05.11.2018
Nedávno se stal juniorským supermotardovým Mistrem Evropy 2018 třídy 85cc a dokonce vyhrál v Belgii nesmírně populární městský závod v Mettet. Jeho trenérem je Pavel Kejmar, který mu od roku 2019 zajistil přeskok ze zelené motorky na modrou TM od Moto Performance. Řeč je o vzrůstem sice ještě menším, ale velkými úspěchy již ověnčenému Honzovi Ulmanovi (10 let) s nadějnou budoucností.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat


Profil supermotardové naděje Jana Ulmana

Jméno a příjmení: Jan Ulman
Přezdívka: Bulmík
Startovní číslo: #5
Datum narození: 29. 2. 2008
Bydliště: Ústí nad Labem
Studium: základní škola, 5. třída
Největší dosavadní úspěchy: Mistr Evropy 2018 třídy 85cc a výhra v městském závodě Mettet Belgie
Nejhorší zážitek: Zlomená ruka před dvěma lety, která mě vyřadila na dva měsíce od motorky.
Nejoblíbenější jezdec současnosti: Tai Woffinden, plochá dráha
Team: Moto Performance s.r.o. Ivana Šulce
Výška, váha: 147 cm a 45 kg
Zájmy: Držet jakákoli řídítka, lyžování, kolo, šnorchlování

Vezměme to trošku od začátku. Kdy jsi začal poprvé jezdit na motorce a jaká to byla? Kdo Tě k této aktivitě přivedl?
"O motorku jsem si řekl sám. Přivedl mě k tomu taťka. První motorka byla Yamaha PW 50 a na motorce jsem poprvé jezdil v necelých pěti letech."


Rodina je důležitá v každém případě. Jezdíte na závody kompletní? Rodiče + třeba případní sourozenci?!
"Na závody se mnou jezdí rodiče. Taťka i mamka. Ségra, ta s námi nejezdí,  je jí už devatenáct a má jiné zájmy. Ale moc mi fandí."


Teď Tě samozřejmě nechci urazit, spíš motivovat k odpovědi. Dobře víš, co se napovídá o supermotu, například že je odpadem jezdců, kteří už nestačili v MX, což se Tebe samozřejmě netýká, protože jsi mladý nadějný jezdec… Nebo ještě hůř, že tahle disciplína pomalu a jistě mizí do kopru. Proč ses přece jen rozhodl věnovat supermotu a nevybral si MX nebo enduro?
"Takhle jsem o tom nikdy nepřemýšlel, ale jediný co k tomu můžu říct je to, že supermoto je v mých očích nejvíc disciplína, která kombinuje silnice, motocross a flattrack. A kdo ví,  kde jednou skončím. Dnešní jezdec musí umět všechno. Ve volném čase se věnuji i trialu a musím říct, že i tato aktivita mě posouvá dál, i když je to nejpomalejší motocyklová disciplína. 


A otázka,  jestli supermoto mizí do kopru? Ať se jedou všichni,  koho supermoto zajímá, podívat do belgického Mettetu na závody a pochopí."


Považuješ se v současné době již za profesionálního sportovce?
"Chtěl bych říct ano, ale trenér by řekl, že musím ještě hodně makat, abych byl profík.Takže NE."


Co Tvůj život obnáší? 
"Jsem obyčejný kluk, který má školní povinnosti jako každý jiný a dělá to, co ho baví. Někdo hraje fotbal nebo hokej, já jezdím na motorce."Jak vypadá Tvůj tréninkový den?

"Záleží, jestli jsme na motorce, nebo se připravuji fyzicky. Trénuji na motorce nebo se připravuji bez motorky. Můj tréninkový program ve všem řídí můj kouč Pavel Kejmar.

Trénuje mě na motorce a píše i denní plán, jak a co mám cvičit. Dalo by se říct, že každý den se musím tomuto sportu nějak věnovat. Teď už mě taťka učí i servisovat motorku, takže i tato práce patří k mému tréninkovému dni."

Hlídáš si jídelníček? 
"Bohužel musím, protože s váhou bojuju." 


