10.10.2017
"Zatímco u nás už oba motokrosové seriály doběhly, v Rakousku se dál jezdí o body. Jako „finálový“ plakátovali svůj nedělní mistrovský závod na trati u Grosshöfleinu motoristé z burgenlandského hlavního městečka Eisenstadtu. Pořadatelé z nedalekého Oberdorfu, kterým zářijový závod uplaval, to ale nevzdali a vyhlásili náhradní termín na 22.října - o poslední body a o titul v nesilnější třídě se proto pojede tam. Ale i v Grosshöfleinu se závodilo ostošest," začíná svůj report Petr Starý.

Konec sezóny byl znát na počtu jezdců ve třídě MX2 - sešly se jich necelé dvě desítky, ale nechyběl mezi nimi nikdo z těch, kteří se snaží v každém závodě o špičkové umístění. A vedle stálic, jako jsou Roland Edelbacher a Manuel Perkhofer udělala tentokrát závod trojice nadějných mladíků ze stáje KINI KTM Junior, která oživila před týdnem i závěrečný závod našeho juniorského mistrovství v Jiníně – Michi Sandner, Rene Hofer a Marcel Stauffer. Na domácích tratích je v průběhu roku nebylo moc vidět – dávali přednost závodům Mistrovství Evropy a ADAC a Stauffer měl pauzu kvůli zranění. Tady se ale opět všichni ukázali v nejlepším světle.

Michael Sandner porazil už v kvalifikaci o celou vteřinu dosud suverénního Rolanda Edelbachera, třetí za nimi byl patnáctiletý Rene Hofer. I začátek první jízdy patřil Sandnerovi, už ve druhém kole ale přišla pohroma a Michi skončil. Jízdu dotáhl vítězně Edelbacher, na druhé místo se probojoval Stauffer, třetí byl Perkhofer, čtvrtý Hofer a pátý Markus Rammel. A jako šestý dojel za elitní pětkou po bojovné jízdě náš závodník, kaplický Rudolf Plch! Překonal i výborného domácího Herzoga, za nímž byl o pár bodů šestý v celkovém pořadí mistrovství, a měl naději, že se přes něj posune výš.

A byl to právě Ruda Plch, který se spolu se Sandnerem objevil po startu druhé jízdy na čele jezdeckého pole. Snažil se držet tempo vedoucích jezdců a i když byl čtveřicí rychlejších postupně překonán, skončil za nimi opět na výborném šestém místě.Jeho soupeř Herzog dojel až pár míst za ním a Ruda se tak po závodě posunul na páté místo celkového pořadí rakouského mistrovství třídy MX2.

Za vítězným Sandnerem dojel ve druhé jízdě Rene Hofer před Marcelem Staufferem a Manuelem Perkhoferem. Až pátý před Rudou Plchem dojel Roland Edelbacher, který se v úvodu jízdy zdržel kolizí a doháněl ze zadních míst. Vítězem závodu se tak stal (letos už podruhé) šestnáctiletý Marcel Stauffer, druhý byl osmnáctiletý Roland Edelbacher, který letos vládl suverénně rakouskému mistrovství a mohl už zde slavit mistrovský titul, a třetí skončil další z nadějných rakouských juniorů, náš dobrý známý Rene Hofer. Nedařilo se domácí „dvojce“, Alexi Banzirschovi, který se po dobrém startu v první jízdě propadl až na osmé místo, a ve druhé jízdě brzy po startu závod vzdal.

Roland Edelbacher se nechal slyšet, že by letos chtěl získat titul v obou třídách – MX2 i Open. Nemá to však jednoduché – i když po srpnovém zranění pauzíruje jeden z hlavních soupeřů – Günter Schmidinger , zůstává ten druhý – Petr Smítka. A toho není tak snadné překonat, jeho předností je totiž spolehlivost, kterou prokázal i v Grosshöfleinu. V první jízdě dojel sice až třetí, za Edelbacherem a Johannesem Kleinem, kterému se zde dařilo, ve druhé jízdě ale už bez problémů zvítězil před Edelbacherem a Slovincem Aljošou Molnarem. Do závěrečného závodu jde s třicetibodovým ziskem na Edelbachera, který by promarnil jenom v případě technické poruchy, nebo totálního selhání – a to u Petra není zrovna pravděpodobná varianta. Můžeme proto závěrečný závod v burgenlandském Oberdorfu vyhlížet s optimismem!

Výsledky

Třída MX2 - 1. Marcel Stauffer 42 b., 2. Roland Edelbacher 41, 3. Rene Hofer 40, 4. Manuel Perkhofer (všichni AUT) 38, 5. Rudolf Plch (CZE) 30, 6. Alexander Pölzleithner 28, 7. Michael Sandner 25, 8. Alex Vesely 25, 9. Christoph Zeintl 21, 10. Thomas Windisch (všichni AUT) 21;

Pořadí po 10 závodech - 1. R.Edelbachr 461, 2. A.Banzirsch 315, 3. M.Rammel 289, 4. M.Perkhofer 281, 5.R.Plch 250, 6. F.Herzog 247, 7. A.Vesely 226, 8. T.Windisch 176, 9. M.Stauffer 173, 10. R.Hofer 141;

Třída Open - 1. Roland Edelbacher (AUT) 47, 2. Petr Smítka (CZE) 45, 3. Aljoša Molnar (SLO) 38, 4. Johannes Klein 38, 5. Manuel Bermanschläger 34, 6. Niki Kalina (všichni AUT) 28;

Pořadí po 10 závodech - 1. P.Smítka 392, 2. R.Edelbacher 362, 3. M.Obermair 284, 4. M.Staufer 281, 5. G.Schmidinger 261, 6. A.Molnar 200.