01.09.2016
Na známé trati v Kaplici měl jednu z prvních zastávek modrý kamion od Yamahy, plně naložený nejnovějšími motokrosovými mašinami. Akce Yamaha MX Pro Tour 2016 má zastávky po celé Evropě a je určená jak novinářům, tak široké veřejnosti. Do Kaplice jsme vyslali našeho testovacího jezdce, aby se novým Yamahám podíval na zoubek.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Yamaha je s modely 2017 na konci životního cyklu aktuální modelové čtyřletky a modely 2017 by tak měly být maximálně vychytané a vyladěné. Pro letošní rok provedli inženýři v Yamaze několik úprav, velká pozornost byla věnována brzdám, kde byl použit nový materiál kotoučů, a dvoutakty po vzoru čtyřtaktů dostaly 270mm přední kotouče. Co se motoru týče, tak nejvíce pozornosti se dočkala YZ250F. Upravená hlava, kratší systém sání, nové vačky, klikovka, ojnice, převodovka, to vše bylo upraveno pro zvýšení výkonu. Více o modelech 2017 v tomto článku.

 

 

Yamaha svoji MX Pro Tour pořádá už po několikáté a letošní zastávka určená primárně pro Rakousko si vyhlédla republikovou trať v Kaplici. Na páteční testovací den pro novináře počasí hlásilo teploty okolo 27 stupňů a já měl obavy z oblak prachu. Jaké bylo moje překvapení, když jsem dorazil na čerstvě srovnanou a nakropenou trať, která si přímo říkala o zaboření drapáku! Navíc se povrch v průběhu dne dokrápěl, takže si opravdu nebylo nač stěžovat. Za organizaci, na které se podílel i Jirka Čepelák, tak uděluji jedna s hvězdičkou! Třešničkou na dortu pak byl odpolední gulášek a opětovné důkladné prokropení tratě, která se ale nejela celá. Pro účely testování a focení naprosto ideální.

 

 

Yamaha YZ125 2017

Na téhle motorce jsem strávil za celý den nejvíce času, a to z jednoho prostého důvodu – "dváca" je extrémně návyková! Přidejme k tomu již zmiňovaný ideální povrch, kde můžete dvacku držet pod plynem, a na jinou motorku se vám ani nebude chtít. "Dváca" od Yamahy už je sice nějaký rok stejná po motorické stránce, to ale neznamená, že nemá co nabídnout. V roce 2015 navíc proběhl velký facelift dvoutaktů, takže nyní se více blíží vyspělejším čtyřtaktním strojům.

 

 

Překvapilo mě, jak motor jede, čekal jsem o poznání menší výkon. Samozřejmě, není to moderní čtyřtakt, kde stačí vrknout a kaplická lavice u depa je za vámi, tady si musíte hlídat práci se spojkou, řazení v optimálních otáčkách a hlavně ji držet pod krkem. Rozuměj „full gas, no stress“. Když se s ní sžijete a vyjdete si navzájem vstříc, můžete se těšit na návykovou zábavu. Yamaha dlouhodobě platí za značku s vynikajícími tlumiči už od série a nejinak tomu je i zde. Velký přední kotouč taky přidá plusové body a spolu s úzkou stavbou a nízkou váhou vám YZ125 krásně padne do ruky a v zatáčkách poslouchá na slovo.

 

 

Musíme si ale ujasnit jedno – tahle motorka není pro staré! Je na ní zábava, je parádně ovladatelná, brzdy i tlumiče fungují, ale se svými kily (bez výstroje cca 83 kg) bych na ní asi závodit nemohl. Čtyřtaktní YZ250F jednoduše jede víc a motor vám daleko víc dovolí. Pokud je vám ale jedno, že nebudete sbírat vavříny a jde vám jen o radost  z jízdy (nebo pokud vážíte o 20 kilo míň než já), tak YZ125 doporučuji.

