06.12.2018
Letošní jubilejní čtyřicátý ročník slavné rally Dakar ještě Martin Prokop a Tomáš Ouředníček absolvovali nezávisle na sobě v různých týmech a s odlišnou technikou. V lednu 2019 se však dva zkušení piloti postaví na start čistě peruánského Dakaru v roli týmových kolegů.
ostatníOstatní
KomentářeKomentáře
ChatChat

Prokop a Ouředníček budou sice na příštím ročníku dakarské rally poprvé čelit nástrahám nejtěžší soutěže světa společně v jednom týmu, osud však dva piloty z Jihlavy svedl dohromady již během letošního ledna.
 

Martina Prokopa donutil během jedné z etap k zastavení svého Fordu Raptor vadný alternátor. Český jezdec poté u trati marně čekal na pomoc od Martina Kolomého, který se shodou okolností ve stejné etapě se svojí Tatrou převrátil a sám musel být vyprošťován. Prokopa zachránila až posádka Fordu Ranger týmu South Racing Tomáš Ouředníček, David Křípal, která Čecha se zkušenostmi z WRC dotáhla k mechanikům, kteří Prokopova „Shreka“ opět zprovoznili.
 

Touto pomocí symbolicky začala spolupráce Ouředníčka s Prokopem, která vyvrcholí Dakarem 2019. Tomáš Ouředníček přitom měl původně v plánu i nadále pokračovat s Fordem Ranger u týmu South Racing.  Vše však změnila letošní těžká havárie během rally v Maroku.

Ouředníček v závěru jedné z etap spolu se svým navigátorem Davidem Křípalem ve stoosmdesátikilometrové rychlosti trefil neoznačenou díru na cílové pláži. Tento osudný moment měl za následek čtrnáctivteřinový let vzduchem a naprosté zničení vozu.
 

„V první rychlostní zkoušce jsme asi sto metrů před cílem vjeli stoosmdesátikilometrovou rychlostí do neoznačené díry a zastavili jsme se až po nekonečných čtrnácti vteřinách, během nichž šlo naše auto devětkrát přes střechu,“ popsal nehodu Ouředníček.
 

Kvůli této nešťastné události Tomáš Ouředníček s Davidem Křípalem o účast na Dakaru 2019 málem přišli. Rekonstrukce vozu Ford Ranger totiž postupuje pomalu a stojí velké množství peněz. Pomyslné „záchranné lano“ však sehrané dvojici hodil Martin Prokop a jeho tým MP Sports, který pro Dakar 2019 sháněl druhou jezdeckou posádku. Jednání s několika piloty však selhala, protože oslovení nedokázali dát dohromady dostatečně velký finanční budget.
 

Dakaru 2019 se tak zúčastní Martin Prokop jakožto týmová jednička týmu MP Sports, kterého bude opět navigovat Jan Tománek. Tato dvojice spolu v této sezóně absolvovala řadu závodů světového poháru rally cross country, kde pravidelně bojovala o příčky nejvyšší. Pro Dakar 2019 přichystal pro Prokopa s Tománkem tým MP Sports nový vůz, který je evolucí generace 2018.
 

„Na Dakar 2019 jsme postavili novou evoluci Raptoru F-150. Kompletně jsme přepracovali elektroinstalaci, a to včetně všech řídících jednotek. Veškerá elektronika tak nyní nese značku Cosworth. Také se podařilo zase o něco snížit hmotnost, dostali jsme se až na hodnotu 1890 kg. To ale není všechno. Ruku v ruce se snižováním hmotnosti šla i snaha o její výhodnější rozložení a rovněž o snížení těžiště vozu. To se zase posunulo o pár milimetrů dolů, což znamená lepší stabilitu zejména ve vysokých rychlostech a extrémních náklonech. Podařilo se také zlepšit aerodynamiku a zvýšit účinnost chlazení převodovky,“ řekl o novém voze technický ředitel týmu Ivan Matoušek.
 

Nová generace Fordu Raptor, která je označována jako „Nový Shrek“, dostala i nový motor, o kterém se rozhovořil sám Martin Prokop.
 

„Když k tomu všem přidáme i nový motor z aktuálního Fordu Mustang, který má díky dvojitému vstřikování zase o pár koní navíc a lepší průběh točivého momentu, myslím, že můžeme v absolutním pořadí bojovat o ještě vyšší příčky než loni,“ věří zkušený český pilot.


Díky stavbě nového Fordu Raptor bude na Dakaru 2019 letošní generace vozu k dispozici Tomáši Ouředníčkovi a jeho navigátorovi Davidu Křípalovi. Tato dvojice by měla během deseti náročných peruánských etap krýt záda Prokopovi s Tománkem.
 

„Osobně si přeji umístění mezi desátým až dvacátým místem, hlavně ale musíme být nablízku Martinovi,“ nastínil svou roli pro nadcházející Dakar Tomáš Ouředníček.
 

Rally Dakar 2019 odstartuje 6. ledna a posádky budou muset v průběhu deseti etap urazit pět tisíc kilometrů.


Text a foto: Jiří Šlégl
6. 12. 2018

ostatníOstatní
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.