17.07.2016
Produkty německé firmy Liqui Moly si většina z nás nejspíš spojí s automobily, ale v nabídce nechybí i jednostopé produkty. Do redakce se nám dostaly některé kusy na vyzkoušení a my vám přinášíme jejich exkluzivní recenzi. Zajímá vás, jak funguje třeba sprej na čištění vnitřku přileb nebo různé speciální oleje? To a mnoho dalšího najdete v článku test mana Jirky Kružíka.
ostatníOstatní
KomentářeKomentáře
ChatChat

Značku Liqui Moly jsem jako motoristický nadšenec samozřejmě znal už dlouhá léta, nicméně jsem produkty z její nabídky nikdy nevyzkoušel. Snad proto, že jsem měl jednoduché modro červené logo s bílým nápisem uložené pod škatulkou auto a silničních moto značek (takže nic pro MX ridera). Když se tedy díky firmě MANN+HUMMEL, výhradnímu dovozci značky Liqui Moly, naskytla příležitost otestovat oleje a různé čisticí přípravky pro údržbu motocyklu v tvrdém motokrosovém nasazení, neváhal jsem!

 

 

Na test dorazil celkem kompletní průřez moto nabídkou. Máme tu brzdovou kapalinu, plně syntetický dvoutaktní olej do benzínu, olej do tlumičů nebo mazací přípravek na řetěz a na vzduchové filtry. Mezi speciálnější produkty bych zařadil čistič řetězu, univerzální čistič a odmašťovadlo v jednom, pěnu na čištění a údržbu polstrování přileb, přípravek na údržbu plastových částí motocyklu nebo i takovou exotiku jako sprej pro snadnější přezouvání pneumatik. Všechny tyto produkty jsem podrobil důkladnému testu a nezapomněl jsem přitom pořídit fotky, které se povalují všude kolem a také na konci článku v galerii.

 

 

Začneme u základního kamene rychlé jízdy na motorce – u spolehlivých brzd. Brzdová kapalina s označením DOT 4, kterou jsem prohnal brzdným ústrojím své motorky, je standardem pro motokrosové použití a zde není co vytýkat – kapalina funguje, brzdy brzdí i za horkého počasí, kterého jsme si už pár dní užili. Pro více zatěžované brzdy (silnice, supermoto apod.) samozřejmě nechybí v nabídce i kapalina s označením DOT 5.1 či DOT3 pro brzdy s nízkou teplotou (třeba pro váš chopper).

 

 

Pomocí mazadla Chain Lube si zajistíte bezproblémový chod sekundárního hnacího ústrojí. Další body navíc od své řetězovky pak jistě dostanete, když použijete přípravek na čištění řetězu Chain Cleaner. Ten má za úkol vyčistit a odmastit řetěz od usazených nečistot a zbytků starého oleje a připravit tak řetěz na nový nános mazadla. Musím říct, že i řetěz obalený nánosem prachu z prašného tréninku poznal zásah čističe. Určitě pohodlnější způsob než ocelový kartáč.

 

 

Dalším klasickým přípravkem v zásobě každého ridera je olej na vzduchové filtry. Ten od Liqui Moly je univerzální pro všechny pěnové filtry a je tedy trošku řidší než klasický olej pro offroad použití. Výhoda řidšího oleje je v lepší propustnosti vzduchu a tedy i pozitivním vlivu na výkon motoru. Nicméně i tento olej pěkně lepí a táhne se za prsty, takže bych se ho nebál nasadit do „idoše“. V prašných podmínkách bych ale přece jen sáhl po hustším, který sice nemá takovou propustnost vzduchu, ale zaručuje lepší zachytávání prachu a drobných nečistot.

 

 

Neminul mě ani servis předních tlumičů, kde svoje uplatnění našel především Rapid Cleaner ve spreji a samozřejmě i tlumičový olej Fork Oil s hustotou 5W. Výhodou odmašťovadla a čističe ve spreji je snadná a rychlá práce. Přípravek navíc funguje na výbornou a součástky tlumičů jsou po aplikaci zbaveny zbytků starého oleje či případných nečistot. Své využití ale samozřejmě najde kdekoliv jinde, pouze se vyvarujte použití na plastové součásti. Po servisu tlumičů s olejem Liqui Moly fungovaly zase jako nové, jediná možná výtka tak může směřovat k balení. 500 ml je jednoduše málo a klasické litrové balení by bylo určitě lepším řešením.

 

 

Další na řadu přichází přípravek na údržbu plastových částí motocyklu. Jde o sprej, který jednoduše nastříkáte na plasty nebo na polepy, necháte chvíli působit a pak jen setřete. Přípravek má za úkol oživit barvy plastů a chránit je před vyblednutím od slunce. Díky ochranné vrstvě se také lépe smývají nečistoty a bláto. Řada z vás jistě používá různé automobilové kokpit spreje, které sice motorku krásně oživí a navoní, ale na druhou stranu se pak na plastech a polepech hodně drží prach. A tím myslím ten hnědý motokrosový prach, takže pak máte třeba přední tabulku celou hnědou, i když na trati není po blátu ani stopy.

 

 

Na závěr jsem si nechal dvě „exotiky“. Jde o přípravky, které jsem dosud nikdy nezkoušel a byl jsem na ně nejvíc zvědavý. Řeč je o pěně na čištění vnitřku přileb a o spreji pro snadnou montáž pneumatik. Jistě to znáte, přilba zapocená, jsou vidět slané mapy a line se nepříjemný zápach. Liqui Moly přichází s čisticí pěnou se svěží citrusovou vůní, která tyhle problémy řeší šetrně k materiálu interiéru přilby a tím prodlužuje jeho životnost a správnou funkci odvodu potu.

 

 

Dalším častým problémem jezdců a mechaniků je nazouvání nových pneumatik. Zvlášť tvrdé směsi na zadním kole jsou někdy opravdovým oříškem, a když už se dílo podaří a plášť je i s neproskřípnutou duší na místě, tak se jen modlíte, aby pěkně naskočil na ráfek. Majitelé ručních pumpiček tyhle stresové stavy jistě znají moc dobře. A přitom stačí jen natřít lem nového pláště vhodným mazadlem a obouvání se rázem stává o něco snesitelnější záležitostí. Výhodou přípravku od Liqui Moly je, že po nazutí zabraňuje protáčení pneumatiky, pomáhá tak haltru udržet pneu na místě a tím pádem snižuje riziko vytrhnutého ventilku.

 

 

Liqui Moly a jejich „made in Germany“ produkty rozhodně nezklamaly a já tak děkuji firmě MANN+HUMMEL za poskytnutí vzorků pro testování. Kvalitní péče o motocykl je základem úspěchu ať už v podobě pohárku za vítězství nebo počtu bezproblémových kilometrů v sedle vaší jednostopé krásky. Je tedy jen dobře, že se můžeme spolehnout na dlouhodobě ověřenou kvalitu této značky i v péči o naše motocykly. Vyzkoušely jste už něco od Liqui Moly?

WWW.LIQUI-MOLY.CZ 

Autor: Jiří Kružík
Foto: Jiří Kružík

17. 7. 2016

ostatníOstatní
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.