02.08.2017
Do Rakouska se Velká cena v sajdkárkrosu vrátila téměř po dvaceti letech a zanechala úchvatné dojmy. Pořadetelsky se ji zhostil premiérově Möggers zasazený do krásné, hornaté krajiny Vorarlberska nedaleko Bodamského jezera o víkendu 29.-30.7.2017. Již před závody tedy nádherná kulisa.
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Té dodalo na glanc i vysoká návštěva diváků. Rakouské „Velké ceny“ se totiž v minulosti vždy těšily velkému zájmu a nejinak tomu bylo i v Möggers, kdy fanoušci zaplnili hlavní místa podél trati. Celkem za víkend dorazilo přes 13 000 lidí! V sobotu se dočkali velmi napjaté kvalifikace a v neděli velmi napínavých závodů. Ani jezdecká účast nebyla marná. Technickou přejímkou prošlo 38 týmů, včetně české čtveřice – Čermákové, Hrochové, Boukalové a Vejchoda-Zatloukal. Na všechny čekala přírodní hlinito-jílovitá trať v kopcích, nepříliš široká.


KVALIFIKACE: Čermákové suverénní, Hrochové a Vejchoda se Zatloukalem z poslední šance!První kvalifikační závod skupiny A suverénně vyhráli Willemsen-Bax stylem start-cíl. Sice ke konci se k nim nebezpečně přibližovali Bax-Musset. Když už Willemsena dojeli, ztratili ho díky technickému problému, výpadl jim „chcípák.“ Dojeli ale jako druzí a na třetím dojeli po velmi podařeném výkonu Vanluchene-Kurpnieks. Se smůlou se potázali Daiders-Stupelis, kteří náhle zastavili pro technickou závadu tlumiče. Ani českým dvojicím se nedařilo lépe. Start měli přitom celkem slušný. Vejchoda i Hroch vyletěli kolem 10.-12. místa, Boukalové o několik pozic za nimi. Ještě po prvním kole Vejchoda pevně svíral 10. postupové místo, ale o to ho připravilo vyjetí mimo kolej, když se vyhýbal stojícímu Daidersovi. Následně se zařadil až na 15. příčku za bratry Hrochovými. Dále pro ně bylo nesmírně těžké postupovat výše, jelikož se vytvořila jednokolejka a nebylo, kde předjet. Vejchoda tak pošetřil síly na poslední šanci, zatímco Hrochové až nevídaně bojovali. Boukalové se pohybovali hodně v zadu a na postup nemohli mít ani pomyšlení.

Kvalifikační závod A: 1. Willemsen-Bax, 2. Bax-Musset, 3. Vanluchene-Kurpnieks, … 14. Hrochové, 16. Vejchoda-Zatloukal, 18. Boukalové


Také v druhé kvalifikační skupině diktovali tempo favorité. Od startu se ujali vedení Giraud-Mucenieks a postupně ostatním podojeli. Hned za nimi pro naši spokojenost letěli bratři Čermákové, kteří se taktéž od zbytku pole vzdálili. Bitva hořela o třetí místo, na které se v závěru dostal Veldman před Dierckense. K žádnému překvapení už dále nedošlo.

Kvalifikační závod B: 1. Giraud-Mucenieks, 2. Čermákové, 3. Veldman-van den Bogaart, 4. Dierckens-Rostingt, 5. Brown-Millard

Na už rozbité trati se všichni ostatní nepostupující snažili o zajetí nejrychlejšího kola v tzv. poslední šanci, kde skončili i favorité Daiders-Stupelis. Český prapor ve vypjatých minutách pevně drželi překvapivě bratři Hrochové, kteří po úspěšném Strassbessenbachu potvrdili, že když chtějí, umí zajet dobrý čas. Nakonec postoupili ze 6. místa. Naopak Vejchoda se potýkal s problémy se šlachami na ruce. Výkon tak nebyl ideální a stačil jen na 7. pozici, tedy roli prvního náhradníka. Bratři Boukalové se bohužel postupujícím časům nepřiblížili.


HLAVNÍ ZÁVODY GP:


Vyloženě tropické teploty sužovaly nedělní závody GP, na něž si našel cestu značný počet diváků, že areál praskal ve švech!

PRVNÍ JÍZDA: Suverénními vítězi Giraud-Mucenieks
První jízdu bezkonkurenčně ovladli Giraud-Mucenieks stylem start-cíl a s velkým náskok si dojeli pro vítězství. Od začátku se za nimi drželi Willemsen-Bax a Vanluchene-Kurpnieks. Naši Čermákové slibně odstartovali na pátém místě a dobře si načali závod. První dvě pozice byly až do cíle neotřesitelné. Třetí místo si dále hlidali Vanluchene-Kurpnieks. Naopak od čtvrtého místa dále se situace dramaticky měnila. Ve vláčku jeli van Werven, Bax, Veldman a Čermákové. V závěru nejvíc za to zatáhli Bax-Musset a dokonce se dostali na kontakt s Vanluchenem. Až do poslední zatáčky nebylo rozhodnuto. Vanluchen s Kurpniksem ale v poslední pasáži před cílem zachybovali a Bax se vnitřkem kolem nich protáhl v posledních metrech před šachovnicovým praporkem. Také Čermákové zabrali a ze sedmého místa se dokázali posunout až na 5. příčku. Nasadili opravdu vysoké tempo a bojovný výkon, který jim tak k pěknému výsledku dopomohl. Druhá naše posádka bratrů Hrochových nechytla dobře začátek po špatném startu, ale dokázala využít závaru chumlu stojících posádek, že jednu dobu se pohybovala na bodech na 17. pozici. Bohužel se nevyhli chybě a pádu mimo trať, že dále nepokračovali. V jízdě bylo vůbec více odstoupeních, že i Vejchoda se mohl zaradovat, že jako náhradník pojede druhou jízdu.

