06.06.2018
Již tento víkend nás čeká na Masarykově okruhu v Brně Mistrovství světa superbiků. Světového šampionátu produkčních motocyklů slabší třídy Supersport se zúčastní i Pierre Coppa. Sympatický Ital s českými kořeny, žijící v Hořicích.
silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

Pierre, jsi český závodník s italským jménem, vyrostl jsi v Terstu, ale závodíš především v Čechách. Jak to všechno vzniklo?
Od narození jsem vyrůstal v Terstu, ale cítil jsem se více Čechem, tak jsem se v 25 letech přestěhoval do Čech. Můj otec je Ital a mamka pochází z Kroměříže, takže jsem napůl Ital, napůl Čech.


Itálie je země, kde je motorsport velmi populární a má tam i své bohaté tradice. Tam někde vznikla tvoje pověstná vášeň k motorkám a závodům? V Čechách tě známe především jako závodníka na přírodních okruzích.
Itálie je země, kde motorsport patří mezi nejpodstatnější sporty a co si budeme povídat, spousta špičkových jezdců pochází právě od tamtud. Ale důvod, proč jsem začal jezdit za českou vlajku je ten, že jsem cítil, jak v Čechách tento sport ještě není tak zkažený jako v Itálii, navíc jsem získal svoji první licenci od fantastického člověka, Gerharda Ittnera, který pro nás jezdce moc znamenal, a který nás bohužel v zimě opustil. On mě utvrdil v rozhodnutí reprezentovat Českou republiku.


Navíc tento rok je to přesně 10 let od mého prvního závodu. Tou dobou jsem ještě žil v Itálii, pamatuji si to jako dnes. Šampionát Alpe Adria v době své největší slávy a okruh Grobnik v Rijece. Spousta velmi rychlých jezdců, fantastické souboje a velké zkušenosti.

Ohledně přírodních okruhů, pár podniků jsem odjezdil, ale přiznávám, že to není můj šálek kávy. Naplňuje mě jízda na maximálním limitu a právě jedině na autodromu jí člověk může časem docílit. Jinak atmosféra některých příroďáků je jedinečná, a to třeba právě v Hořicích, kde bydlím.


Na závodních okruzích jsi dosáhl Mistra republiky a dokonce držíš český traťový rekord na Masarykově okruhu v kubatuře 125SP. V 2016, jsi přesedlal do kategorie Supersport a teď se chystáš se svým týmem Motor Village 69 na velkou výzvu. Mistrovství světa Superbiků v Brně. Jak se to všechno takhle vyvine?
Po spousta letech na 125cc jsem se již chtěl posouvat na silnější motocykl. Musíte k tomu podřídit mnohé. Dovolit si závodit v takto finančně náročné třídě znamenalo rozhodnutí založit projekt Motor Village 69. Díky všem lidem a pomocníkům okolo nás se nám to povedlo. Tvoříme i s našimi partnery velkou rodinu, která stojí při sobě jak v dobrém, tak i v okamžicích, kdy se zrovna nedaří. Nyní se chystáme splnit si asi ten největší sen, co jsme si ani nedokázali představit, že by mohl jednou přijít.


Jak a kdy vznikl samotný nápad na celý projekt divoké karty při Mistrovství světa Supersportů 2018 v Brně a jaké jsou cíle?
Zásadním podnětem byl návrat Mistrovství světa na Masarykův okruh. A jelikož bohužel v dnešní době tu nemáme Mistrovství republiky či šampionát Alpe Adria na takové úrovni a s takovou účastí, jak ještě pamatujeme z nedávné minulosti, jedná se o jedinečnou příležitost závodit s těmi nejlepšími na světě na produkčních šestistovkách. Samotným cílem je do jisté míry už jen ta příležitost být na trati s těmi nejlepšími, vidět jejich nálety do zatáček, či výjezdy a pokud možno učit se, či pochytit od nich co nejvíce. Je to všechno o zkušenostech, chytit tempo těch rychlých kluků, nasát tu atmosféru a především si odnést právě ty zkušenosti, které vám start na Mistrovství světa dozajista přinese.


Jak probíhaly přípravy, jak jsi trénoval a co technika? Přeci jen se budeš měřit se současnou jezdeckou světovou špičkou na nejrychlejších šestistovkách. Tovární týmy Yamahy, Kawasaki a další investují nemalé částky do vývoje svých strojů.

S pravidelnými tréninky jsem začal již na podzim. Kolo, běhání, v zimě jsem trávil spoustu času v bazénu plaváním a v posilovně a to vše podtržené správnou životosprávou.

S technikou je to tak, jdeme mezi nejlepší. Disponujeme motorkou z Mistrovství světa. Honda CBR600RR, kterou jste mohli vidět právě na posledním podniku WSBK v Brně v roce 2012. Tehdy ji sedlal francouz Valentin Debise v českém týmu SMS Racing Team ktery si odvezl dva body za 14. místo.


To asi není jednoduché, naladit takový stroj, dá se říci i staršího data, do současného startovního polem, ne?
Hondy nalezneme i v současném startovním poli, i když je pravda, že třeba na nové Yamahy pomalu ztrácí dech. Hodně se od roku 2012 změnilo. Elektronika, zákaz trakce atd atd. Ale uvidíme, jdeme do toho. Máme podporu a tým lidí právě i z bývalého týmu SMS Racing. Podvozek a telemetrii nám pomůže naladit Damian Sapinsky, v pozici šéfmechanika bude Martin Vitík a to celé pod záštitou manažera někdejšího týmu, Jana Sasky.


Tak budeme držet palce a děkujeme za rozhovor.
Děkujeme a budeme se na Vás těšit jak na okruhu, tak v TV.


TZ MotorVillage69

6. 6. 2018 

silniceSilnice
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.