09.08.2018
Článek na téma velkého jubilea Terénu svatého Petra samozřejmě musí začínat klasickým klišé, že závodní areál v přehledné kotlině na kraji města je kolébkou československého motokrosu. Samozřejmě je to pravda, protože 18. července 1948 se zde jel první motokrosový závod na našem území a pořadatelský úspěch nastartoval celé další dění v tomto sportu. Samozřejmě nelze vynechat ani pochvalu několika generacím pořadatelů, kteří až do současnosti nepřetržitě pečují o svou velkolepou trať a přivádějí na ní motokrosové závody vrcholné republikové i mezinárodní úrovně.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

V této souvislosti samozřejmě musí zaznít hrdá zmínka o tom, že v 70. letech 20. století Stříbro dokonce pětkrát hostilo Velkou cenu Československa v seriálu mistrovství světa! Samozřejmě by se z těch sedmi desítek závodních sezón dalo bohatě vybírat a mluvit o mnoha skvělých momentech, ale při kulatém výročí na sebe pozornost logicky poutá začátek legendy – první motokros.
 

Již od založení Autoklubu ve Stříbře v květnu 1947 patřil mezi nejaktivnější jeho členy František Černý (nar. 1907). Tento všestranný motocyklový jezdec přivezl první informace o motokrosu a přivedl klubové kolegy na myšlenku jej uspořádat. Terénní závody na uzavřené, relativně krátké trati byly žhavou novinkou, která se začala šířit po západní Evropě. V poválečném Stříbře měl Černý prodejnu motocyklů ČZ. Strakonickou značku reprezentoval jako silniční i soutěžní tovární jezdec dokonce už v předválečných letech a vypracoval se mezi absolutní závodnickou špičku v republice.
 

„Fanánek“ byl hlavní postavou také pro výběr místa a vytyčení první trati. Volba padla na kotlinu za kostelíkem sv. Petra. Stejně jako dnes měla charakter louky, rostlo v ní jen několik osamocených stromů. Silnice nabízela pohodlný přístup a skvělý výhled pro diváky. V budově dnešní klubovny a pod přilehlou pergolou fungovala oblíbená letní restaurace „Amerika“.
 

Dočtěte si celý příběh Terénu svatého Petra na:
http://www.amkstribro.cz/news/prvni-motokros-zrod-legendy/


Převzato z webu AMK Stříbro. A samozřejmě v neděli 12. 8. neváhejte zavítat na v pořadí 5. závod Kůta MMČR motokrosu 2018 právě do Stříbra - viz tato tiskovka


9. 8. 2018 

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.