03.04.2017
Uplynulý víkend byl doslova napěchovaný mezinárodními závody v sajdkárkrosu, když napříč Evropou se kola těchto strojů roztočila na pěti od sebe vzdálených šampionátech. Dunivý zvuk motorů se rozléhal v Belgii, Německu, Itálii, Severním Irsku nebo Švýcarsku, kde odstartovala ME IMBA. Z těchto podniků přinášíme stručné zprávy, fotografie a videa...
sidecarcrossSidecarcross

BRITSKÝ ŠAMPIONÁT – Desertmartin (Severní Irsko), 1. 4. 2017

První podnik britského šampionátu se konal první dubnovou sobotu až v nejsevernější části království v Severním Irsku. Místní traťové i podnebné podmínky v Desertmartin byly velice náročné. Členitý terén na písečném povrchu s občasnou přeháňkou dal zabrat, takže o kolize či uvíznutí nebyla nouze. Nakonec se ze třech rozjížděk vyprofilovali překvapiví vítězové. Kdo čekal, že jimi budou favorité – několikanásobný mistr své země Brown s Millardem nebo Wilkinson-Chamberlain, musel být zklamán. Všem vytřela zrak nenápadná dvojice málo známého Mouldse se světovým spolujezdcem Kirwinem.

Celkové výsledky TOP 5:
1. Moulds-Kirwin (1-1-3), 2. Brown-Millard (2-5-2), 3. Campbell-Parmenter (3-2-4), 4. Wilkinson-Chamberlain (4-6-1), 5. Kinge-Humphrey (5-3-6)
, ... kompletní výsledky pod článkem

- účast: 28 týmů

BELGICKÝ ŠAMPIONÁT – Lommel, 2. 4. 2017

Na nejtěžší pískové trati, kde se letos pojede sedmý podnik MS, se uskutečnil také druhý podnik belgického mistrovství v neděli 2.4.2017. Účast na něm značně poznamenala termínová kolize s dalšími evropskými šampionáty (Německo, V.Británie a IMBA). I přesto se ukázali největší belgické hvězdy (Van Daele-v/d Bogaart, Santermans-Daiders, Dierckens-Rosting), ale i ty zahraniční, když přicestovali Bax-Musset (NED-FRA), Giraud-Mucenieks (FRA-LAT), Van Werven-v/d Putten (NED) nebo Rodionov-Chopin (RUS-FRA). A byli to právě Bax-Musset, kteří si na úvod připsali vítězství, když se jim v závěru jízdy podařilo po napínavém a pro ně úspěšném souboji se Santermansem jít do vedení. Naopak se smůlou se potázali favorité Van Daele-v/d Bogaart, kteří měli pád a do cíle dojeli až devátí. Novému tandemu Giraud-Mucenieks se také tolik nedařilo, přeci jen písek není jejich denním chlebem. Ovšem druhá jízda přinesla ještě větší rozuzlení. Holeshot získali Giraud-Mucenieks a za nimi se poskládali Van Daele, Santermans a Van Werven. Mezi nimi docházelo ke třenicím, z nichž vítězně vyšli Van Werven-v/d Putten. K závěru se na druhé posunuli Santermans-Daiders a třetí skončili Van Daele-v/d Bogaart. S technickými problémy se potýkali Bax-Musset, kteří dojeli až jako jedenáctí.

1. Van Werven-v/d Putten (3-1), 2. Santermans-Daiders (2-2), 3. Bax-Musset (1-11), 4. Dierckens-Rostingt (5-4), 5. Van Daele-v/d Bogaart (9-3),
... kompletní výsledky naleznete ZDE .
- účast: 15 týmů

ITALSKÝ ŠAMPIONÁT – Cittá de Castello, 2. 4. 2017

Sice italští sajdkárkrosaři se v MS objevují sporadicky, přesto ve své zemi nějakou tu jezdeckou základnu mají a i zde se jede šampionát v sajdkárkrosu. První jejich letošní závod se jel na prosluněném areálu v Cittá de Castello. Své výsostné postavení si udrželi Compalati-Ravera, kteří od kvalifikace se tyčili na čele. První jízdu s přehledem vyhráli se 40 sekundovým náskokem. I druhou měli dobře rozjetou, ale pár kol před cílem je stihl defekt pneu a spadli tak až na páté. Přesto se stali celkovými vítězi.