 

 

Yamaha YZ250 2017

Před testováním jsem se na dvěpade ve dvoutaktu těšil nejvíc – vždyť ji mám sám v garáži! Nakonec jsem se na ni dostal jen jednou a mohu říct, že jsem lehce rozčarován. Musíte ale pochopit, že i když mají dvě motorky stejné modelové označení, nemusí nutně vždy jít o identické motorky. Fungl nová YZ250 oproti té mé daleko víc jede a spolu s ostatními test ridery jsme se shodli, že hodně vibruje. Říkáte si, proč je špatně, že víc jede? No protože se výkon špatně dávkuje!

 

 

Moje verze dvěpade je sice už lehce za zenitem a má menší výkon než tohle dělo, za to je jízda na ní daleko uhlazenější. YZ250 2017 mě překvapila tím, jak jde ostře za plynem, stačí jen trošku líznout po spojce a už je oheň na střese. Jde ale jen o zvyk a pevně věřím tomu, že na druhý pokus by byl zážitek z jízdy daleko lepší! Jednoduše to není motorka, na kterou skočíte a hned jste kamarádi. Jako v každém novém vztahu, i zde si na sebe musíte v určitých ohledech zvykat. Také tady ale platí, že tlumiče a brzdy fungují a svojí ergonomií a úzkou stavbou padne do ruky stejně dobře jako "dváca".

 

Yamaha YZ250F 2017

A jsme u prvního zástupce čtyřtaktů. Hned na úvod prozradím, že na testovacím dni byly k dispozici hned dvě provedení – standardní a s tuningovými díly z GYTR kitu, který zahrnoval třeba kompletní Akrapovič výfuk. Svoji pozornost, co se hodnocení týče, budu jak u YZ250F, tak u silnější YZ450F směřovat na verzi standard. Jednak proto, že většina z vás nejspíš sáhne po normální verzi a také proto, že mě z nějakého důvodu laděné verze nechytly. Zvlášť u YZ250F jakoby se chyběl výkon ve středních otáčkách.

 

 

Standardní provedení má ale výkonu dostatek v celém spektru otáček. Tento model je navíc velice oblíbený v USA, kde tři ladičky volí spousta amatérských jezdců především díky osvědčené kvalitě a také nízké ceně. Cenová politika Yamahy v zámoří je velice agresivní, na tamním trhu jde o vůbec nejlevnější značku! To už je ale na jiný článek, pojďme zpět k nové YZ250F 2017.

 

 

Jak už jsem zmiňoval v úvodu tohoto článku, tento model dostal nejvíce pozornosti a hlavním cílem konstruktérů bylo zvýšit výkon ve středních a vysokých otáčkách. Pro objektivní porovnání by samozřejmě bylo potřeba projet jak model 2016, tak 2017 ve stejný den na stejné trati, ale i tak mohu potvrdit, že výkon tam opravdu je cítit! Motorka stejně jako dvoutakty rychle padne do ruky, vše je na svém místě a jediné, na co by si čerstvý vlastník Yamahy mohl déle zvykat, je velice robustní stavba. Yamaha dělá široké motorky kvůli atypickému konstrukčnímu řešení motoru, sání a vzduchový filtr totiž najdeme vepředu nad nádrží.

 

 

Yamaha YZ450F 2017

A pomalu jdeme do finále, na závěr testování sedlám nejsilnější stroj z nabídky tří ladiček. Tohle kladivo má takovou páru, že klidně můžete zařadit trojku a ve slušném tempu objet celou trať aniž by bylo potřeba nějak výrazně spojkovat. Závodník si ale s motorkou musí hrát, takže upustíme od stylu starých mazáků a jdeme téhle potvoře trošku zatopit pod kotlem.

 

 

loni jsem měl šanci se přesvědčit o tom, že YZ450F jede jako splašená a když vám dá okusit svůj plný výkon, ježí se vám z toho chlupy hrůzou. Po pár kolech vám ale dojde, že i když jde o hodně silnou motorku se širokou stavbou, je zároveň i velice dobře ovladatelná a po trati se nechá vodit jako poslušná kočička. Tlumiče odvádí skvělou práci, a i když pořádně vezmete za plyn na rozbitém výjezdu ze zatáčky, nebo když jdete ostře na brzdy, tak vás jen tak nějaká díra nerozhodí a spolehlivě se trefíte do požadované stopy. Není se tedy čeho bát, vše máte spolehlivě pod kontrolou a záleží už jen na vašich jezdeckých dovednostech, jak moc velký kotel se odvážíte YZ450F dát.

