16.08.2017
Poohlížíte se po stylové motorce za skvělé peníze? Máte řidičské oprávnění kategorie A2 nebo prostě oceníte nižší spotřebu a nepotřebujete extra výkon? V tom případě pro vás máme jeden tip od Hondy – nová CMX500 Rebel si zaslouží vaši pozornost! Více v našem testu.
ostatníOstatní
KomentářeKomentáře
ChatChat

Modely s označením Rebel jsme v nabídce Hondy viděli už v minulém století a nyní se k těmto modelům určeným především pro mladší motorkáře Honda vrací. Nejnovější reinkarnace pro rok 2017 nese označení CMX500 a zajímavou informací je, že design vznikal v USA, kde by Honda chtěla s tímto modelem prorazit a zaujmout. S nádechem Ameriky a heslem „jednoduchý a syrový“ přišel nový Rebel i k nám a hodlá útočit na mladé „odpadlíky“. Pokud nechcete tuctového naháče nebo zalehávačku, se kterou si honí ego každý druhý dárce orgánů, zkuste se poohlédnout po Rebelovi, který se rozhodně dá označit za motorku s duší.

 

 

Rebela pohání paralelní dvouválec o objemu 471 ccm s maximálním výkonem 34 kW, který se dostaví při 8 500 otáčkách, a krouťákem 45 Nm při 6 000 ot./min. Jde o vesměs stejnou pohonnou jednotku, která pohání půllitrové modely z rodiny CB, pouze maximální točivý moment se dostavuje o tisíc otáček za minutu dříve. To ale v praxi nemáte moc šanci poznat, protože otáčkoměr na Rebelovi nenajdete. Jde ale o to, že se tento motor může pochlubit vysokou životností a spolehlivostí, což je zvlášť u mladých jezdců hlavní kritérium při výběru motorky.

 

Motor je zasazený v ocelovém trubkovém rámu, který má místo pro jezdce položené hodně nízko. Sedlo je 785 mm nad zemí, což zajišťuje jistý, pohodlný posed a bezproblémové došlápnutí. Široká 16 palcová kola brzdí kotoučové brzdy Nissin s integrovaným ABS systémem. Tlumiče Showa mají pevné nastavení, pouze na zadních si můžete upravit předpětí. Objem nádrže činí 11 litrů a pohotovostní hmotnost je 190 kilo. Tolik základní specifikace, jdeme Rebela okouknout zblízka a projet ho!

 

 

Designérům všechna čest, Rebel v černém kabátku rozhodně umí zaujmout. Černé je až na nějaké maličkosti úplně vše a já myslím, že toto provedení vypadá daleko líp, než šedá varianta. Škoda, že se k nám nedováží také provedení s červenou nádrží, kterou najdeme třeba na anglickém trhu. Z designového hlediska ale na první pohled nemám moc co vytknout, skvělá práce! Po usednutí do sedla, které je tuhé, ale přesto poměrně pohodlné, si všímám jedné věci, se kterou jsem trochu bojoval po celou dobu testování. Kryt spojky na pravé straně motoru hodně vyčnívá a vzhledem k umístění stupaček jej na pravém lýtku pocítíte. Musíte zkrátka zvolit uvolněný posed s mírně rozkročenýma nohama. Seďte prostě jako pán, jako správný rebel. Co se stupaček týče, tak bych si dokázal představit jejich umístění blíž k přednímu kolu.

 

Zbytek motorky ctí výše zmíněné heslo „jednoduchý a syrový“. Žádné speciality tu nenajdeme a velice jednoduchý je také digitální budík, ze kterého vyčteme rychlost, stav paliva, ujeté kilometry a hodiny, což už se dá považovat za příjemný nadstandard. Zamrzí jeho uložení do držáku z měkkého plastu, který nelícuje úplně přesně. Jezdecká pozice je pohodlná a umožňuje přirozené přecházení ze vzpřímené polohy do mírného předklonu, který oceníte při dálničních rychlostech. Rebel má také sedlo pro spolujezdce, které je zakulacené a mnoho pohodlí nenabízí. Navíc se dá jednoduše oddělat a mít tak čistě sólo motorku.

 

 

Jízdám ve dvou nenahrává ani motor, který je pochopitelně slabšího ražení, ale má dostatek síly na plynulé zrychlování za hranici 140 km/h. Já z něj na dálnici vymáčkl těsně pod 170, ale to už je daleko za komfortní zónou. Vzhledem k nízké ochraně před větrem takhle rychle jezdit nebudete, alespoň ne delší úseky. Trochu však zamrzí tichý a nevýrazný zvuk z výfuku, který je utlumen katalyzátorem a masivním tlumičem. Motorku tak skoro neslyšíte a občas je problém odhadnout, kdy řadit. Téhle motorce by daleko víc slušelo hluboké brumlání!

 

Šestistupňová převodovka neskrývá žádné větší překvapení, ale vzhledem ke klidnému průběhu motoru, tichému výfuku, malému rozdílu mezi šestkou a pětkou a absenci ukazatele zařazené rychlosti se vám může jednoduše stát, že na šestku zapomenete, budete motorku dráždit na pětku a další podobné lapálie. Řazení je ale poměrně jisté a provází jej slyšitelné cvaknutí. Najít neutrál také není větší problém, při řazení mezi jedničkou a dvojkou však musíte být o něco důraznější.

 

 

Samotná jízda je na pěkné silnici pohodovým zážitkem, tlusté pneumatiky dobře drží stopu a Rebelovi nevadí ani větší náklony, až je trochu škoda, že jsou stupačky tak nízko. Ze sedla vás zadek nijak závratně nebolí, takže klidně zvládnete pořádnou porci kilometrů za den a při průměrné spotřebě okolo 4 litrů vás ježdění bude opravdu bavit. O pohodu přijdete na rozbitých silnicích, kde tlumiče a tvrdé sedlo nepředvádí nejlepší výkony. Pochvalu zaslouží ABS, které nepůsobí nijak rušivě a při prudkém brzdění vás nechá jít na samou hranici smyku. Také osvětlení je jedno z těch lepších, přední světlomet svítí opravdu pěkně. Líbily se mi i stále rozsvícené přední blinkry. Škoda, že stejně nesvítí i zadní dvojice blikačů.   

 

V čem je ale motorka opravdu silná je to, jakou auru vám dá po příjezdu na parkoviště. Dalo by se říct, že jde o instantní badass look. Vřele se doporučuje kožená bunda a sluneční brýle vždy po ruce! Všichni z mého okolí se shodli, že jde o krásnou motorku, a já měl stále nutkání vyjet s Rebelem ven, třeba na kochačku do města. Opravdu jsem si toho černého fešáka oblíbil a při ceně 160 tisíc si myslím, že jde o skvělou nabídku.

 

 

Jistě, na pár místech je nízká cenovka patrná (viz například základní budík a jeho nepřesné uložení nebo laciné klapání stojanu slyšitelné na našem videu), ale v elementárních věcech, které definují povedenou motorku, má Rebel silné trumfy – spolehlivý a dobře čitelný motor s nízkou spotřebou a servisními náklady, skvělý a neokoukaný vzhled, jednoduchá ovladatelnost a čistá radost z jízdy. Po 750 kilometrech, které jsem v sedle Rebela strávil, tak mohu směle říct, že jsme se skamarádili.

 

Za zapůjčení motocyklu pro test děkuji Honda Europe! Na závěr si dejte videopohled na testovanou motorku a také oficiální promo video.

 

 

 

Připravil: Jiří Kružík

Foto a video: Jiří Kružík

16. 8. 2017

ostatníOstatní
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.