Jiroušek-Diot pro technické závady.PŘEBOR SIDE a VETERÁN: Z maskota mitfárou!


Přebor každým podnikem začíná nabobnávat sajdkárami. Do Stříbra se mezi hobíky přihlásili další srdcaři, které už nebavilo se jenom dívat. Jsou jimi Bálek-Koňárek, kde mitfára si prošel snad všemi týmovými funkcemi u Vejchodů, nebo dále Vitoň-Gábor L. Mezi ně nastoupila i dánská dvojice Andersen-Petersen. Velký návrat po několika letech nečinnosti ohlásili i bratři Vondráčkové, kteří pro začátek zvolili rozjetí právě v přeboru, kde se jede kratší limit a tempo oproti republice je výrazně pomalejší.Celkem dorazilo 13 „hobíků“ a 7 veteránů. V prvním závodě dominovali Hlava-Kříž, když vyhráli stylem start-cíl a znovu prokázali stoupající výkonnost i rostoucí sebevědomí. Dlouhou dobu se jich drželi Procházka-Ochtábec, ale na jejich tempo nestačili. Třetí se přiřítili do cíle ostřílení borci ověnčení mistrovskými tituly - nestárnoucí Peták-Lundák. U nich bohužel došlo k menšímu zranění, a proto v další rundě už nenastoupili. Ve veteránech se v první jízdě nejlépe dařilo dvojici Háček-Šimůnek, když největší favorité Hutira s novým spolujezdcem Hanulíkem udělali karambol po startu a následně doháněli ztrátu. A tak druhou pozici brali Bolfové a na třetím skončili Pokorný-Zoubek.

Do poslední jízdy ovšem řady v přeboru prořídly o pět posádek. K Petákovi s Lundákem se přidali Hutira s Hanulíkem a další. Svou nabitou formu znovu potvrdili Hlava-Kříž po dalším suverénním výkonu stylem start-cíl. Za nimi se ale urodilo překvapení v podobě dvojice Noháček-Kadeček, jenž si vybojovala 2. příčku před aktuálně vedoucími jezdci přeboru, Procházka-Ochtábec. Ve veteránech zase Háček-Šimůnek čarovali a znovu s přehledem zvítězili. Druzí skončili Pokorný-Zoubek a třetí dokonce Všetečka-Tobiáš.

Celkové výsledky TOP3:PŘEBOR: 1. Hlava-Kříž (50 b.), 2. Procházka-Ochtábec (42 b.), 3. Noháček-Kadeček (37 b.)
VETERÁNI: 1. Háček-Šimůnek (50 b.), 2.Pokorný-Zoubek (42 b.), 3. Bolfové (38 b.)MMČR QUAD: Slaví Jiří Kašpar a Luboš Koníček!
Mírné zvednutí účastí se dostal i šampionátu čtyřkolek, kde v MMČR startovalo celkem 15 jezdců (z toho 5 veteránských) a podruhé i junioři. Jich přijelo k velké spokojenosti 9, což asi zahřálo quadcrossové nadšence nejvíce. V závodech se nejlépe vedlo Kašparovi z MMČR a Koníčkovi z veteránů. Oba totiž dvakrát zvítězili ve svých kategoriích. Na stupních je v prvním případě doprovodili Kostelecký a Sýkora. Ve veteránech tomu byli Faktor a Švejcha. U juniorech byla situace vyrovnanější, když Tuček i Brhel si připsali po jednom vítězství a jednom druhém místě. Na třetí pozici vždy jezdil Timoš.

Celkové výsledky TOP3:MMČR: 1. Kašpar, 2. Kostelecký, 3. Sýkora
VETERÁNI: 1. Koníček, 2. Faktor, 3. ŠvejchaJUNIOŘI: 1. Tuček, 2. Brhel, 3. TimošDRUHÁ JÍZDA: Fantastický souboj titánů, aneb Čmeláčí happy end!
Holeshot tentokráte všem vyfoukli Černý-Musil, kteří do jízdy vletěli velmi razantně. Bylo vidět, že si chtějí spravit chuť po smolné první jízdě. Za nimi se vyřítili Vejchodové a Čermákové. Uprostřed chumlu navíc došlo ke karambolu. Po dalších metrech zase zastavili Janouškové, když jim kámen vyrazil "chcípák". Závod tak hned od začátku nabral na obrátkách a sliboval napínavou podívanou. Na čele si postupně Černý s Musilem tvořili náskok.

Prach se ale pekelně vířil za Vejchodovy a Čermáky, kteří se potřebovali rychle dostat na dostřel prvnímu Černému. Až v 5. kole se jim povedlo na Vejchodovy vyzrát a následně se vyburcovali k mocnému dotahování vedoucích rivalů, kteří v té době měli na ně cca 14 sekundový náskok. Diváci trnuli a vášnivě povzbuzovali své vyvolené. Každým kolem ale Čermákové stahovali sekundu po sekundě až dvě kola před cílem byli nalepení kolo na kolo na Černém s Musilem. Napínavé drama, které nenechávalo nikoho klidným a připravilo vskutku krásnou sajdkárkrosovou lahůdku. Po ní si musel pochutnat i ten nejnáročnější labužník. Až poslední kolo rozhodlo. Čermák svým razantním stylem se nakonec prosadil a z výjezdu z levé zatáčky předjel Černého.S odstupem za nimi po celou dobu letěli bratři Vejchodové bez jakýchkoliv starostí s ohlížením na soupeře. Čtvrtý Vrátný-Vitoň byli daleko. Těm ale poslední rozjížďka velmi sedla. Až v poslední třetině limitu je udolali Pudlo-Hotový, kteří s vědomím stříbrné příčky přidali na tempu. Po odmávnutí šachovnicovým praporkem vybuchla u nich v týmu ohromná radost, jelikož poprvé v kariéře vystoupají na druhý stupínek pódia!

Mezitím se k těmto párům každým kolem propracovávali Janouškové. Po prvotním zaváháním už jen směle postupovali, a tak v posledním kole se nalepili na výborně jedoucího Vrátného na 5. pozici. Předjetí se jim už ale nepovedlo. Poslední rozjížďka zanechala ve všech nádherný zážitek. Jak by se dalo lidově říci, byl to závod jako řemen!

Výsledky 2. jízdy, top10:
1. Čermákové, 2. Černý-Musil, 3. Vejchodové, 4. Pudlo-Hotový, 5. Vrátný-Vitoň, 6. Janouškové, 7. Poslušný-Vach, 8. Kříž-Chéreau, 9. Hrochové, 10. Boukalové
Celkově top10:
1. Čermákové (50 b.), 2. Pudlo-Hotový (40 b.), 3. Vejchodové (38 b.), 4. Janouškové (35 b.), 5. Vrátný-Vitoň (32 b.), 6. Kříž-Chéreau (28 b.), 7. Černý-Musil (26 b.), 8. Hrochové (26 b.), 9. Poslušný-Vach (21 b.), 10. Pečové (19 b.)


Za sebou máme velmi napínavé závody, které jsou jen vhozenou rukavicí těm, co se rozmýšlí, jestli se na sajdkárkros či quadcross vydat. Další štací je až 20. 8. Jinín, takže si zapiště do diáře a určitě přijeďte!Text: Josef Hejnal
Foto. Zdeněk Růžička a Josef Hejnal
26. 6. 2016

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.