28.11.2018
Dne 29.11.2018 bude slavnostní vernisáží v 16:00 hodin zahájena výstava v Technickém muzeu Tatra v Kopřivnici s názvem OHLÉDNUTÍ 1978–2018 a podtitulem 40 závodních sezon záchranného systému v československém motorsportu. Výstava je součástí projektu mapující činnost a historii vzniku záchranného systému v tuzemsku u příležitosti právě končící 40 sezony nepřetržité činnosti záchranného týmu, který se v současnosti prezentuje pod názvem Autoklub Sport Rescue.
ostatníOstatní
KomentářeKomentáře
ChatChat

V rámci výstavy se návštěvníci mohou na výstavních panelech seznámit s bohatou historií týmu, který byl koncem osmdesátých let považován za jeden ze tří nejlepších na světě. FIA jej schválila pro asistenci při závodech úrovně mistrovství světa včetně závodů Formule 1, kterých se pak záchranný tým po mnoho let aktivně účastnil. Výstava proto neopomíjí historické souvislosti zejména v kontextu evropského motorsportu.


Poprvé je představena historie vývoje československé hydraulické vyprošťovací techniky. Její zavedení do výrobních plánů národního podniku Nářadí Praha iniciovali právě členové záchranného týmu. Kromě asistence při závodech zajišťoval záchranný tým od roku 1983 během letních víkendů také bezpečnost silničního provozu na československých dálnicích. V roce 1989 tomu již bylo na 12 stanovištích pokrývajících dálniční síť v celé republice.


Bohatý obrazový materiál je doplněný trojrozměrnými exponáty včetně vyprošťovací techniky, především však zaujmou záchranná vozidla. Prohlédnout si můžete například jeden ze dvou vyrobených vozů T623R dosahující maximální rychlosti 250km/h, které byly určené právě pro rychlou asistenci při F1. Ve fázi započaté renovace je vystaven také unikátní prototyp sanitního vozu T624, který pro potřeby záchranného týmu navrhnul designer Václav Král.


Výstavu, kterou společně pořádají Autoklub České republiky, Technické muzeum Tatra a Policejní historická společnost, můžete v Technickém muzeu Tatra navštívit od úterý do neděle mezi 9:00- 16:00 hodinou až do 30. 3. 2019.

 

TZ Policejní historická společnost 
28. 11. 2018
 

ostatníOstatní
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.