 

 

Čtyřipade má také kouzelné tlačítko pro elektronickou kontrolu trakce, které má za úkol pomoci vám k holeshotu. Funguje to tak, že řídicí jednotka pozná náhlé zvýšení otáček, tedy situaci, kdy zadní kolo začne hrabat, a na základě toho upraví přenášený výkon na zadní kolo. Ve výsledku je tak motorka na startu mnohem hodnější a dovolí vám držet více plynu. Tuto vymoženost aktivujete při zařazeném neutrálu dlouhým stisknutím tlačítka na levém řídítku, zařadíte dvojku, všem v prvních metrech ujedete, pak dáte za tři a řídicí jednotka se sama přepne do standardního módu.

 

 

Zní to všechno báječně, ale mně osobně to na měkkém a sypkém povrchu v Kaplici moc nesedlo. Daleko lepší pocit ze startu jsem měl při vypnuté kontrole trakce. Rád pod sebou cítím plný výkon. Věřím ale tomu, že na tvrdém podkladu můžu jít o velice užitečného pomocníka! Ovšem ani Jirka Čepelák není velkým fanouškem elektronických pomocníků. Dle jeho slov to v jisté míře stírá jezdecké dovednosti a není to to pravé závodění na motorkách se vším všudy. A já se s tímto názorem ztotožňuji.

 

 

Yamaha YZ85 2017

Jedna perlička na závěr, k vyzkoušení byl i malý model YZ85 a já jsem nemohl odolat pokušení prohnat pětaosmdesátku po trati. Stejně jako u větších dvoutaktů YZ125 a YZ250 jsem nemohl uvěřit, kolik výkonu se v téhle malé mašince skrývá! Zde ale v daleko větší míře platí pravidlo, že bez umění používat spojku se neobejdete. Takže skvělá volba pro motokrosový potěr, naučit se správně ovládat motorku je základem úspěchu! Já jsem na malou motorku už přece jen těžký a velký, takže nemohla být řeč o jízdě na plný plyn. Některé zatáčky jsem si ale opravdu užil! A co na tom, že pérování klesalo podezřele nízko.

 

 

Závěrem

Motokrosové Yamahy 2017 se rozhodně povedly, je skvělé, že Yamaha pořádá podobná testování pro veřejnost i novináře, takže každý má možnost přesvědčit se o kvalitách modrých strojů. Super věc je také opravdu široká nabídka modelů. Takže co vybrat?

 

 

Pokud vám jde o zábavu, doporučuji YZ125. Pokud jste lehce masochista a chcete, aby vám motorka neustále připomínala, kdo je tady opravdovým pánem, zvolte YZ250! Většina závodníků a začínajících hobíků ale nejspíše sáhne po některém ze čtyřtaktů. Já osobně bych si za motorku, která mi bude říkat pane, vybral YZ250F. Líbí se mi, že si udržuje jistou hravost podobnou dvoutaktům, ale zároveň jde o závodní stroj na nejvyšší úrovni, který vám umožní posunout vaši jízdu na další level. Pro ostřílené borce nebo pro lenochy, kterým se nechce moc řadit, ale hlavně, že to pojede jako čert, je určená YZ450F.

 

 

Ještě jednou děkuji Jirkovi Čepelákovi a realizačnímu týmu Yamaha Motor Austria za pozvání na skvěle zorganizovanou akci! Také děkuji kamarádovi Jirkovi Kurkovi, že si udělal čas a nafotil pár fotek pro článek. Byli jste se v Kaplici povozit i vy? Která z motorek je vaší favoritkou? Pro představu, jak vypadala zkrácená testovací trať, přikládám onboard video. O zvukovou stopu se postarala YZ125!

 

 

Autor: Jiří Kružík
FOTO: Jiří Kurka, Stefan Csaky, Jiří Kružík a Honza Altner

1. 9. 2016

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.