11.07.2018
Ve sváteční čtvrtek, 5. července 2018 se uskutečnil třetí díl seriálu „Lorenc – Logistic“ Mezinárodního mistrovství ČR v motokrosu Juniorů v jihočeských Netolicích. Tamní známá trať Ingilinka v minulosti hostila nejen závody MMČR Junior a Senior, ale dokonce i významné mezinárodní závody. V předvečer juniorského šampionátu zapršelo, a i když to v samotný den závodu vypadalo na parný den, odpoledne se pak zase zatáhlo, dokonce byly v dálce vidět i blesky, a tak pořadatelé z MSK Netolice dokázali za pomoci své osvědčené staré dobré automobilové techniky udržet trať i bez nějakého většího masivnějšího zavlažování v poměrně slušné kondici.
motocrossMotocross

Na startu se sešlo celkem 107 mladých závodníků z Čech, Německa, Rakouska, Maďarska a Ukrajiny. Závodilo se ve třídách 50ccm, 65ccm, 85ccm, 125 2T a MX2 Junior.

V kategorii 50ccm bral první letošní vítězství v jízdě Filip Křivan z Extreme Motorsportu. V té druhé už ale zvítězil Marek Novák z SMS Praha, což při shodě bodů i umístění rozhodlo o jeho netolickém vítězství a pohodlně dál vede i celý seriál. Třetí Rakušan Moritz Ernecker na své dva soupeře nestačil, ale čtvrtému Matyáši Výletovi z týmu KRTZ a pátému Tadeáši Bubeníkovi z Rescator teamu ukazoval záda celkem s přehledem.

Ve třídě 65ccm je letos jasným favoritem Vítězslav Marek z Cermen Racing Teamu. První jízdu jasně vyhrál a v té druhé i navzdory drobnému zaváhání zpočátku rozjížďky také nakonec nenašel soupeře. Víťa má skutečné skvělou formu, s přehledem vede český šampionát, výborně si vedl i v kvalifikaci EMX65ccm a příznivci českého motokrosu mu budou moci fandit při finálovém závodě této třídy v Lokti při Velké ceně ČR, která se koná ve dnech 21.-22.7.2018. Druhý byl v Netolicích Jan Švandrlík z JD Gunnex KTM RT a třetí stále se zlepšující Dominik Kučeřík z Motosportu Chýnov. Výborně si počínali i celkově čtvrtý Martin Červenka z SMS Praha a pátý Tadeáš Klamt z SMS Pardubice, kteří za pódiovými umístěními bodově nijak zvlášť nezaostávali.

Kategorie 85ccm v Netolicích patřila Adamu Májovi z SMS Střední Čechy, který zajel letos svůj nejlepší závod, když obě jízdy vyhrál. V té druhé jízdě mu k tomu trochu pomohlo i trocha toho motokrosového štěstí, když v tu chvíli na čele jedoucí Tomáš Pikart z JD Gunnex KTM RT v šestém kole upadl na proskakovácích. Adam se díky výbornému výsledku v Netolicích dostal dokonce do čela průběžného pořadí seriálu právě před Tomáš Pikarta, který byl v Netolicích kvůli zmíněnému pádu nakonec celkově třetí za svým týmovým kolegou Davidem Vondrákem. Čtvrtá a pátá příčka patřila mladým jezdcům v této třídě Janu Janoutovi (Multi-Air Jama CZ RT) resp. Juliu Mikulovi (JD Gunex KTM RT).

Ve třídě 125ccm 2T se sešla zajímavá zahraniční konkurence, ale přesto si lídr této třídy Jan Wagenknecht ze Starling Cross teamu dokázal v obou jízdách poradit jak s účastníkem seriálu EMX125 Adamem Kovacszem z Maďarska, který už má na svém kontě dva tituly juniorského mistra ČR, tak i s předloňským mistrem Rakouska ve třídě 85ccm Florianem Diemingerem (Motosport Chýnov). Adam v první jízdě odstoupil, Florian nakonec v Netolicích bral i po špatném startu ve druhé jízdě celkově stříbro. Třetí místo si vybojoval Radim Kraus z Motosportklubu Málkov, jen těsně před jezdcem AMK Zejax Motoklubu Chrudim Jiřím Hendrychem. Páté místo putovalo do Rakouska, odvezl si ho Simon Breitfuss (Motosport Chýnov). Seriál zatím stále bez jediného ztraceného bodu vede Jan Wagenknecht.

Nejsilnější třída MX2 Junior nabídla zajímavé souboje mezi úspěšnými piloty seniorského mistráku třídy MX2 Petrem Polákem (JD Gunnex KTM RT) a lídrem seriálu Jakubem Terešákem (Motosportklub Málkov). Oba si v jednotlivých jízdách prohodili pořadí na čele, vítězem se nakonec stal i navzdory stejnému počtu bodů Per Polák a to jen díky lepší druhé jízdě. Kuba Terešák si ale udržel vedení v seriálu. Za nimi s jistým odstupem vybojoval poslední zbývající místo na pódiu Pavel Dvořáček z SMX RT Rudník. V obou jízdách byl pak čtvrtý Martin Vondrášek (JD Gunnex KTM RT) a stejně tak dvakrát pátý Denis Dvořák z SMS Pardubice.

Zároveň bylo v Netolicích předsedou Komise motokrosu AČR Přemyslem Hájkem oficiálně sděleno, že podzimní dalečínský závod bude kvůli nově vzniklé termínové kolizi se závodem ADAC zrušen bez náhrady. Bohužel už není kam další termín napasovat, aniž by se následně nerozbouraly další motokrosové kalendáře.

Před samotným vyhlášením netolického závodu byly rozdány poháry a věcné ceny vítězům předchozího závodu v Třebízi, kde se pro velkou nepřízeň počasí nemohlo uskutečnit. Nyní bude letní prázdninová pauza a na dalším závodě juniorského šampionátu se sejdeme na severu Čech - v Krásné Lípě u Chomutova v sobotu, 29. září.