18.06.2017
V pořadí čtvrtý závod MMČR side a quad přivítal motoareál Terén Sv. Petra ve Stříbře v neděli 18. 6. 2017. Nečekanými vítězi se stali Janouškové před Čermáky a na pódiu je doprovodil nováčci Kolenčík-Hejhal. Ve Stříbře se tak konalo jedno překvapení za druhým!
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Slavnostnější nádech dostaly závody ve Stříbře, čemuž přispělo významné jubileum 70 let existence místního AMK a jeho závodiště. Takovým věkem se v ČR nemůže pochlubit snad žádné jiné. „Právě ve Stříbře udělala zakladatelská generace zdejšího klubu to přelomové rozhodnutí uspořádat terénní závod motocyklů na uzavřeném okruhu,“ se dočteme v bulletinu k podniku. S aktivitou začínali už v roce 1947 a hned následného roku už v jejich kotlině vrčely závodní stroje. Za pár let se po motokrosu zde objevil i sajdkárkros v době, kdy tato disciplína se u nás teprve začínala rodit. Stříbro si v brzku získalo na oblíbenosti od jezdců a hlavně diváků, kteří zde vždy chodili a chodí v hojném počtu. Terén Sv. Petra se totiž rozkládá v kotlině a nabízí výhled na celou trať, což se málokde vidí. A ani v neděli svou účast neochudili, že znovu se závodům dostalo pěkné návštěvy. Nabízeli se jim také plné závodní rošty. Startovalo zde celkem 19 republikových, 6 veteránských posádek a 15 z přeboru. Ze čtyřkolek dorazilo 26 profi a 13 juniorů. Program dále doplnil i Pohár veterán klasik.

VOLNÝ TRÉNINK: Nejrychlejší Čermákové!


Za slunného rána nastoupili v programu jako předposlední jezdci republikových sajdkár do volného tréninku, který následně podle zajetých časů určoval místa na startu v kvalifikačním závodě. Po prvním seznámí s perfektně připravenou tratí se všichni sajdkárkrosaři do zajetí rychlého kola pořádně opřeli. Nejlépe se samozřejmě vedlo favorizovaným Čermákům, kteří udělali čas o 1,5 vteřiny rychlejší než druzí Janouškové. Ti znovu potvrzují, v jakém fóru letos jedou. Za nimi skončili Vejchoda-Zatloukal a překvapivě i Hrochové, kterým se náramně vedlo zajíždět rychlá kola a tím navnadit své příznivce do závodů.

Výsledky top 5:
1. Čermákové - 1:39.106
2. Janouškové - 1:40.722
3. Vejchoda-Zatloukal - 1:41.430
4. Hrochové - 1:41.509
5. Kolenčík-Hejhal - 1:42.097


KVALIFIKACE: Janouškové vítězí start-cíl!

Velice dobře započali kvalifikační závod Janouškové, kteří se po startu ujali vedení před Vejchodou, Vrátným a Kolenčíkem. Až ze zadu se tlačili do popředí favorizovaní Čermákové. Zatímco špička ujížděla. Na čele se přitom pevně usídlili Janouškové. V prvních kolech se na ně lepili Vejchoda-Zatloukal a Kolenčík-Hejhal. Jejich nátlak ustáli, že už od poloviny jízdy směřovali bezpečně pro kvalifikační vítězství. Za nimi se drželi Vejchoda, Kolenčík, Pudlo a v začátku i Vrátný, který posléze vytvořil nerozlučnou skupinku s Hrochy a Boukaly o páté místo. K nim se ale rychle přibližovali Čermákové, kteří se snažili počáteční ztrátu na čelo stáhnout. S trojicí před nimi si poradili, ale do konce už nezbývalo moc času, takže jen dotahovali čtvrtého Pudlo. Zatímco na špici se v závěru rozhořela nekončící bitva o druhé místo mezi protřelými Vejchoda-Zatloukal a nováčky Kolenčík-Hejhal. Dlouho to mezi nimi vřelo a diváky přinášelo do varu, ale až do cíle se jejich pozice nezměnili. Před nimi suverénně projeli pod šachovnicí první Janouškové, s odstupem druzí Vejchoda-Zatloukal, třetí Kolenčík-Hejhal, čtvrtý Pudlo-Hotový a až pátí Čermákové. Vrátný-Vitoň skvěle rozjetý závod na šestém místě nedojeli. V jeho polovině museli zastavit pro technickou závadu na motoru. A tak jejich místa zaujali výborně jedoucí Hrochové a s odstupem za nimi Boukalové. Diváci se ale rozhodně nenudili ani pohledem na zbytek pole, protože ostré souboje i jízda v těsném závěsu byla k vidění i zde. Osmou pozici si totiž střežili Králíček-Vybíral před dotírající skupinou posádek Wanger-Richter, Peč-Krejčí, Jurka-Hanulík, Kříž-Kříž. V posledních kolech z nich nejvíce zapli právě Peč s mladým mitfárou Krejčím a přes nepřekonatelného Králíčka se dostali. Ten ale už žádnou další změnu nedopustil a zkušeně si vyjel devátý flek před Wangerem a Křížem.

Výsledky kvalifikace:
1. Janouškové, 2. Vejchoda-Zatloukal, 3. Kolenčík-Hejhal, 4. Pudlo.Hotový, 5. Čermákové, 6. Hrochové, 7. Boukalové, 8. Peč-Krejčí, 9. Králíček-Vybíral, 10. Wanger-RichterPRVNÍ JÍZDA: Kolenčík-Hejhal šokují!

