13.05.2018
V neděli 13.5.2018 se odehrávala v českém Kramolíně 5. Grand Prix sidecarcross, která potvrdila průběžné lídry šampionátu belgicko-nizozemskou posádku Vanluchene-van den Bogaart v čele seriálu MS. V závodech nedali nikomu šanci a vyhrávali start-cíl! Z českých posádek na body dosáhli třináctí Čermákové, dvacátí Kolenčík-Hejhal a dvacátíprvní Hrochové.
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Jestliže v sobotní kvalifikaci byla divácká účast na naše poměry slušná, pak v neděli kramolínský areál praskal ve švech. Fanoušci lemovali dráhu snad po celé délce. Přišlo nejvíce lidí za poslední léta. Celkem dorazilo 5.000 diváků! Svátek sajdkárkrosu a začátek GP Kramolín zahájily slavnostní ceremoniály. Nejdříve si fanoušci užili autogramiádu s mistry světa Bax-Stupelis a našimi jedničkami bratry Čermákovými. Přesně v poledne byla zahájena GP ČR slavnostním nástupem a představením všech kvalifikovaných posádek na startovní rovince. Slova se ujal i předseda AMK Nepomuk a místní legenda Jan Polívka, který všechny přivítal a popřál pěkné, bezproblémové závody.


PRVNÍ JÍZDA: Vanluchene-van den Bogaart vítězí nekompromisně start-cíl!


Do první jízdy suverénně vlétli jako první aktuální lídři šampionátu Vanluchene-van den Bogaart a od začátku diktovali nemilosrdné tempo. Ještě v první polovině jízdy se na něj snažili naladit Veldman s Giraudem. Marně. Vanluchene ukázal, v jakém fóru jede a suverénně si s bezpečným náskokem vyjel vítězství. Boje se spíše točily o příčky níže. V začátku se o druhé přetahovali už zmínění Veldman a Giraud, ale jak čas ubíhal, dotáhli se k nim Bax-Stupelis, kteří sice špatně odstartovali kolem 10. místa, ale pak natolik zatáhli, že za chvíli byli na předních příčkách. V závěru pak udolali jak Girauda, tak Veldmana a skončili druzí! Připomeňme, že Bax závodil se zraněným ramenem z GP Ukrajiny. Ukázal ale, jaký je bojovník.

České posádky se do poloviny jízdy držely spíše uprostřed pole. V prvních kolech byly z nich nejvýše postaveni Kolenčík-Hejhal, kteří při svém druhém startu na MS znovu zářili. Z vnějšku vystartovali kolem top 15 a posléze se drželi na hranici první desítky. Následně se dlouho pohybovali na 13. pozici, ale tlak soupeřů na ně sílil. Až hluboko za nimi začínali největší české hvězdy bratři Čermákové, kteří vyjížděli kolem 22. místo. Hnáni českými fans ze sebe vymáčkli maximum a každým kolem postupovali pořadím výše. Napínavý souboj svedli o 13. místo s Wilkinsonem a Kolenčíkem, s kterými si nakonec poradili a závod dokončili jako třináctí. Kolenčík-Hejhal se k závěru o něco propadli a cílem proletěli až jako šestnáctí. Ostatní české dvojice na bodovou hranici top 20 nedosáhli. Hrochové obsadili 22. místo, za nimi Pudlo-Vitoň a o dvě příčky pod nimi Boukalové.

Výsledky 1. jízdy:
1. Vanluchene-van den Bogaart, 2. Bax-Stupelis, 3. Veldman-Janssens, 4. Giraud-Badaire, 5. Hermans-Musset, … 13. Čermákové, 16. Kolenčík-Hejhal, 22. Hrochové, 23. Pudlo-Vitoň, 25. BoukalovéDRUHÁ JÍZDA: Napínavý souboj Vanluchene versus Bax o prvenství!


