11.01.2018
Největší mediální i divácká pozornost patří pochopitelně sajdkárkrosu v západní a střední Evropě, protože odtud pochází největší světová esa a mistři světa. Rádi bychom ale dali prostor i jiným lokalitám, o několik tisíc kilometrů vzdálených od tohoto epicentra. Tentokráte bychom nahlédli až za Ural. Dění na ruské scéně má totiž pod palcem náš spolupracovník Miroslav Šimek, který již dříve nám poskytl hodnotné materiály. Nyní pro vás zpracoval minulou sezonu v Rusku.
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Stručná rekapitulace historie a souvislosti

I po 4 letech od našeho minulého průzkumu sezóny 2013 platí, že nejdůležitější základna ruského sajdkárkrosu se nachází až na Urale ve Sverdlovské oblasti a je spojena zejména s městy Irbit a Kamensk-Uralský.

Má to historické kořeny, protože Irbit je místem, kam se za 2. světové války z Moskvy přesunula výroba motocyklů s vozíkem pro armádní účely (začínali okopírováním německého BMW). Irbitský motocyklový závod (IMZ) svojí produkcí sidecarů pomohl vyhrát válku, pustil se pak i do masové civilní produkce pod značkou Ural a vytvořil legendu.

V Kamensku-Uralském zase mají od roku 1972 v SSSR jedinečnou speciální základní školu pro výchovu dětí v motoristickém sportu. Pěstuje se zde MX, side, speedway a ledová plochá dráha. Škola disponuje učebnami, trenažéry, dílnami a samozřejmě závodišti. Zejména v 80. a 90. letech její odchovanci tvoří jádro sovětských a ruských reprezentací a sbírají úspěchy na domácí i mezinárodní scéně. Význam výchovného centra v Kamensku-Uralském se udržel dodnes.

Zmíněná města jsou od sebe vzdálena zhruba jen 100 km, což je v Rusku skoro nic. Disponují také určitou diváckou základnou sajdkárkrosu a hlavně ekonomickou silou na podporu motoristického sportu. Kdokoliv v posledních letech dokázal jezdit sajdkárkros v Rusku na vrcholové úrovni, pocházel výhradně z této oblasti.


Extrémní dálky a vysoké náklady

Finanční zázemí je extrémně důležité pro úspěch, protože kromě vlastního stroje a jeho údržby musíte zaplatit vysoké náklady na objetí celého seriálu. Přední posádka bratří Zyrjanovů z Irbitu v roce 2016 v jednom z rozhovorů pro tisk uvedla, že cestovní výdaje na absolvování tehdy 4dílného ruského šampionátu se pohybují okolo 300 tisíc rublů. Přepočet aktuálním kurzem vychází na něco přes 110 tisíc Kč a nemusí na první pohled ohromit. Ale tato špičková posádka má vždy jeden závod doma a druhý v relativně blízkém Kamensku-Uralském, takže peněženku zatíží hlavně zbylé 2 podniky. Když dále zvážíme, že v Rusku jsou prakticky nejlevnější pohonné hmoty v Evropě a proti našim cenám jsou na polovině, jeví se to výrazně v jiném světle. Prostě dle této logiky by v našich poměrech jen na přejezdy padlo více než 200 tisíc Kč za 2 závody a k tomu dlouhé dny na cestách! Třeba na finálový závod roku 2017 do Krymsku to Zyrjanovové měli přes 2800 km...

Výše popsané skutečnosti značně limitují rozšířenost sajdkárkrosu v Rusku. Pouhé absolvování kompletního domácího šampionátu dokáže zvládnout jen několik posádek. Pro běžného člověka je tento sport finančně nedostupný o to více, že v Rusku je průměrná mzda zhruba poloviční proti ČR. Obří vzdálenosti nejen finančně ale i časově a všeobecně lidsky prakticky vylučují provozování tohoto sportu dle našich středoevropských zvyklostí. Například návrat nějaké ruské posádky k pravidelné účasti v MS by byl něco jako zázrak (pozn.red.: Letos ruskou pochodeň na MS sajdkár držel statečně Rodionov, který se zúčastnil prvních pěti závodů a celkově mu patřila 29. příčka.)


Sezona 2017

Každopádně ruský šampionát se zatím daří udržet při životě. Sportovní autoritu má nadále Motocyklová federace Ruska se sídlem v Moskvě (MFR, člen FIM). Naposledy v roce 2013 vypsali mistrovství ve 2 třídách (do 500 ccm a do 750 ccm), od roku 2014 se kvůli malému počtu posádek jezdí už pouze třída do 750 ccm. Titul v letech 2014 a 2015 vybojovali bratři Alexandr a Pavel Zyrjanovové (MTH), ale sezóna 2016 přinesla premiérový titul mladší posádce z Irbitu ve složení Marat Šafigulin – Alexej Bessarabov (VMC KTM). Tento tým dokázal vyhrát i sezónu 2017, ve které bylo ruské mistrovství 5-dílné:

18.06. Kirilov (Vologodská oblast)
02.07. Zarečnyj (Sverdlovská o.)
23.07. Irbit (Sverdlovská o.)
06.08. Tavričeskoje (Omská o.)
24.09. Krymsk (Krasnodarská o.)


Mistrovství Ruska v Zarečném 2017 – crash po startu


Podniky to byly opět celovíkendové spojené s řadou dalších disciplín motokrosu vč. 4kolek. Soboty obvykle patří kvalifikacím a juniorům, v neděli se konají hlavní závody. Sajdkáry soutěží ve dvou jízdách na 25 minut plus 2 kola. Počty účastníků jsou opravdu slabé. Většinou se na závodě sejde nějakých 6 – 10 posádek, přičemž za stabilní účastníky šampionátu můžeme považovat tak 4 – 5 posádek.

Kromě těžko dostupného oficiálního mistrovství se samozřejmě konají i různé oblastní poháry anebo lokální závody. Také v této „hobby“ závodní zóně zaujme město Irbit, kde je evidentně po garážích spousta sajdkár (samozřejmě hlavně zn. Ural) a disciplína je v široké divácké oblibě.


„Speedway po irbitsku“

Velmi zajímavě zde otvírali sezónu 2017 na místním stadiónu, kde se jel podnik doslova nazvaný „Speedway po irbitsku“. Bohatá a kvalitní fotogalerie jasně dokumentuje, o co šlo. Na 3 tisíce diváků mohlo vidět i své mistry Šafigulin – Bessarabov (tradičně s číslem 27), které zde ovšem porazili zkušení Roman Koch – Alexandr Bukin.

Zpráva a fotogalerie: www.e1.ru/news/Závěr sezóny v Irbitu se konal 23.12.2017 také na sněhu, ale již na zdejší motokrosové trati. Podnik nazvaný „Prosincová kuráž“ obsahoval i kategorii sajdkár, ve které se vedly neúprosné boje. Na odkazu níže najdete fotogalerii a záběry z helmy jezdce na sólu.

Zimní motokros v Irbitě 2017: motodom66.ru/2017/12/26/motokross-dekabrskiy-kurazh-2017/Připravil: Miroslav Šimek
Foto: archiv
11.1.2018

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.