12.04.2018
Přinášíme poutavé shrnutí prvních dvou závodů rakouského motokrosového mistráku, na kterém startovali i naši zástupci, z klávesnice Petra Starého.

Den po našem prvním mistráku v Kaplici, tradičně na Velikonoční pondělí zahájilo ve štýrském Paldau i rakouské mezinárodní mistrovství v motokrosu. A pokračovalo hned týden nato v Langenlois u dolnorakouského Kremsu. Už předtím se ale mladí rakouští reprezentanti objevili na startu úvodních závodů evropského mistrovství – Sandner a Kratzer jeli dvěstěpadesátky ve Španělsku a Rene Hofer zazářil v obou prvních závodech evropských dvoutaktních stopětadvacítek ( - a webové stránky rakouského mistrovství ocenily i úspěch Eleny Kapsamer na našem mistrovském závodě v Kaplici).

Oběma úvodním závodům domácího mistrovství přálo počasí a tak se hned od začátku jezdilo naplno. V juniorských dvěstěpadesátkách – třídě MX2 – bojovali opět na špici loňský mistr Roland Edelbacher a Michael Sandner. V Paldau vyhrál první jízdu Sandner, ve druhé Edelbacher zaútočil a získal při bodové plichtě celkové vítězství. Za nimi skončili Perkhofer, Rammel a Hartl. Na stopětadvacítkách se v závodě představili maďarští junioři Kovács a Jákob a domácí Marvin Salzer.

Ve druhém závodě v Langenlois byl Sandner deprimován svalovým zraněním, musel překonávat bolest a skončil celkově třetí. Výborně naopak zajel Banzirsch, kterého v Paldau pronásledovala smůla, a vybojoval celkové druhé místo za suverénním Edelbacherem. O další místa se podělili Perkhofer, Rammel a Hirsch. Mistrovství třídy MX2 vede po dvou závodech Edelbacher před Sandnerem a Perkhoferem.

Zatímco třída MX2 byla převážně domácí záležitostí, měly oba úvodní závody seniorské třídy Open poměrně pestré a zajímavé mezinárodní obsazení. Přijeli Maďaři Bence Szvoboda, Mark Szöke a Erik Hugyecz, mladý Rus Georgij Valjakin, Slováci Hruška, Hudák a Tomáš Šimko – a naši. Rakouskému mistrovství se letos opět chtějí věnovat Rudolf Plch a Ondřej Brendl, který startoval v týmu Honda Schmidinger, a do Langenlois přijel i dobře rozjetý Václav Kovář. Vyměnilo se ale i čelo domácích. Chyběli loni zraněný Günter Schmidinger, veterán Michael Staufer a Slovinec Aljoša Molnár, po roční pauze naopak nastoupili Lukas Neurauter a Michael Kratzer a v Paldau zazářil i Pascal Rauchenecker.

Pascal byl v Paldau suverénní – s převahou vyhrál první jízdu před Neurauterem a Kratzerem, ve druhé jezdili s Neurauterem v tandemu a na třetího Kratzera najeli najeli v cíli skoro minutu. Čtvrtý byl Johannes Klein – ten si neúspěšně zkusil i závod MXGP ve Španělsku, doma ale jezdí velmi dobře. Pátý skončil Roland Edelbacher, který letos opět jede s dvěstěpadesátkou obě třídy. Šestý dojel jako nejlepší z Maďarů nenápadný Mark Szöke – Szvobodovi, ani Hugyeczovi se v Paldau příliš nedařilo. Dařilo se ale našim: Ondra Brendl byl celkově sedmý a Ruda Plch devátý.

Ke druhému závodu v Langenlois už Rauchenecker nepřijel a tak zde svou převahu domácí jedničky potvrdil Lukas Neurauter. První jízdu vyhrál před Edelbacherem a Szvobodou, ve druhé skončil Bence Szvoboda, který měl v Langenlois velký den, druhý a druhý byl i v celkovém pořadí závodu. Náš Vašek Kovář vybojoval dvě čtvrtá místa a tím i pěkné celkové čtvrté místo. Ruda Plch dojel zase v desítce, byl devátý, Ondřej Brendl nedokončil druhou jízdu, za 11.místo v té první byl celkově 16. Výborně zajel opět Maďar Szöke, byl celkově šestý, za ním skončili domácí, Obermair, Hellrigel a Bermanschläger.