Diváci napěchovaní podél silnice, pálivé slunce a odhodlání jezdců tvořily výbornou kulisu prvnímu závodu, který měl opravdu správné grády a psal nečekané příběhy. Začalo to již překvapením po startu, kde jako první vypálili nováčkové v republice Kolenčík-Hejhal a za nimi Janouškové a Pudlo-Hotový. Až o několik míst za nimi se drali do popředí Čermákové. Od startu tedy celé závodní pole táhli na čele Kolenčík-Hejhal. Své pozice se vůbec nezalekli a bušili do toho do plných. První tři kola patřila jasně jim, ale vzápěti je na špici vystřídali Janouškové. Jakmile se ujali vedení pálili, jak jen mohli, aby se od ostatních vzdálili. Mezitím si Čermákové dělali cestu k nim. Poradili si nejdříve se čtvrtým Vejchodou i třetím Pudlem, aby následně svedli napínavý souboj právě s druhými Kolenčík-Hejhal. Těm to náramně jelo a předváděli famózní výkon. Před Čermáky se ale museli sklonit. Zatímco Janouškové uháněli, aby si vypracovali náskok nad postupujícími Čermáky. Po polovině jízdy však už je měli za zády a další kola poznávali rostoucí nátlak našich mistrů. Čermákové ani s nimi neměli slitování a pro vítězství si přímočaře doletěli. Třetí se drželi fantastičtí Kolenčík-Hejhal, kteří si na čtvrtého Pudla a Vejchodu vypracovali takový náskok, že si pro sebe premiérový bronz bezpečně pohlídali. Za nimi to přitom mezi Pudlem a Vejchodou po celou rozjížďku pěkně vřelo. Pudlo ovšem svého rivala před sebe nepustil. S rozestupem za nimi pak zaujal souboj sajdkárkrosového mládí, z něhož lépe vyšli Hrochové.

Výsledky 1. jízdy:
1. Čermákové, 2. Janouškové, 3. Kolenčík-Hejhal, 4. Pudlo-Hotový, 5. Vejchoda-Zatloukal, 6. Hrochové, 7. BoukalovéDRUHÁ JÍZDA: Oslavné ódy pro zlaté Janoušky!


Ani druhá jízda neztratila na lesku. Naopak! Přinesla vysoké nasazení špičky, jejich souboje, stíhačka Čermáků i napínavý průběh. Tentokráte nejlépe odstartovali letošní přeborníci na tuto disciplínu bratři Janouškové, že od prvních chvil diktovali nemilosrdné tempo. Za nimi letělo stříbrské překvapení Kolenčík-Hejhal, Vejchoda-Zatloukal, Boukalové a Pudlo-Hotový. Start se opět nepovedl Čermákům, takže jim nezbývalo než zopakovat stíhací jízdu. A dařilo se jim, ale souboje se špičkou pole byly velice náročné. Zatímco Janouškové uháněli na čele s Vejchodou a Kolenčíkem v zádech. Na čtvrtém se výborně drželi Boukalové, ale na ně během prvních kol vytvořili nátlak Čermákové, takže své místo museli přepustit. Před nimi přitom hořela bitva mezi Vejchodou a Kolenčíkem, kteří si nic nedarovali. K nim se navíc před polovinou závodu přihnali Čermákové a chtěli přes ně dopředu. Kolenčík svou kůži nehodlal dát zadarmo, ale nakonec na něm české jedničky vyzráli. Posléze stáhli i Vejchodu a ač ten vzdoroval, jak mohl. Nic nebylo platné. Čermákové postoupili dále a naladili se na rychlejší tempo, aby dohnali ujíždějícího prvního Janouška. Ten přitom předváděl neuvěřitelný výkon a v žádném případě nepolevoval. Přesto Čermákové se k němu přilížili kolo na kolo a v závěrečných minutách mezi nimi vzplála velmi napínavá a dechberoucí bitva. Fanoušci trnuli napětí. Poslední kolo a nebylo rozhodnuto. Janoušek ale tlak ustává a projíždí cílem jako první. Následně u nich v týmu propuká ohromná euforie! Stali se celkovými vítězi!

Výsledky 2. jízdy:
1. Janouškové, 2. Čermákové, 3. Vejchoda-Zatloukal, 4. Kolenčík-Hejhal, 5. Boukalové, 6. Hrochové, 7. Peč-Krejčí

CELKOVĚ:
1. Janouškové (47 b.), 2. Čermákové (47 b.), 3. Kolenčík-Hejhal (38 b.), 4. Vejchoda-Zatloukal (36 b.)PŘEBOR ČR side a veterán:


Také jezdci Přeboru ČR přikovali diváky k ochozům, jelikož nabídli zajímavé zápolení i výkony. Ve Stříbře se obě jízdy nesly pod taktovkou Procházky s Ochtábcem, kteří suverénně dominovali a vyhráli. Na druhém místě skončili vždy Peták-Lundák, kteří vždy museli překonávat výborně jedoucího Šrolera se Zářeckým, kteří dokonce v druhé rundě udělali holeshot. Celkově tedy brali bronz. Ve veteránech byly stupně vítězů následující. Vyhráli Háček-Šimůnek, druzí skončili Pokorný-Vyšata a na třetím se umístili Bolfové. Na bednu se nevešli Hutira-Plhák, ač vyhráli první jízdu, ale v druhé odstoupili pro technickou závadu.


Za sebou tak mámě velice povedený podnik MMČR side a quad, který se odehrával za krásné divácké kulisy. Příští závod tohoto seriálu se jede již příští sobotu v Jiníně u Strakonic. Neváhejte s návštěvou!


Text a foto: Josef Hejnal
18. 6. 2017

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.