16.05.2018
Brodek u Prostějova se již potřetí v řadě stal dějištěm testování Factory modelů francouzské značky Sherco, kterou k nám dováží společnost Airmoto. Bez okolků mohu říct, že i potřetí jsem si Sherco užil! Jak inovované motorky jezdí, najdete v článku.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Pokud sledujete enduro scénu, jistě mi dáte za pravdu, že se Shercu a jeho továrním jezdcům daří. Je to vidět i na tom, jak Francouzi šlapou do vývoje. Pro každý rok si pro své zákazníky připravují zajímavé novinky, které na motorce rozhodně poznáte. Změny čekaly i na samotné trati. Brodek u Prostějova se z enduro cestiček proměnil na countrycross říznutý motokrosovými prvky, což nátuře Sherca svědčí. Na motorky jsem se fakt těšil, takže honem do sedla, do kterého navnadí krátký klípek přímo z testování:

 

 

Sherco 300 SEF Factory

Jako první beru do rukou čtyřtaktní tříkilo, od kterého už tak nějak vím, co očekávat. Nový model dostal upravenou hlavu válce a mazací okruh motoru, převodovku, palivové mapy a čerpadlo, a hudební systém Akrapovič. Potěší také drobnosti jako svítivě žlutý chránič řídítek, neklouzavý potah Sella Dalla Valle a k barvě plastů ladící modré ráfky Excel.

 

Tahle motorka mě ani letos nezklamala, tříkilo Francouzi fakt umí, výkonu má motor na rozdávání a Sherco se na místní trati cítí jako doma. Tlumiče WP XPLOR jsou ale přece jen laděné více na enduro notu, takže bylo nutné menší přitvrzení. Možnost přecvakat si tlumiče bez hledání šroubováku opravdu vítám! Jednoduše otočíte udělátkem na vidli a je to.

 

 

Tříkilo bez náplní váží 102 kilo a v ruce působí opravdu lehkým a hbitým dojmem. Nejvíc mě na něm bavil motor, který je krásně čitelný, akorát silný, přitom ale necuká moc za ruce a je radost ho krmit otáčením plynu. Když jej nakrmíte až příliš, můžete se spolehnout na brzdy Brembo a kotouč Galfer, což se ukázalo jako dobře fungující řešení. Jo, tohle fakt můžu! Na celodenní enduro řádění v ostřejším tempu jak dělané. A když chcete náhodou zvolnit a dát si klidnou vyjížďku? Stačí z řídítek přepnout na druhou palivovou mapu a jedete si piánko.

 

Sherco 300 SE Factory

Inovacemi prošla i dvoutaktní řada, kterou na testování zastupoval nejsilnější zástupce. Tříkilo prošlo podobnými změnami jako čtyřtakt, takže zde máme má nový válec a hlavu válce, přívěru už kompletně ovládá elektronika, lepší je chladící okruh a uším jezdce hraje souprava od FMF. Dobrou zprávou je, že pro letošní rok mají i dvoutakty chladící větrák za chladičem v sérii. Další změny jsou shodné jako u zbytku modelové řady – brzdy Brembo, kotouč Galfer, sedlo Sella Dalla Valle, brzdy Galfer, chránič řídítek…

 

Když jsem ještě byl vyježděný motokrosař zvyklý na dvoutakt, měl jsem tuhle bestii hodně rád. Síla motoru je zde opravdu pro zkušenější jezdce, začátečníka by silný dvoutakt mohl slušně vytrestat. Letos jsem ale vypadl z pravidelného MX tréninku, takže jsem si dvoutaktní třístovku neužil tolik, jak bych si přál. Motor totiž jede fakt moc a práce se spojkou pro zajištění hladkého průběhu výkonu je zde velmi důležitá. Není potřeba se ale bát, že by se motor při špatném zaspojčení v menší rychlosti nerozjel, Sherco se umí rozjet i bez velkých spojkovacích manévrů, jen to nebude bez trestu v podobě vystřelení z koleje po zadním.

 

 

I zde si musím XPLORY trochu víc přitvrdit, ale celkově mi dvoutakt přijde tužší než extra pohodlný čtyřtakt. Ostatní funguje víceméně podobně, brzdy brzdí, hydraulická spojka spojčí, jen zadní kolo chce hrabat a hnát mě do další zatáčky o něco dravěji. Vzhledem k mé letošní motokrosové nevyježděnosti ale musím konstatovat, že do garáže bych si raději postavil tříkilo ve 4T, to byla oproti tomuhle 105 suchých kil těžkému divochovi hodná a přitom hodně hravá holčička. Přepnutí na klidnější mapu se zde jeví jako vítaná alternativa.

 

Sherco 450 SEF Factory

Čtyřipade jsem si nechával až na konec testování. Během předchozích dvou ročníků jsem se s těžkopádně působící motorkou nedokázal příliš sžít, takže jsem si chtěl co nejdéle vychutnávat jízdu na mrštných sestrách menších objemů. Bohužel jsem ji nestihl osedlat, protože z ní po návštěvě od jiného účastníka testování zbylo něco jako variace na kulatou krychli. Ano, čtyřipade přišla k úhoně a byla pro zbytek dne nepojízdná.

 

Snažil jsem se alespoň vyzvídat od kolegů novinářů jejich pocity. Dle jejich slov se změny, které jsou shodné jako u tříkila ve 4T, projevili na 109 kilo vážím stroji pozitivně. Najednou je motorka méně neohrabaná, avšak stále hodně měkká a laděná hodně do pohodlna. Motor přitom nabízí dostatek jistého výkonu, který není potřeba zbytečně dráždit vysokými otáčkami. Díky vyšší hmotnosti a nízkootáčkovému projevu je ideální zbraní na ladné proplouvání rozbitými rovinkami a zdolávání těžšího terénu.

 

 

Závěrem

Sherco se opět vytáhlo a dokázalo, že do vývoje svých motorek stále šlape a neustále je vylepšuje. Startér, přepínač palivových map, přídavný větrák za chladiči, kvalitní tlumiče, brzdy a další díly, to vše si skvěle rozumí s opravdu dobře naladěnými motory a do detailu dotažené konstrukci. A že si Sherco věří, dokazuje i slogan „Modrá je nová oranžová,“ kterým se továrna prezentuje. O vyhlášení útoku na rakouský kolos tedy není pochyb. A vlastně, proč ne? Sherco rozhodně má co nabídnout a díky Davidovi Hanáčkovi a jeho firmě Airmoto u nás najdete plnohodnotné zastoupení se vším všudy. Díky za pozvánku a těším se zase za rok!

 

 

Připravil: Jiří Kružík

Foto a video: David Sobotka

16. 5. 2018

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.