NĚMECKÝ ŠAMPIONÁT – Schnaitheim, 2. 4. 2017

Druhý závod MM Německa se už odehrával na tvrdém povrchu, což mnozí uvítali. Mezi 34 startujícími byla i čtveřice českých dvojic (Čermákové, Pudlo-Hotový, Boukalové a Vrátný-Vitoň). Svou účastí ho poctil i desetinásobný mistr světa Daniel Willemsen s Robbie Baxem z Holandska nebo další známí rideři z MS jako Weiss-Schneider z Rakouska, Steegmans-Sabbe z Belgie, Kunnasové z Finska, Clohse-Haller (BEL-GER), Battaglia-Furrer ze Švýcarska a další. Silné uskupení dávalo punc kvality.

Úvodní partii perfektně rozehrál podle předpokladů Willemsen, který v první jízdě zvítězil stylem start-cíl. Ovšem hned v závěsu za ním skončili bratři Čermákové, kteří pomýšleli výše. „Nevyšel nám start tak, jak bychom na technické trati potřebovali. Čtvrté místo od startu a spousty prachu v úvodu prvního závodu nám vůbec nehrálo do karet. I přesto jsme se v průběhu jízdy dokázali probojovat na druhou pozici, ale už bylo pozdě abychom zaútočili i na vedoucí zmiňovanou posádku Willemsen/Bax. Ta si vytvořila dostatečný náskok, aby si vedení udržela až do cíle,“ komentovali svou jízdu Čermákové. V první desítce se ocitli i Pudlo-Hotový a krůček od ní byli jedenáctí Boukalové. V začátku na stejném pomezí bazírovali i Vrátný-Vitoň, aby posléze spadli na 17. příčku.

Ve druhé rozjížďce už mohli být Čermákové se startem spokojeni, jelikož získali holeshot a pálil na prvním místě. Zastihla je ale nečekaná závada. „Potkala nás o dvě zatáčky dále a byla natolik velkou, že nám nedovolila dále pokračovat. Praskla nám pístnice na zadním tlumiči, což se nám doposud ještě nestalo,“ objasňovali smůlu bratři Čermákové. Jízdu nedojel ani Vrátný, když mu spolujezdec vystoupil. S defektem se zase potýkal Pudlo, takže i on si umístěním pohoršil. Boukalové dojeli jako patnáctí. Z prvenství se znovu radovali Willemsen-Bax před Steegmansem a Clohsem.

1. Willemsen-Bax (1-1), 2. Steegmans-Sabbe (4-2), 3. Weiss-Schneder (3-4), 4. Clohse-Haller (9-3), 5. Kunnas (5-5), … 8. Čermákové (2-20), 12. Pudlo-Hotový (8-17), 14. Boukalové (11-15), 19. Vrátný-Vitoň (17-19),
… kompletní výsledky naleznete pod článkem
- účast: 34 týmů

ME IMBA – Wohlen (Švýcarsko), 2. 4. 2017

Aby těch závodů v sajdkárkrosu nebylo v jednom termínu málo, jelo se i Mistrovství Evropy IMBA. První závod hostil známý areál ve švýcarském Wohlen dne 2. 4. 2017. Sice je to druhá soutěž po MS, přesto vylákala mnoho jezdců i diváků k účasti, když jich podél trati postávalo 10.000! Jelikož se jelo ve Švýcarsku, nenechali si možnost startu ujít současné domácí hvězdy Bürgler-Betschart. A byli to právě oni, kdo se postavil do role jasných lídrů a všechny tři rozjížďky vyhráli před holandskou dvojicí v/d Boomen-v/d B. Na třetím místě se pak umístili Heinzer-Betschart ze Švýcarska.

1. Bürgler-Betschart (1-1-1), 2. V/d Boomen-v/d B (2-2-2), 3. Heinzer-Betschart (3-6-3), 4. Mulders-van Deutekon (6-4-6), 5. Bitsche-Bertschi (7-5-5),