09.05.2017
Dvanáct roků starý rekord Zámeckého vrchu - 54,25 sekundy, jehož držitelem byla vrchařská legenda Ing. Otakar Krámský z Jilemnice, byl při nedělním závodě XXXVI. Zámeckého vrchu MANN-FILTER 2017 v Náměšti nad Oslavou překonán. Postaral se o to okříšský David Komárek z týmu Liqui Moly Racing Team, který s vozem Norma M20FC KOMVET, zajel v první nedělní jízdě čas 54,18 sekund. Trať dlouhou 2,030 km projel průměrnou rychlostí 133,77 km/hod.
autaAuta

Na start letošního ročníku Zámeckého vrchu MANN-FILTER se postavilo přes sto dvacet jezdců do závodů Mistrovství České republiky, České trofeje a pohárového Maverick Rescue Euro Cupu.

V závodě Mistrovství ČR si vedle nového rekordu odvezl dvojnásobnou palmu vítězství David Komárek, který obhájil dvě loňská prvenství. V sobotním závodě docílil ze dvou jízd čas 1:51,48 min., nedělní čas byl 1:49,26 min. Druhý skončil v obou závodech brněnský jezdec Jiří Špalek na voze Norma M20F a třetí místo vybojoval domácí Marek Rybníček na voze Ford Fiesta WRC EVO a zkompletoval trojici nejlepších jezdců z Liqui Moly Racing Teamu.

V závodě jezdců o Českou trofej získal prvenství v sobotu jezdec z Hodkovic nad Mohelkou, Aleš Mlejnek na formuli Gloria C8F. Druhý skončil v absolutním pořadí ostravský Jaroslav Surowka na Normě M20. Tito dva jezdci si pořadí v nedělním závodě vyměnili a mladý Surowka i přesto, že v Náměšti nad Oslavou startoval poprvé si odvezl vynikající umístění. Třetí místo v sobotu obsadil Radek Krakovič na voze Fiks 09RK startující za tým AMK ECCE HOMO v ÚAMK, v neděli byl úspěšný Michal Novický ze Sudoměřic na voze Ligier JS49 Honda.

Mezi devíti historiky v Mistrovství ČR byl v obou závodech nejrychlejší Jaroslav Prášek k Kynice nedaleko Světlé nad Sázavou, který startoval s monopostem Chevron B 42 F2. O druhé a třetí místo se podělili Miloš Zmeškal z Bedihoště nedaleko Prostějova, který s monopostem Ralt RT32 byl v sobotu druhý, v neděli pak třetí. Opačné umístění pak měl Jiří Kubíček z SK Industrietechnik Czech National Team, jehož závodním nářadím byla Škoda 130 RS.

V mezinárodním pohárovém závodě Maverick Rescue Euro Cup 2017 si v obou závodech nejlépe vedl pražský jezdec Richard Meixner, startující na voze Mitsubishi Lancer EVO VIII. Dvě druhá místa mezi soudobými vozy vybojoval téměř domácí jezdec Jarda Kašpar z nedalekých Kuroslep, který se představil s Mitsubishi Lancer EVO IX. V sobotním závodě si vyjel výborné třetí místo třebíčský závodník Pavel Langer s formulovým vozem Autola 1/04. V neděli pak toto umístění získal Tomáš Michalík z Brna na Mitsubishi Lancer EVO IX.

Mezi historiky byl dvakrát nejúspěšnější Petr Žáček z Turnova na superrychlém Audi Quattro Sport. Také druhé místo obsadil v obou závodech jediný jezdec a byl jim Pavel Vrátil z Historic racing clubu Jihlava na voze Opel Kadett GSi. V sobotním závodě skončil třetí Michal Žáček z Křenovic se Škodou 125. V neděli se na třetí stupeň vítězů postavil z AMK ECCE HOMO v ÚAMK Jan Osladil startující s formulí Van Diemen 1400.

V prostoru startu závodu, předcházelo v neděli závodnímu programu slavnostní zahájení za účasti radní Kraje Vysočina Ing. Jany Fialové, tajemnice Městského úřadu Náměšť nad Oslavou Mgr. Jaromíry Moudré a víceprezidenta Autoklubu ČR pro automobilový sport Mgr. Tomáše Kunce, dále sponzorů a partnerů, kteří popřáli jezdcům mnoho úspěchů a divákům krásné sportovní zážitky.

Po oba dva dny sledovala letošní ročník Zámeckého vrchu velmi početná divácká kulisa sportovních motoristických fanoušků, kteří i přes nepříliš optimistickou víkendovou předpověď počasí, která se nevyplnila, dojeli sledovat závody do Náměště nad Oslavou. Těm se představili v doprovodném programu např. dakarský vůz Tatra Phoenix za jehož volantem byl truckový jezdec David Vršecký nebo jeho závodní kolega z týmu Buggyra, Adam Lacko. Ten ale vodil po závodní trati sportovní speciál Lamborghini Gallardo z týmu Míčánek Motorsport. Zpestřením byla určitě i nedělní ukázková jízda šesti vozů Kaipan, které byly postaveny díky projektu Kraje Vysočina " Postav si své auto " na krajských středních průmyslových školách či učilištích.