07.07.2016
Suzuki představila nové motokrosové stroje pro rok 2017 a s nimi i další žluto-černou barevnou kombinaci. U Suzuki totiž věří, že i přes poměrně málo inovací v porovnání s konkurencí jsou jejich motocykly stále schopné vyhrávat. Bude to stačit i tentokrát nebo už ostatní značky poskočily o citelný kus dopředu?
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Suzuki samozřejmě není zcela nečinná a stále se věnuje vývoji. Třeba v roce 2015 jsme viděli inovovaný model RM-Z 450 a o rok později i slabší RM-Z 250. Stále ale jde o méně viditelné inovace, především v oblasti motoru či odpružení. Rám a plasty zůstávají už pěknou řádku let stejné a na výraznější vizuální změny nezanedbatelná skupina zákazníků slyší. Suzuki se tak snaží alespoň co nejvíc vyladit barevné provedení. Nutno podotknout, že to pro modelový rok 2017 se povedlo a drží se hesla: „V jednoduchosti je síla“.

 

 

Co se ostatních změn týče, nenajdeme prakticky nic zásadního. Suzuki se soustředila na sbírání dat továrních týmů v AMA i v MXGP a snažila se implementovat poznatky o optimálním nastavení i do sériových modelů. Nejzvučnější jména jako Ken Roczen na RM-Z 450 nebo Jeremy Seewer na RM-Z 250 bezpochyby dělají Suzuki čest, ale jejich motorky se od těch sériových přece jen dosti liší. Nezanedbatelným faktorem mohou být i stále nepříliš populární vzduchové tlumiče Showa, proti kterým ostře vystupoval Roczen a musel si přímo vydupat ty od konkurenční Kayaby.

 

 

Zajímavostí jsou právě různí dodavatelé odpružení. Zatímco na modelu RM-Z450 najdeme tlumiče značky Showa, slabší RM-Z 250 je osazená řešením od KYB. Oba modely ale spojuje vzduchový systém předních vidlic. Showa opět dodala svoje SFF-Air, které Suzuki montuje od roku 2015 a KYB zase pneumatické PSF2 vidlice, se kterými funguje už loňský model RM-Z 250.

 

 

Díky zpětné vazbě ze závodních týmů konstruktéři vyladili výrobní metodu pístu, čepu a ojnice u obou modelů, což slibuje větší životnost a optimalizaci výkonové křivky. S jejím nastavením pro různé povrchy pomáhá i možnost nastavení vstřikovací jednotky pomocí dvou spojek, které jsou součástí balení. Další již známou věcí ze starších modelů je systém Suzuki Holeshot Assist Control. Jak již název napovídá, jde o elektronický pomocník startu. Ten operuje ve třech módech dle preferencí a zkušeností jezdce.

 

 

Suzuki tak má vše, co by měl moderní motokrosový speciál mít. Nejnovější trend v předním odpružení, elektronický holeshot asistent i volitelné palivové mapy jsou přítomny. Stačí to ale? Zkuste se schválně podívat na RM-Z 450 modelový ročník 2008. Nezdá se vám design rámu a plastů podezřele podobný? Ano, Suzuki opravdu zůstává už desátou generaci u stejného designu. Do karet také zrovna nehraje každoroční srovnání motokrosových modelů, které pořádají velké americké MX časopisy. Suzuki se zde neumisťují na zrovna lichotivých pozicích. Na druhou stranu se Suzuki snaží působit jako špičková a dynamická značka, vždyť rekrutuje lidi jako Stefan Everts, Ken Roczen, Blake Baggett, Ben Townley, a mnoho dalších. Nemyslíte, že by možná nebylo na škodu investovat spíše do vývoje než do zvučných jmen? 

 


 

Připravil: Jiří Kružík

Zdroj: SuzukiCycles.com

7. 7. 2016

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.