13.04.2018
Takový menší Dakar: vypořádat se s Morocco Desert Challenge, největším závodem rallye v Africe a druhým největším závodem na světě, má v období 14. - 22. dubna 2018 za úkol velký počet českých týmů. Od posádek závodních automobilů, Tomáš Ouředníček - David Křípal a Boris Vaculík – Martin Plechatý, i od trojic závodníků v kategorii trucků, Aleš Loprais - Lukáš Janda - Ferran Marco Alcayna a Tomáš Vrátný - Jaromír Martinec - Jaroslav Miškolci, se očekává, že v Maroku pozvednou českou vlajku mezi 700 dalšími účastníky závodu z 24 různých zemí.
autaAuta
KomentářeKomentáře
ChatChat

Opravdovou specialitou této rallye je trať bez zcela nudných a nekonečných přejezdů mezi etapami. To znamená, že náročná 2 500 km dlouhá trasa od pobřeží Atlantiku k pobřeží Středozemního moře, bude soubojem o čas od prvního do posledního metru. Závodníci musí čelit různým typům terénu, které Maroko nabízí: písek a duny, skalnaté úseky, řečiště… Ale večer, po dosažení cílové rovinky jednotlivých etap, si můžou vychutnat komfort jednoho z nejpřitažlivějších bivaků v cross-country rallye. Není divu, když je tato událost pod patronací marockého krále - Jeho Excelence Mohammeda VI. A také není divu, že sem letos přichází rekordní počet účastníků. 53 motorek a čtyřkolek, 112 závodních automobilů a 30 závodních trucků, což z tohoto závodu činí největší kamionovou rallye světa.


Pro posádku South Racing Central Europe, Tomáše Ouředníčka a Davida Křípala, není závod Morocco Desert Challenge novinkou. Loni, kdy zde startovali společně úplně poprvé (pro Davida to byl první start vůbec), přijeli hlavně kvůli testování, a i tak dokázali s jejich zbrusu novým vozem Ford Ranger Dakar dosáhnout nejvyššího stupně vítězů. Letos bude všechno jinak - oni budou ti nejsledovanější.


„Tato rallye je pro mě velmi speciální hned ze dvou důvodů. Jedním z nich je, že přicházíme jako držitelé titulu, a mít na našem autě číslo 301, je fantastický pocit. A navíc, jsem regionálním reprezentantem závodu a jsem rád za to, kolik posádek z Česka a okolních zemí vstoupilo do závodu. Závodní pole je velké a zdá se být silné, takže očekáváme dravý závod a taky složitou trasu. Ale náš cíl je jasný: chceme obhájit titul,“ říká Tomáš Ouředníček před odjezdem do Maroka.
 

Boris Vaculík je jako bývalý šampion autokrosu zkušeným řidičem, ale cross-country rallye je pro něj po jednom Dakaru a několika menších závodech poměrně novým terénem. „Závodit v cross-country rallye jsem začal zhruba před rokem s Hummerem Tomáše Ouředníčka. Později jsme se rozhodli pořídit si Ford F150 od stejného týmu a s tím jsme vstoupili na Baja Drawsko a Baja Poland a potom na rallye Dakar. Maroko je pro mě úplně nové, nikdy předtím jsem tam nebyl, takže očekávám spoustu zážitků, nových zkušeností a přátel. Samozřejmě, našim hlavním cílem je dovézt náš Ford do cíle a doufám, že budeme mít víc štěstí než na Dakaru,“ řekl Boris Vaculík.


Češi jsou, už tradičně, velmi úspěšní v kategorii trucků a naše země je reprezentována hned dvěma velmi silnými trojicemi vedenými Alešem Lopraisem a Tomášem Vrátným.
 

„Měli jsme v plánu testování v Africe, když se ale naskytla možnost startovat na největším kamionovém africkém závodě v Maroku, tak jsem ani chvíli neváhal. Ostré kilometry jsou pro závodní techniku tím nejlepším testem. Navíc při pohledu na startovní listinu zjistíte, že tam jsou nejméně 4 jezdci z TOP 10 Dakaru. Vedle Tatry se přestaví jezdi Renaultu nebo Manu. Překvapuje i účast nového Iveca Torpedo.“ Celkem se tedy v Africe představí 30 kamionů osmi truckových značek, což je v nejtěžší váhové kategorii opravdová rarita. „Jsem trochu zklamaný, že chybí tovární tým Kamaz,“ dodává Aleš Loprais.
 

„Maroko je pro rallye velmi přitažlivým místem. Termín konání nám taky vyhovuje a doporučení jsou víc než pozitivní, takže bylo jasné, že pojedeme. Co se mi na Morocco Desert Challenge nejvíc líbí, je startovní pole. Víc než 30 trucků – tak obrovskou konkurenci najdete v závodech rallye jen těžko. Připravovali jsme se velmi svědomitě a profesionálně. Náš tým je velice zkušený, v minulosti jsme byli úspěšní na největších světových rallye, takže doufáme v pěkný závod a dobrý výsledek,“ říká Tomáš Vrátný.
 

V Morocco Desert Challenge mají trucky vysokou prioritu. Unikátní jsou i další asistenční kamiony, které mohou pomoci, pokud se závodní kamiony dostanou do potíží. Jeden takový „strážný anděl“ přijede i z České republiky, a to legendární Tomáš Tomeček, který má s Marokem desetileté závodní zkušenosti.


Závod můžete sledovat na:

oficiálních stánkách Morocco Desert ChallengeFacebooku, Twitteru, anebo na oficiální mobilní aplikaci pro iOS a Android.
 

Českou účast bude také možné sledovat ve skupině: Češi na Morocco Desert Challenge


Program závodu


Pátek a sobota 13. - 14. dubna: technické přejímky na Al Amal Square v Agadiru
Neděle 15. dubna, Etapa 1: Plage Blanche - Plage Blanche (77 km)
Pondělí 16. dubna, Etapa 2: Plage Blanche - Touzounine (470 km)
Úterý 17. dubna, Etapa 3: Touzounine – Duny v Jews (329 km)
Středa 18. dubna, Etapa 4: Duny v Jews - Fezzou (397 km)
Čtvrtek 19. Dubna, Etapa 5: Fezzou - Merzouga (298 km)
Pátek 20. dubna, Etapa 6: Merzouga - Boudnib (313 km)
Sobota 21. dubna, Etapa 7: Boudnib - Matarka (404 km)
Neděle 22. dubna, Etapa 8: Matarka - Oujda (204 km), slavnostní předávání cen v Be Live Hotel v Saidia.


Startovní čísla českých účastníků

Automobily:
#301 Tomáš Ouředníček – David Křípal (Ford Ranger)
#315 Boris Vaculík – Martin Plechatý (Ford F-150)


Kamiony:

#506 Aleš Loprais – Ferran Marco Alcayna – Lukáš Janda (Tatra)
#511 Tomáš Vrátný – Jaromír Martinec – Jaroslav Miškolci (Tatra)


TZ South Racing CE

13. 4. 2018  

autaAuta
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.