13.04.2018
Třetí zastavení v dlouhém seriálu MS sajdkár 2018 čeká světovou karavanu ve španělském Talavera de la Reina o tomto víkendu 14.-15.4.2018. Z minulé GP Francie se vydala směrem více na jih k hlavnímu městu Španělska Madridu. Podle dostupných informacích panuje teplé a slunné počasí, ač dešťové přeháňky se této lokalitě nevyhly.
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat


Talavera de la Reina, foto: Luc van der Aa


Jižní tour tak bude zakončena na snad nejvzdálenější GP v seriálu MS 2018. Tentokráte se všem světovým týmům nedostalo tolik času na regeneraci a opravy techniky, jelikož po dotočení kol na 2. GP Francie v Castelnau de Lévis (8.4.2018) měly jen týden na přesun do dějiště další Grand Prix, která se nachází na motokrosovém areálu Cerro Negro v provincii Toledo, Castilla La Mancha ve Španělsku. Pro příznivce motorsportu je tento okruh velmi známý pořádáním mezinárodních motokrosů. Terén je členitý a podklad tvrdý a rychlý.

Naposledy se zde světový sajdkárkros ukázal v roce 2005 jako 1. Velká cena. Tehdy zde vyhráli Sergis-Stupelis z Lotyšska před Willemsenem s Verbruggem a van den Boomem s van den Wiel (všichni z Holandska). Startovaly zde i české posádky. Bratři Rozehnalové skončili čtrnáctí. Čermákové se bohužel nekvalifikovali, když v jediném měřeném tréninku je postihla technická závada na kole. Napodruhé si budou chtít zajisté napravit reputaci.

Do Talavera de la Reina se letos přihlásilo 40 posádek, včetně čtyř z ČR. Bohužel dvě z nich (Vejchoda-Zatloukal, Pudlo-Gábor) nebudou startovat kvůli zranění, resp. ukončení spolupráce. Na místě tak jsou pouze bratři Čermákové, kteří budou chtít atakovat top5, a dále bratři Hrochové, snažící se o první letošní bod!

Po dvou odjetých závodech MS se pasovala do lídra šampionátu belgicko-nizozemská dvojice Vanluchene-van den Bogaart, která velmi zaujala na poslední GP ve Francii svým solidním výkonem a velkým přísunem bodů za druhé místo. Díky tomu poskočila pořadím průběžné tabulky MS do čela.

Hned za nimi se zařadila francouzsko-lotyšská posádka Giraud-Mucenieks, vícemistři 2017. Smůla ze zahajovacího podniku MS v Holandsku, kdy z předních pozic odstoupila kvůli poruše na motoru, se jim doma naprosto vyhla. A bylo to znát! Naplno ukázala své nesporné kvality a dominovala celému poli. Po suverénních vítezstvích opanovala Velkou cenu Francie a stoupla v žebříčku MS na druhou příčku.

Aktuální bronzovou pak okupuje mladý talent z Holandska Koen Hermans s mistrem světa z Francie Nicolasem Mussetem. Vysoce nasazenou laťku se mu daří držet. Holandská juniorská škola i nabité zkušenosti z předchozích let z MS dokázal prodat, čemuž dopomohl i nový spolujezdec, extra třída. Uvidíme, jak si povede na tvrdém povrchu ve Španělsku.

Největším smolařem předchozího závodu MS ve Francii byl bezesporu desetinásobný mistr světa Daniel Willemsen. V kvalifikaci byl penalizován za nerespektování žlutého praporku a odsouzen do poslední šance. Do závodů GP tedy nastupoval vždy z druhé startovní řady. I přesto čaroval. V první jízdě dojel šestý a v druhé čtvrtý, ale zase proti němu zasáhla mezinárodní jury a za vysoké údaje při měření hluku jeho sajdkáry byl penalizován. Hořký kalich si tak musel vypít do dna. Z průběžného prvního tak klesl na třetí.

Mistr světa Etienne Bax se zase vrátil po zlomené klíční kosti a se sebezapřením a bolestí podal obdivuhodné výkony na GP Francie. I přes tento hadicap se dokázal se svým spolujezdcem Kasparsem Stupelisem dostat na stupně vítězů! V žebříčku se posunul na deváté místo.

Ani dalšímu favoritovi na titul nebylo tentokráte souzeno. Řeč je o britské jedničce Stuartu Brownovi, kterého znovu jako v Oss postihla v jedné z jízd technická závada. Přísun bodů byl tedy znovu malý a odsunul tohoto favorita až na 18. místo.

Naopak se dařilo jeho krajanovi Brettu Wilkinsonovi s Danem Chamberlainem. Po skvělých jízdách ve Francii se v průběžné tabulce vyšplhali na šesté místo. Překvapením je také 5. místo estonsko-lotyšské dvojice Varik-Daiders, která se velmi dobře uvedla na předchozím závodě!

Z českých posádek zatím bodovali jen bratři Čermákové, kteří ve francouzském Castelnau de Lévis napravovali výpadek z Holandska, což se jim povedlo. Skončili jako sedmí a přisunuli si 28 bodů, takže v průběžném pořadí stojí na 14. místě!


Průběžný stav seriálu MS sajdkár 2018 po 2. GP:

1. Vanluchene-v/d Bogaart 84 bodů
2. Giraud-Mucenieks 75 b.
3. Hermans-Musset 75 b.

4. Willemsen-Bax 71 b.
5. Varik-L.Daiders 57 b.
6. Wilkinson-D.Chamberlain 53 b.
7. Dierckens-Rostingt 45 b.
8. Kunnas-Kunnas 42 b.
9. Bax-Stupelis 36 b.
10. Santermans-Beleckas 36 b.
11. Veldman-J. v.der Putten 34 b.
12. Weiss-Schneider 31 b.
13. Sanders-Haller 30 b.
14. Cermak-Cermak 28 b.
15. v.den Boomen-van Gaalen 25 b.
16. Heinzer-Betschart 24 b.
17. v.Werven-Mans 22 b.
18. Brown-Millard 16 b.
19. Clohse-v.Hal 14 b.
20. Auvray-Badaire 13 b.
21. J.Keuben-Rietman 13 b.
22. Compalati-Revera 12 b.
23. Reimann-Reimann 12 b.
24. Janssens-Janssens 9 b.
25. Cuche-Cuche 8 b.
26. Kinge-Keane 6 b.
27. Roes-Sabbe 5 b.
28. Hofmann-Doerig 4 b.
29. Inderbitzin-Betschart 3 b.
30. J.Brown-Snell 1 b.


Živý přenos z GP Španělska budou zajišťovat zase čmeláčí děvčata. Níže posílají časy, kdy budou vysílat! Sledujte FB stránky Čermáků!
Připravil: Josef Hejnal
Foto: Luc van der Aa

13.4.2018

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.