Střídání stráží postihlo i rakouské osmdesátky, které zahájily sezónu při druhém závodě v Langenlois. Loňští nejúspěšnější – domácí Diemeinger a Schütz, Maďar Jákob, nebo Němec Harms – přešli do třídy MX2, z mladých nástupců se zatím nejvýrazněji projevili Němec Massury a domácí Matosovic a Schneeweiss. Jezdeckou zkušeností a vyzrálostí je ale převýšil náš Matyáš Chlum, který jel v Rakousku úspěšně pár závodů už loni, a s přehledem zvítězil v obou jízdách. Úspěšný byl i druhý náš jezdec, Matěj Skořepa – skončil celkově šestý.

Nová sezóna motokrosu se i v Rakousku rozběhla úspěšně. A je dobře, že si opět zachovala pozornost i českých jezdců, kteří oceňují vyrovnanou jezdeckou konkurenci a zajímavé, různorodé tratě, často odlišného charakteru od těch našich. A vazba je i vzájemná – vždyť řada dnes úspěšných rakouských jezdců vyrůstala v závodech dětských a mládežnických kategorií našeho juniorského mistrovství, většinou pod patronátem Evžena Zadražila a Motosportu Chýnov. A vrací se k nám i dnes – třeba Rene Hofer ohlásil, že po dvou úspěšných evropských startech na stopětadvacítce přesedlá na dvěstěpadesátku, na které pojede závody před další „Evropou“ v polovině května – a nejprve u nás, na úvodním závodě českého juniorského mistrovství, v sobotu 14.dubna v Horažďovicích. Takže se máme na co těšit!

Mezinárodní rakouské mistrovství pokračuje třetím závodem v neděli 29.dubna na kultovní trati v Sittendorfu u Vídně.

Výsledky – Paldau 2.4.2018

Třída MX2 -- 1. Roland Edelbacher, 47 b., 2. Michael Sandner 47, 3. Manuel Perkhofer 38, 4. Markus Rammel 38, 5. Max Hartl 29, 6. Lukas Hirsch 27, 7. Clemens Neurauter 25, 8. Lukas Hölbacher 25;

Třída Open - 1. 1. Pascal Rauchenecker, 50 b., 2. Lukas Neurauter 44, 3. Michael Kratzer 40, 4. Johannes Klein 36, 5. Roland Edelbacher 32, 6. Mark Szöke (HUN) 27, 7. Ondřej Brendl (CZE) 25, 8. Florian Hellrigl 24, 9. Rudolf Plch (CZE) 19, 10.Andreas Schmidinger 18.

Výsledky – Langenlois 8.4.2018

Třída 85 ccm - 1. Matyáš Chlum (CZE), 50 b., 2. Carl Massury (GER) 44, 3. Thomas Matasovic 40, 4. Kevin Schneeweiss 36, 5. Andreas Binder 32, 6. Matěj Skořepa (CZE) 29, 7. Max Gschwentner 25, 8. Patrik Ujcic (CRO) 24, 9. Max Ernecker 23, 10. Fabian Kerner 20;

Třída MX2 - 1. Roland Edelbacher, 50b., 2. Alex Banzirsch 42, 3. Michael Sandner 40, 4. Manuel Perkhofer 38, 5. Markus Rammel 32, 6. Lukas Hirsch 28, 7. Lukas Hölbacher 27, 8. Lukas Prammer 24;

Po 2 závodech - 1. R.Edelbacher 97, 2. M.Sandner 87, 3. M.Perkhofer 76, 4. M.Rammel 70, 5. A.Banzirsch 57, 6. L.Hirsch 55, 7. M.Hartl 53, 8. L.Hölbacher 52, 9. L.Prammer 42, 10. C.Neurauter 41;

Třída Open - 1. Lukas Neurauter, 50b., 2. Bence Szvoboda (HUN) 42, 3. Roland Edelbacher 37, 4. Václav Kovář (CZE) 36, 5. Mark Szöke (HUN) 31, 6. Manuel Obermair 30, 7. Florian Hellrigl 27, 8. Manuel Bermanschläger 25, 9. Rudolf Plch (CZE) 21, 10. Johannes Klein 20, … 15. T. Šimko (SVK) 12, 16. O.Brendl (CZE) 10;

Po 2 závodech - 1. L.Neurauter 94, 2. R.Edelbacher 69, 3. M.Szöke 58, 4. B.Szvoboda 26, 5. J.Klein 56, 6. F.Hellrigl 51, 7. P.Rauchenecker 50, 8. M.Obermair 44, 9. M.Kratzer 40, 10. M.Bermanschläger 40, 11. R.Plch 40, 12. V Kovář 37, 13. O.Brendl 35.

Text: Petr Starý