12.02.2018
V zimním mezičase před sezonou je správná doba se ohlédnout do historie. Předkládáme vám tak další unikatní video z Ouběnic, které je další lahůdkou pro opravdové fanoušky sajdkárkrosu. Tentokráte jsme vytáhli z archivu záznam 10. mezinárodního sajdkárkrosu, který se tam jel o víkendu 5. - 6. dubna 1985. Tehdy suverénně kralovali mistři světa Bächtold-Fuss ze Švýcarska. Na stupních vítězů se ovšem dostali i Novotný-Lundák! Podívejte se na dobový záznam pořízený domácí „Beta kamerou“!
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Mezinárodní závody v Ouběnicích budily vždy velké ohlasy u široké veřejnosti, protože se vždy pořadatelům s hlavní personou Františkem Hejnalem dařilo zvát ty nejlepší jezdce světa. Vždy se konaly před začátkem světové sezony v dubnu pod záštitou Uranových dolů Příbram. Jejich atraktivita i slavná jména vždy přivábila do Ouběnic kolem desetitisíce diváků. Přítomna byla i Československá televize. V roce 1985 se už konal v pořadí desátý ročník.

O jeho průběhu se podrobně píše v knize „Anabáze Františka Hejnala – AMK Ouběnice 1965-1995“. Níže si tak ve zkratce můžete přečíst, jak se závod skvěle vyvíjel pro české posádky a dále zhlédnout přímo video ze závodu.


VIDEO 1: Zákulisí a slavnostní nástup
„Na čtyřicátém závodě Na Kocábě se opět objevila světová špička, což zapříčinilo i vysokou diváckou návštěvu. Ředitelství nad celým podnikem převzal v tomto roce Josef Máša od Josefa Sobotky. Program zpestřili i veteráni Vlastimil Válek, Karel Pilař, Jaroslav Kmoch, Jan Němeček a další nestoři motocyklového sportu, když předvedli nádherné sportovní zápolení.

Závod sajdkár přinesl napínavou podívanou. Favorité, Švýcaři Bächtold a Fuss, byli zcela jasní a bez konkurence. Navíc dva jejich soupeři, Andreas Hüsser a bratři Huwylerovi, kteří jim mohli „zatopit“, nepřijeli.

Milým překvapením byla ouběnická posádka Novotný–Lundák, ač hendikepována výkonem stroje vybojovala si druhé místo. Nezapomenutelný souboj svedla sovětská posádka Ščerbinin–Zirjanov se Švýcary Heinzem a Manserem. Vítězně z něho vyšla posádka ze SSSR a obsadila 3. místo.“VIDEO: Závod
Výsledky:

1. Bächtold – Fuss (CH)
2. Novotný – Lundák (ČS)
3. Ščerbinin – Zirjanov (SSSR)
4. Heinz – Manser (CH)
5. Loreter – Kloo (A)
6. van Gastel – van Bijl (NL)
7. Verweymeren – Gils (NL)
8. van Goch – Hurkmans (NL)
9. Gloor – Gloor (CH)Pod článkem dále připojujeme také bohatou fotogalerii, kde naleznete i portréty ouběnických posádek. Některé tváře vídáte na současném českém šampionátu!Připravil: Josef Hejnal
Foto a video: osobní archiv

12.2.2018

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.