19.09.2017
Poslední závod 14dílného seriálu MS sajdkár se odehrával na žhavé holandské půdě v Markelu o víkendu 16.-17.9. 2017 a korunoval nové mistry světa. Domácí tým Bax s francouzským spolujezdcem Mussetem proměnil svůj pohodlný bodový náskok na čele v titul! Česká pozornost patřila ovšem bratrům Čermákovým, kteří křísili naději na konečnou 4. příčku na těžké písečné trati...
sidecarcrossSidecarcross

Na ni se vydalo pouze 34 týmů, včetně našich Čermáků a Vejchody se Zatloukalem. Bohužel již kvalifikace nepřinesla tolik štěstí do českého tábora. Bratři Čermákové v ní obsadili až 11. příčku, což je vykázalo do nezáviděnéhodné pozice druhé řady na startu v hlavním závodě. Ani Vejchoda-Zatloukal v ní nemohli prokázat své kvality. „Ve druhém sobotním tréninku jsem si obnovil zranění z Kramolína. Do toho jsme měli poruchu na spojce a nepodařilo se nám ji opravit na kvalifikační jízdu. Nastoupili jsme se tedy do "poslední šance". Z té se nám podařilo postoupit přímo do závodu,“ řekl Miroslav Zatloukal. Jeho obnovené zranění jim ale nedovolilo nastoupit do nedělních rozjížděk. Palce jsme tak mohli držet pouze bratrům Čermákovým, aby se jim povedlo urvat co nejvíce bodů.

PRVNÍ JÍZDA: Holanďané na domací půdě nemají konkurenci!

Jestliže někdo na písku umí, pak jsou to Holanďané. Naplno to v jízdě potvrdili. Holeshot získal Willemsen a hned za ním uháněl Bax. Jenže tentokráte pronásledovateli Willemsena odešla technika, a tak musel zbytek závodu sledovat, jak Willemsen letí za vítězstvím. Na druhém se vyprofiloval mlady jezdec Veldman se zkušeným mitfárou Bogaartem. Aby Holanďanů nebylo málo, třetí skončil Hermans. Až na osmém dojel druhý pilot šampionátu Giraud z Francie, což znamenalo, že vedoucí lídr MS Bax mohl již v depu mechaniků slavit druhý titul mistra světa. Čermákové se snažili zajet co nejlepší výsledek, aby živili naději na průběžné 4. místo. Ovšem z druhé startovní řady se kouzlit moc nedalo. Dojeli jako sedmí. „Po startu prvního závodu jsme se pohybovali na úplném závěru startovního pole. Věděli jsme, že pokud chceme pomýšlet na celkové umístění v top 5 budeme se muset hodně snažit. Po polovině závodu jsme měli na dosah první desítku. V cíli jsme se nakonec mohli radovat ze 7.místa,“ linulo se z týmu Čermák.

07. 05. Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ WSP/MEGA 14

DRUHÁ JÍZDA: Domácí Willemsen-Bax potvrzují svou vyjímečnost a znovu vítězí!

Zapeklitá situace kolem umístění top 5 v seriálu MS panovala před poslední jízdou. Bodový rozdíl mezi Brownem, Čermákem, Hermansem a Daiderse o celkovou čtvrtou příčku byl minimální. Domácí jezdci se ovšem na své půdě znovu vyšvihli. Willemsen od prvopočátku uháněl za druhým vítězstvím s pronásledovatelem novopečeným Baxem. Na třetí se opět dostal Veldman a čtvrtý Hermans. Giraudovi k vicemistru stačila osmá příčka. Bohužel smůla si tentokráte sedla na Čermáky. „Po startu jsme měli dvě velké kolize, které zdrželi i nás a opět nás čekala stíhací jízda. Bohužel dvě kola před cílem jsme museli odstoupit pro technickou závadu na motoru. Výsledek z prvního závodu posledního závodu seriálu MS 2017 nám byl nakonec přidělen v celkovém hodnocení,“ smutně komentovali dojezd sezony bratři Čermákové.