27.12.2017
S největší dosavadní výbavou a se čtyřčlenným MCH Photo týmem vyráží na Dakar uznávaný fotograf Marian Chytka. Sedmá účast na nejtěžší motoristické události pro něj bude unikátní – Chytka se totiž stal oficiálním členem továrního týmu Peugeot. „Stálo mě to hodně úsilí, než jsem si takovou pozici vybojoval. Peugeot mi dal dokonce přednost před francouzskými agenturami," popisuje český fotograf se zaměřením na motorsport, který si oproti loňskému ročníku pořídil dron a k dispozici bude mít v Jižní Americe také vlastní satelit.
ostatníOstatní
KomentářeKomentáře
ChatChat

Veškeré dění pozoruje přímo ze zákulisí. Marian Chytka je jako fotograf týmům velice nablízku. Na jubilejní 40. Dakarské rallye se zaměří na Peugeot, jehož členem je například slavný pilot Sébastien Loeb. „Už konečně ví, kdo jsem. Pro Peugeot jsem už dvakrát fotil Silk Way Rally a Marockou rallye, několikrát jsme se setkali během mistrovství světa v rallyecrossu. Během závodu v Maroku jsme spolu večeřeli a povídali si. Je hodně specifický, drží si od lidí odstup, což se dá v jeho postavení pochopit,“ říká český fotograf o devítinásobném mistru světa v rallye. Sám však ví, jak je náročné zachytit Loeba v emocích.


„Když se s někým fotí, tak pokaždé zvedne jeden koutek na rtech a dá palec nahoru, do foťáku se nedívá. Když se s ním ale bavím v zázemí, tak je přátelský a naprosto v pohodě,“ tvrdí Chytka, který se s továrním týmem Peugeot domluvil na užší spolupráci. A bere to velice vážně. „Jejich nároky jsou obrovské, cítím velkou zodpovědnost. Do Peugeotu jsem se snažil dostat už hodně dlouho, ale vždy to ztroskotalo na tom, že nejsem Francouz. Jsem rád, že kvalita zvítězila nad zajetými zvyklostmi.“


Chytka věří, že se spolupráce se Sébastienem Loebem a Peugeotem ještě více prohloubí. Český fotograf by totiž měl objezdit celý šampionát rallyecrossu v příštím roce a zaměřovat se bude na francouzskou stáj. „Byla dokonce šance absolvovat mistrovsví světa WRC pro Citroën, bohužel jsme se nestihli domluvit na podmínkách, i když o mě hodně stáli. Alespoň něco máme společného se Sébastinem Ogierem, pro Citroën jsme moc drazí,“ dodal s úsměvem Chytka, který se během Dakarské rallye zaměří také na jiné týmy – Mini, Toyotu, Hondu a mnoho dalších, přičemž nevynechá české závodníky.


„Jako každý rok spolupracuji s BARTH Racing, Martinem Prokopem a také s Buggyrou. Je potěšující, že také v České republice se dokáže ohodnotit kvalitní fotografie.“ Chytka tentokrát vyrazí do Jižní Ameriky se svým celkově čtyřčlenným týmem. Společně s ním jeho bratr Viktor Chytka, ještě jeden fotograf Jakub Frühauf a pak kolega, který bude přebývat v press caru českého týmu BARTH Racing.


Jubilejní ročník vypadá slibně


Letošní Dakarská rallye byla z pohledu českého fotografa nejhorší.
Déšť, vedro, bahno, zkracování závodních etap, přehmaty organizátorů… Podmínky v Jižní Americe daly zabrat nejenom závodním posádkám. „Jubilejní ročník vypadá nadějně, hlavně první týden, kdy se pojede v dunách. Na Peru se těším nejvíce. Snad se zase nebudou rušit etapy,“ přeje si Chytka. Nejméně se těší do Bolívie, kde neustále prší a dakarskou kolonu čeká přejezd andských vrchů. „Na to všichni nadávají. Bolívie na Dakar není vůbec stavěná. V Argentině to už vypadá zase dobře.“

Denně odešle přes 120 fotek


Chytka na pouštní soutěži mnohé večery probdí, tedy přesněji nonstop propracuje odesíláním fotografií týmům. „Nejdříve chodíme spát kolem půlnoci, ráno vstáváme před čtvrtou hodinou. Pracujeme hlavně za chodu a za jízdy na přejezdech. Také kvůli tomu jsem si pořídil satelit,“ dodává Chytka, který během Dakarské rallye vytvoří kolem 35 tisíc fotografií. Drtivá většina z nich však není finálně zpracována. „Denně edituji 120 až 150 fotek. Proto pro nastávající ročník beru kvůli rozložení práce při editování do auta dalšího fotografa, aby se vše urychlilo,“ popsal Chytka.


Aby toho nebylo málo, český fotograf se také zaměří na točení videí ze zákulisí své práce. Osloven byl zahraničním webem, za kterým stojí slavná moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond. „Vzhledem k jiným povinnostem a připojení to asi bohužel denně nebude, ale taková nabídka se nedala odmítnout. Jejich bývalý pořad Top Gear miluji,“ dodal Chytka, který odlétá do Jižní Ameriky hned 1. ledna v šest hodin ráno.


MARIAN CHYTKA

Narozen: 10. srpna 1989 ve Vsetíně
Zaměření: fotograf a právo
Jak se dostal k fotografování: Jeho bratr závodil na Dakarské rallye.
 

Foto: MCH Photo
27. 12. 2017 

ostatníOstatní
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.