Vanluchene-van den Bogaart si zopakovali výstavní start a ujali se od počátku vedení před Baxem a Dierckensem. Znovu se závod vyvíjel v jasné režii aktuálních lídrů šampionátu. Tentokráte jim ale od počátku až do cíle šlapali na paty Bax-Stupelis. Divákům nabídli nervydrásající boj o první místo. Vanluchene je ale nyní ve fóru a Baxe za sebou uhlídal. Podruhé se tak v Kramolíně radoval z vítězství a upevnil se na čele průběžného pořadí seriálu MS. Famózní výkon podala estonsko-lotyšská mašina Varik-Daiders, kteří od startu až do cíle udrželi třetí flek s bezpečným náskokems sHermanse s Giraudem. V první polovině jel v této skupince i Veldman, ale posléze zastavil pro technickou závadu.

Naopak české posádky neprožívaly příliš dobré chvíle. Z první řady sice v popředí vystřelili zvnějšku Kolenčík-Hejhal, ale hned v první zatáčce je chumel posádek natlačil do hrazení a závody pro ně předčasně skončily. Čermákové opět neodstartovali, když vyjížděli úplně poslední, ale povzbuzováni početným fans se vybičovali k bojovnějšímu výkonu a postupně se propracovávali výše. Po druhém kole už kroužili jako patnáctí a posouvali se dále. Nakonec to vyhnali na 11. místo. Velmi se vedlo i Hrochům. Konečně už se začínají prosazovat a do bodovaných pozic se dokázali natlačit. Na tempo světa si pomalu zvykají, takže nakonec to v závodě vyhnali na 17. místo! O body se snažili i Pudlo-Vitoň, když se přibližovali hranici top 20. Šachovnicovým praporkem byli odmávnuti ale až jako jednadvacátí před další naší posádkou Boukalů. I oni se snažili vysoké divácké návštěvě odvděčit vysokým nasazením. Po startu na chvostu se jim podařilo několik posádek předjet a dojet jako 22.

Výsledky 2. jízdy:
1. Vanluchene-van den Bogaart, 2. Bax-Stupelis, 3. Varik-Daiders, 4. Hermans-Musset, 5. Giraud-Badaire, … 11. Čermákové, … 17. Hrochové, … 21. Pudlo-Vitoň, 22. Boukalové, 30. Kolenčík-Hejhal


Celkově:
1. Vanluchene-van den Bogaart (50 b.), 2. Bax-Stupelis (44 b.), 3. Varik-Daiders (34 b.), 4. Hermans-Musset (34 b.), 5. Giraud-Badaire, … 13. Čermákové (18 b.), 20. Kolenčík-Hejhal (5 b.), 21. Hrochové (4 b.)

Kompletní výsledky naleznete na:
http://casomeric.cz/vysl.php?&lang=&view=2500


Průběžně po 5. GP CZE:

PL. NR. NAME NAT. MOTOR POINTS
01. 9 Marvin Vanluchene-Ben van den Boogaart BE-NL VMC-Zabel 226
02. 5 Koen Hermans-Nicolas Musset NL-FR WSP-Zabel 194
03. 2 Valentin Giraud-Elvijs Mucenieks FR-LV WHT-Husqvarna 137
04. 111 Daniel Willemsen-Robbie Bax NL-NL WSP-Zabel 136
05. 15 Kert Varik-Lauris Daiders EE-LV WSP-Husqvarna 132
06. 82 Etienne Bax-Kaspars Stupelis NL-LV WSP-Zabel 127
07. 4 Stuart Brown-Joe Millard GB-GB WSP-Husqvarna 126
08. 10 Julian Veldman-Glenn Janssens NL-BE WHT-Husqvarna 107
09. 14 Riku Kunnas-Lari Kunnas FI-FI WSP-KTM 105
10. 7 Tomas Cermak-Ondrej Cermak CZ-CZ WSP-MEGA 99

20. 54 Pavel Hroch-Martin Hroch CZ-CZ WSP-Zabel 29
25. 101 Petr Kolenchik-Matej Hejhal CZ-CZ WSP-Zabel 13
29. 26 Tomas Vejchoda-Miroslav Zatloukal CZ-CZ WSP-Zabel 9
34. 48 Jan Boukal-Pavel Boukal CZ-CZ WSP-Zabel 4


Vrchol sajdkárkrosové sezony na našem území máme zdárně za sebou. Tentokráte se celá světová karavana chystá na pobaltskou tour do lotyšského Cesis (10.6.) a estonského Kivioli (17.6.).Text a foto: Josef Hejnal

13.5.2018

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.