Všimla jsem si Tvého skvělého postu na FB, v němž jsi děkoval svým partnerům. K tomu se ještě dostaneme. Představ nám trošku svého trenéra Pavla Kejmara ze svého osobního pohledu. S čím vším Ti Kejmi pomáhá?
"Je to úplně jednoduché, bez něj bych nebyl tam, kde jsem. Popsat vztah  s Kejmim pořádně nejde. Koukám na něj jako na kámoše, staršího bráchu a věřím mu. A s čím mi Kejmi pomáhá - úplně se vším. Opravdu to nejde pořádně popsat, nějakým způsobem patříme k sobě."


Jak snášíš neustálé přesuny z místa na místo v rámci ČR i Evropy? 
"Je to těžké, ale na všechno si člověk zvykne. Nejhorší je, když přijedu třeba v pět ráno ze závodů a jdu do školy, ale bohužel bez toho to nejde, patří to k tomu sportu."


Tvoje dosavadní úspěchy?
"Pro mě je největší úspěch titul mistra Evropy. Tento titul jsem udělal hned první rok, co jsem jel Evropu a porazil o hodně straší kluky, kteří už teď přešli na větší motorku. Další úspěch je výhra v německém šampionátu ADAC a výhra v městském závodě Mettet."


Ke komu z jezdců vzhlížíš a proč? 
"Mým vzorem je můj trenér Pavel Kejmar. Vím, že mě spoustu věcí naučil a ještě do budoucna, doufám, hodně naučí. Určitě bych chtěl být minimálně dobrý jako on, ale samozřejmě chci být lepší." 
 


Není žádným tajemstvím, že Tě podporuje společnost Moto Performance s.r.o. Ivana Šulce. Co vaše spolupráce zahrnuje?
"Spolupráci s Moto Performance mi domluvil Kejmi a musím říct, že mám v deseti letech podporu, jakou nemá hodně slavnějších závodníků. Začíná to dodávkou motocyklů a náhradních dílů přes napojení na továrnu, kde mi teď staví motorku na supermoto na sezónu 2019. Tato spolupráce je pro mě velká výhra a jsem za ni moc vděčný."


Jak relaxuješ, když máš chvilku volna? 
"Největší relax je asi spánek a zamastit si nějaké hry na mobilu."


Co máš v plánu v zimě? Zvládneš třeba nějakou dovolenou, než se zase naplno pustíš do tréninku? 
"Dovolenou už máme za sebou. A teď jsem měl na týden úplné volno od trenéra . Od 1.11. jsem začal trénovat na sezónu 2019. Takže to pro mě znamená týden v Čechách a týden v Itálii na motocrossu. Takhle pojedeme do konce února a potom se přesuneme s Kejmim na měsíc do Španělska, kde už pojedeme Supermoto a Flattrack. A začátkem dubna se jedou už první závody. Takže opět jak říká trenér - na nic není čas."


Jaké jsou Tvé kalendářní plány v roce 2019? Jakých seriálů se budeš účastnit?
"Priorita na sezónu 2019 je evropský mistrák a potom si budeme vybírat jednotlivé závody, kam pojedeme. Určitě se ukážu i na českém mistráku."
 

Na jakých morkách budeš startovat?
"Pro sezónu 2019 jsem přešel z Kawasaki na TM Racing a musím říct, že se na to moc těším."Tvoje sociální sítě: 

FB:
Jan Ulman SM/MX

Instagram:
jan_ulman

Děkuji za rozhovor a za Motolevel Ti přeji v roce 2019 jen samé úspěchy! A na závěr máš možnost poděkovat Ty těm, kteří Ti pomáhají a podporují Tě. Tak do toho…

"Moc děkuji lidem, kteří mě posouvají za mým snem:


Plasty od A do Z s.r.o
Moto Performance s.r.o Ivan Šulc 
Dirtbike s.r.o 
Supermoto Academy 
Profi moto s.r.o
AMK Česká Brána 
Město Ústí nad Labem
Brisk spark plugs
MBW
Ls2 helmets ASP group
3F goggles
Scooter tuning
KVS racing
Racezech.cz
Samolepky 24 a Monti art Design
EXD
Tres Tech"


Připravila: 
Lucie Havlíčková (luh) 
Foto: TRex Photographix a archiv Jana Ulmana
5. 11. 2018 

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.