Výsledky:
1. Giraud-Mucenieks, 2. Willemsen-Bax, 3. Bax-Musset, 4. Vanluchene-Kurpnieks, 5. Čermákové, ...28. HrochovéDRUHÁ JÍZDA: Čermákové dojíždí s kouřící sajdou na 4. místě!
Správné grády i napínavý průběh měla druhá jízda. Willemsen prokázal své nepopsatelné kvality a už od startu se tyčil na čele. Za sebou přitom větřil největší konkurenty na titul Baxe a Girauda. Všichni tři pak předváděli hotovou slast na duši sajdkárkrosového fanouška. Dařilo se i Čermákům, kteří znovu letěli na pátém místě. Ze zadních pozic vyráželi Hrochové i Vejchoda-Zatloukal. Posledním zmíněným ale o další zatáčky po startu zhasl motor, takže celé pole jim poodjelo a oni se museli vrhnout do stíhací jízdy. Bylo z toho nakonec 22. místo. Lépe se vedlo Hrochům, kteří si konečně trochu přivykají vysokému nasazení „světa“ a vydolavali znovu 1 bod po velmi bojovném výkonu. Na špici přitom přiléval olej do ohně souboj Willemsen a Bax. Rozhodující minuty se odehrávaly v samém závěru, kdy nejdříve kámen poranil rameno Baxovi a následně ho při předjížděcím manévru stihl pád na horizontu jednoho z kopců. Tím ho předjel i do té doby třetí Giraud. Ani Čermákové v té době postupující na 4. pozici neměli příliš klidu, jelikož tři kola před cílem se jim začalo více a více kouřit ze sajdkáry, že museli zvolnit. I přesto dokázali v posledním kole dojet poraněného Baxe a snažit se ho předjet. Nepovedlo se, ale za takový povedený výkon zaslouží absolutorium! První tedy dojeli Willemsen-Bax, druzí Giraud-Mucenieks, třetí Bax-Musset a čtvrtý Čermákové!

Výsledky:
1. Willemsen-Bax, 2. Giraud-Mucenieks, 3. Bax-Musset, 4. Čermákové, 5. Brown-Millard, …20. Horchové, …22. Vejchoda-Zatloukal


Celkově GP:1. Willemsen-Bax (47 b.), 2. Giraud-Mucenieks (47 b.), 3. Bax-Musset (40 b.), 4. Čermákové (34 b.), 5. Daiders-Stupelis (26 b.), ...25. Hrochové (1 b.)Na bohaté fotogalerie z víkendu MS v rakouském Möggers se můžete podívat na stránky TV crew WSC : www.fimsidecarcross.com.


Průběžně MS po Möggers (neoficiální):

01. 82 Etienne Bax-Nicolas Musset NL-F WSP/Zabel 364
02. 9 Valentin Giraud-Elvijs Mucenieks F-LV WHT/Husqvarna 351
03. 111 Daniel Willemsen-Robbie Bax NL-NL WSP/Zabel 337
04. 3 Stuart Brown-Joe Millard GB-GB WSP/Zabel 262
05. 11 Marvin Vanluchene-Haralds Kurpnieks B-LV VMC/Zabel 245
06. 75 Janis Daiders-Kaspars Stupelis LV-LV VMC/Zabel 236
07. 8 Koen Hermans-Kenny van Gaalen NL-NL VMC/Zabel 235
08. 5 Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ WSP/MEGA 229
09. 7 Brett Wilkinson-Daniel Chamberlain GB-GB WSP/MEGA 185
10. 16 Gert van Werven-Siebe van der Putten NL-NL WSP/TM 156

24. 28 Tomas Vejchoda-Miroslav Zatloukal CZ-CZ WSP/Zabel 21
32. 57 Martin Vratny-Radek Viton CZ-CZ WSP/Husqvarna 13
34. 58 Lukas Pudlo-Vaclav Hotovy CZ-CZ WSP/Zabel 12
49. 282 Pavel Hroch-Martin Hroch CZ-CZ VMC/Zabel 2
53. 151 Vit Janousek-Jakub Janousek CZ-CZ WSP/MEGA 1
54. 401 Ladislav Pec-Jaroslav Krejci CZ-CZ WSP/MEGA 1


Další závody seriálu MS sajdkár se přesouvají do Pobaltí, kde se pojede o víkendech 12.-13.8. v lotyšském Stelpe a 19.-20.8. v estonském Kivioli. Jestliže nemůžete podniknout cestu na tyto jedinečné Velké ceny, můžete nyní sledovat Live stream (živý přenos) ze závodů na fimsidecarcross.com!Text a foto: Josef Hejnal
2.8.2017

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.