22.01.2018
Narazili jsme na další unikátní materiál ze slavných Ouběnic, které dříve platily za opravdovou Mekku sajdkárkrosu a kam ve své době směřovali desetitisíce diváků! Tentokráte přinášíme opravdu exkluzivní video z 2. Grand Prix ČSSR v Ouběnicích z roku 1989 od nizozemsko-belgických fanoušků – Jan van Bon a Luc van der Aa.
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Když Česká televize smazala hodnotný materiál z tohoto sledovaného období, který vysílala v živém přenosu, ani jsme nedoufali, že se nějaké video objeví. A přeci! Níže zveřejněné video je z dílny Holanďana Jan van Bona a Belgičana Luc van der Aa. Znovu se můžete ponořit do minulosti, kdy vysoké návštěvy na závodech nebyly ničím výjimečným a vychutnat si elektrizující atmosféry. I mediální zájem novinářů, fotografů, televize byl značný. Například Československá televize vysílala z 2. GP ČSSR živý přenos!

V 80. letech už patřili členové AMK Ouběnice mezi pořadatelskou špičku v tehdejším Československu. Jako první prorazili s organizováním MS sajdkár. Jestliže na premiéru zlákali kolem 18.000 diváků, tak druhý závod MS sajdkár v roce 1989 už sledovalo přes 20.000 lidí, kteří se mačkali ve skromném motoareálu „Na Kocábě“ v Ouběnicích. Lví podíl na tom nesl předseda AMK Ouběnice a ředitel závodu František Hejnal, který svým charismatem a buldočí zarputilostí dokázal z jednoho závodu udělat světovou událost, o které si všichni dlouho povidali a ještě povídají. Vždy přidal se svými spolupracovníky takové výrazné plus plus, nebo chcete-li nástavbu, která ohromila všechny přítomné v Ouběnicích. Nedělní slavnostní ceremoniál před jízdami jen podtrhával úžasnou atmosféru. Ať už to byl nástup všech jezdců, seskok parašutistu na startovní rovinu, vojenská kapela nebo vystoupení mažoretek..

Ve videu níže se na vše můžete podívat a pamětníci se mohou rozpomenout na nezapomenutelné léto!





Reportáž z 2. GP ČSSR v Ouběnicích (12.-13.8.1989) od Františka Hejnala

„Repríza lepší premiéry, tak to téměř vždy bývá, ale není to vůbec jednoduché, zvláště když se laťka zvedne příliš vysoko. Co lze ještě u vás zlepšit, s čím překvapíte diváky letos, byly nejčastější otázky novinářů na tiskové koferenci v Praze. Nepředbíhejme, máme-li vám, vážení sportovní diváci, poodhalit zákulisí příprav a celého závodu, musíme začít o mnoho dříve. O závod GRAND PRIX – MS se žádá dva roky dopředu prostřednictvím národní federace. K žádosti se musí složit nemalý obnos 3 000 SFR. Pořadateli je tato částka přeúčtována v Kčs. Definitivní datum je přiděleno na podzimním kongresu FIM v předcházejícím roce. Poté mohou začít vlastní přípravy, které jsou u všech závodů MS v ČSFR téměř stejné.

První Velká cena měla obrovský ohlas mezi všemi sportovci a jejich doprovodem, zvláště pak, když byla vyhlášena jako dosud nejlepší v historii sajdkárkrosu, a tak se právem očekával rekordní počet posádek. Přihlášky tomu nasvědčovaly, neboť doposud neměl žádný pořadatel počet přes 60. Prázdninový termín a tři poslední závody ve 14 dnech tomu zcela nahrávaly, že padnou všechny rekordy v účasti. Nestalo se tak, což nás trochu zklamalo, neboť se týden před námi jela GP SRN. Tento závod se stal pohřebištěm mnoha špičkových posádek, neboť tolik havárií a zranění nebylo ve všech předešlých závodech MS. Z těch nejznámějších musím jmenovat Garhammer-Haas, bratři Huwillerové a Mecene-Morgan.

Startovní pole bylo proto zredukováno na 48 posádek ze 14 států světa. Technická přejímka, při které se kladl největší důraz na hlučnost, která nesmí být větší než 102 dB, proběhla hladce. Dobře připravená trať byla od rána zkrápěna deštěm, což jí prospívalo, ale ubíralo na náladě pořadatelům i účastníkům.
Prvé zasedání JURY rozdělilo všechny posádky na dvě skupiny A – B, které poté nastoupily k prvnímu volnému tréninku. Druhý trénink, který je už měřený, je rozhodující, neboť pouze 30 posádek může druhý den nastoupit do vlastního závodu a hlavně pouze tyto posádky obdrží finanční náhrady, které činí 800 SFR.

