17.11.2017
Díky novému importérovi italské značky TM se mi jako jednomu z prvních v ČR poštěstilo otestovat dvoutaktní stopětadvácu, která cílí hlavně na juniorský potěr. Díky svému překvapivě vysokému výkonu a skvěle fungujícímu pérování však dokáže oslovit i zkušenější ridery.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Značka TM do toho letos začala znovu pořádně šlapat, pro příští rok rozšiřuje svůj tovární tým o Maxe Nagla ve třídě MXGP a pro své zákazníky si Italové připravili slušnou dávku inovací napříč celým portfoliem modelů. Pro českého zákazníka je navíc novinkou i změna oficiálního distributora, kterým se stala firma Moto Performance Ivana Šulce. A hned první dovezená TMka se mi díky němu dostala do rukou!

 

 

Šlo o dvoutaktní žiletku TM MX 125, která pro rok 2018 dostala nové časování kanálů válce, nový spalovací prostor, přenastavený karburátor a mapu řídící jednotky, vyztužený a odlehčený rám, nový výfuk HGS a upravené vidlice Kayaba. Technických inovací tedy není málo a je jen dobře, že TM pokračuje ve vývoji dvoutaktů. Ty se totiž skvěle hodí jako přestupní stupínek z třídy 85 ccm do dospělých kategorií, což si uvědomují i organizátoři velkým šampionátů, jako FIM MXGP nebo ADAC, kde najdeme třídy právě pro mlaďochy na dvoutaktech (EMX125 a ADAC Junior Cup 125).

 

TM si navíc sama vyvíjí zadní tlumič, přičemž přední vidlice je osvědčené řešení od Kayaby. Na řídítkách navíc najdeme i přepínač palivových map, což se u dvoutaktu jen tak nevidí. Za jízdy můžeme volit mezi dvěmi nastaveními přívěry, přičemž to „měkké“ má za úkol zklidnit motorku při jízdě v těžkém terénu. Za přidanou hodnotu můžeme považovat i kryt motoru a blastery na řídítkách již z výroby, velký přední kotouč o průměru 270 mm nebo hydraulickou spojku.

 

 

S Ivanem jsme se domluvili na sobotní setkání ve Vílanci u Jihlavy, kde nám Michal Zelený připravil parádní ježdění na čerstvě nakypřené trati. Rande s dvácou tak mohlo začít! Hned při první jízdě mě opravdu ohromila síla motoru, když jsem správně líznul po spojce, tak Téemka letěla jak splašená! Na dvácu opravdu super výkon i s mými 82 kily to fakt jelo hodně. Postupně jsem zjišťoval, že motor snese i vyšší kvalty, takže nebylo problém zatáčkou prolítnou na trojku, o nutnosti podřazování tak nemůže být řeč. Stačí umět naslouchat motoru a mít prst na spojce vždy připravený. A hlavně kroutit plynem. Toho totiž na dváce můžete dávat, co hrdlo ráčí a navíc máte jistotu, že vás na trati bude slyšet ze všech nejvíc. Zvuk linoucí se z HGS výfuku se totiž krásně poslouchá, takže o motivaci k dalšímu zatočení plynem je postaráno. Nesmíte se ale nechat příliš unášet řvoucím dvoutaktem, správné řazení je u malého objemu velice důležité a na velké trati ve Vílanci nebylo problém najít bod, kdy už motorka prostě dál nepojede a řekne si o další kvalt. Rychlosti se tam však sází snadno, jsou dobře odstupňované a snadno ovladatelná hydraulická spojka je také velké plus. Motor tedy za jedna!

 

 

Snad nejdůležitější částí hodnocení každé motokrosové motorky jsou její tlumiče a ovladatelnost. Mít vyladěný motor je samozřejmě fajn, ale je potřeba ho zasadit do takového balíčku, ve kterém s ním bude radost jezdit. Tahle dváca má olejové vidlice od Kayaby, což já osobně považuji za známku osvědčené kvality. Mnohem více mě zajímalo chování zadního tlumiče, který si TM sama vyvinula. Jeho kooperace s přední vidlicí se však ukázala jako poměrně dobrá a během testování jsem k tlumičům neměl vyloženou výtku. To, že na mě byly o trochu měkčí, je spíš problém mých kil, pro lehkého juniora je jejich sériové nastavení optimální. Otazník může viset nad životností a servisem zadního tlumiče, ale nevěřím, že v TM vymysleli něco příliš komplikovaného na údržbu.

 

 

Ovladatelnost však byla bodem, se kterým jsem se trochu pral. Měřím 174 centimetrů (takže jsem prcek) a sériová řídítka se mi zdála až příliš vysoká. TM neudává přesný údaj o hmotnosti, ale pocitově šlo o velice lehoučkou hračku, která reaguje na každý váš pohyb. To však nemusí být vždy výhoda, pro někoho je naopak lepší, když motorka více drží nastavený směr a k pohybu do strany se jí musí dát o něco citelnější příkaz. Já jsem právě ten druhý případ, který má rád hodně stabilní stroje a nebojím se pořádně utáhnout krk řízení. Tahle bzučivka mě však poslouchala až moc, každé moje přenesení váhy při jízdě v koleji bylo znát a chtělo to trochu cviku. Průjezdy zatáček jsem tedy neměl tak čisté, jak bych si přál, jednoduše proto, že motorka byla až příliš reaktivní. Když to však vezmu pohledem juniora, pro kterého je TM MX 125 určená, je to vlastně dobře. Aspoň se kluci naučí, jak se má právně krosit, a nezleniví!

 

 

Z testování TM MX 125 si tedy odvážím převážně pozitivní dojmy, motorka nabídne velice solidní výkon v kombinaci s pohodlnými tlumiči a přesným ovládáním. Je opravdu fajn vědět, že KTM není jedinou fabrikou, která myslí i na mladé motokrosaře nebo milovníky dvoutaktů. V TM navíc probíhá vlastní vývoj a motorky jsou tak opravdové italské originály. Nevidím důvod, proč by se na startovních roštech juniorských závodů neměla takhle mašina vyskytovat po boku KTM nebo Husky (což je vlastně taky KTM). Pro Yamahu, která jako jediný japonský výrobce nabízí 125 2T, jde o však o další impuls k tomu, aby se svojí YZ 125 něco udělala, protože evropská konkurence je už o několik kroků dál.

 

Za zapůjčení motorky pro test děkuji Ivanovi Šulcovi z Moto Performance, Michalovi Zelenému za přípravu tratě a samozřejmě také Dejvovi za fotky a video, na které se můžete podívat níže.

 

 

Testovanou motorku můžete zakoupit zde.

 

Připravil: Jiří Kružík

Foto a video: David Sobotka

17. 11. 2017

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.