Největší pozornost samozřejmě budili naši reprezentanti, kteří nastoupili v plném počtu, neboť pouze pořádající zem může nasadit 8 posádek. Tři naše posádky Macek – Dobiáš, Trkal – Lundák a Novotný – Boukal měli již na svém kontě „světové body“. Ve skupině A nastoupili čtyři naši reprezentanti. Trkal – Lundák hned v prvních kolech šokoval všechny, kteří sledovali časy na monitoru v depu druhým časem. Domácí prostředí, dokonalá znalost trati a jejich ambicióznost, je vynesla alespoň na čas mezi favority. Závěrem tréninku, který trvá přesně 45 minut klesli na 8. místo.
Druhá skupina B byla mnohem napínavější, neboť zde nastoupily dvě naše posádky, které taktéž jako Trkal – Lundák ve skupině A měly světové body na svém kontě. Všichni jsme očekávali hladký postup alespoň těchto dvou posádek, které jsou z našich nejrychlejší. Macek s Dobiášem obsadili očividně ostré tempo, ale již v druhém kole přijíždějí do depa pouze na dvou kolech, to třetí sajdkárové se na jednom velkém umělém skoku zcela rozlomilo. Stres a nervozita, zda se povede kolo rychle vyměnit, dostat se znovu do správného tempa a zajet čas do 12. místa, které zaručuje postup, učinily své. Computer prostřednictvím monitoru ukazuje pouze 14.místo, což nestačí na hladký postup. Novotný, který je z našich jezdců nejdravější a dost často dokázal ostatní naše deklasovat, se objevuje na obrazovce kolem 8. místa, ale stále propadal hlouběji až skončil na 16. místě. „Nesouhra se spolujezdcem a technický stav,“ prohlásil. O dalších našich posádkách platí téměř beze zbytku totéž, co ve skupině A.

Nikdo tedy přímo nepostupuje. Řády FIM ovšem zaručují dvěma nejrychlejším posádkám z pořádající země postup. K Trkalovi je tedy dosazen druhý nejrychlejší, a to Macek s Dobiášem. Sobotní odpoledne končí, jedni se usmívají, druzí hledají příčiny, proč to dnes nevyšlo. Mají ovšem zaručeno oproti jiným závodům MS, že se také „zítra“ svezou, neboť pořadatel vypsal vloženou jízdu pro ty, kteří se nekvalifikovali. Nejeli tedy do Československa úplně nadarmo a ani startovné, které je vyplaceno v Kčs není zanedbatelné. Vzduch v depu, který je celý den prosycen „vůní“ benzínu a oleje, dostává mnohem příjemnější aróma z mnoha malých grilů na dřevěné uhlí a silných kořeněných bifteků, které tvoří hlavní jídelníček po namáhavém dni téměř všem jezdcům. Jak jsem již předeslal, rekord v počtu účastníků se překonat nepodařil, ale počet členů mezinárodní JURY bylo ze všech předešlých závodů MS největší.

Nedělní ráno s překrásným počasím přivítalo prvé diváky, kteří zaujímaly ty největší posty na stráni proti startu a cíli. Trať byla po sobotním dešti ideální, a tak volný a měřený trénink, který určuje postavení na startu, proběhly zcela hladce. Program nedělního odpoledne začíná u nás tradičně představením všech jezdců za účasti vojenské kapely a mažoretek z Klatov, které pečlivě nastudovaným nástupem rozjasní tváře všech jezdců, kteří alespoň na chvíli zapomenou, co je čeká. Tentokráte ale málem nestihli přijet, jelikož řidič autobusu je dovezl sice do Ouběnic, ale u Benešova. Naštěstí bravurní jízdou vše stihli, ač s půlhodinovým zpožděním.

Vlastní závod proběhl velice hladce bez jediného zranění, a proto se omezím pouze na zveřejnění výsledků.

1. CH. Hüsser – A. Hüsser (CH)
2. J. Bakens – T. Janssen (NL)
3. E. Timmermans – E. Verhagen (NL)
4. B. Janssen – F. van Kessel (NL)
5. G. Mecene – E. Morgan (NF)
6. K. Fusseneger – J. Meusburger (A)
7. W. Netterscheid – J. Jehle (D)
8. A. Fuhrer – H. Stettler (CH)
9. T. van Heugten – E. Willems (NL)
10. H. de Vries – H. de Bresser (NL)
11. J. Macek – K. Dobiáš (CS)
12. S. Ščerbinin – Zyrianov (SU)
13. R. Schwendimann – M. Bouhler (CH)
14. K. Weinmann – T. Weinmann (D)
15. J. Knubben – P. Schneider (B/D)


Závěrem se chci vrátit k žádosti mistrů světa bratří Hüsserů, kteří slibovali, že jestliže získají v Ouběnicích druhý titul mistrů světa, objednají 100 lahví „českého šampusu“ a po závodě pozvou všechny v depu na oslavu. Sice velice těsně, pouze o jediný bod zvítězili ve II. Velké ceně ČSFR a stali se tak ještě před závěrem MS podruhé mistry světa. Jejich radost byla veliká, skončila další etapa jejich snažení, profesionálního přístupu a poctivé přípravy. Nastal čas vychutnat vítězství, pozvat všechny kamarády a vypít 100 objednaných láhví šampaňského. Stalo se. V depu to vypadalo jako u Verdunu. Výbuchy otevíraných lahví přerušily na pár minut všechny hlasy v depu.“


Výsledky 2. GP ČSSR Ouběnice, 13.8.1989:

První jízda: 1. Timmermans-Verhagen (NL), 2. Bakens-Janssen (NL), 3. Mecene-Morgan (FRA)
Druhá jízda: 1. Hüsser – Hüsser (CH), 2. Janssen-van Kessel (NL), 3. Bakens-Janssen (NL), … 9. Macek-Dobiáš
Pořadí MS 1989 po 11 závodech: 1. Hüsser – Hüsser (CH, 324 b.), 2. Janssen-van Kessel (NL, 278 b.), 3. Timmermans-Verhagen (NL, 240 b.)



K hodnotným materiálům doplňujeme ještě mnoho fotografií a také novinových článků, aby vás to více vtáhlo do asi nejlepší Velké ceny!



Připravil: Josef Hejnal
Video: Jan van Bon a Luc van der Aa
Foto: archiv

22.1.2018

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.