30.12.2018
Během vánočních svátků připravil náš redakční fotograf Zdeněk Růžička interview se spolujezdcem Ondřejem Čermákem. Znovu se s ním ohlédl za sezonou 2018, ale také se zeptal na plány na příští rok. Dozvíte se, jak je na tom Ondřej po zdravotní stránce a jak pokračuje léčba jeho zranění nohy. Dále Zdeňkovi prozradil i návod, jak být úspěšný v tom, co člověk dělá. Přečtěte si dlouhý rozhovor s Ondřejem Čermákem, kde kromě své kariéry prozradil i něco ze svého rodinného života...
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Letošní sezona pro vás byla hodně smolná. Vzpomeneš si na nějakou podobnou?

Za svou kariéru nás už potkalo hodně nevydařených závodů a i sezón, ale musím přiznat, že ta letošní byla obzvlášť vypečená… Asi i proto, že se rozhodovalo v samotném závěru v Mčr, tak v Ms.


Čím zaháníte chmury, když se nevede? Někdo využívá muziku, jiný běhání... Jak je to u vás?


U nás muzika je většinou jako motivační prvek před každým závodem... Co se týče odpočinku a odreagování, nej nej je pohyb, např. vyjížďka na kole.


Jak to s vámi vypadá po zdravotní stránce? Co je potřeba ještě doléčit?


V tuto chvíli můžu chodit jen s pomocí berlí, tak to bude do konce roku a pak začnu už bez berlí. Začátkem února jdu na kontrolu a konzultaci s doktorem ohledně vydání stabilizačních fixátorů.


O vás je známo, že jste všestranní sportovci. Uvidíme vás příští rok někde na závodech? Na kole, desetiboji nebo se dáte na golf?


Možná ten golf. Dobrý tip… Kolo je v mém případě, po úraze, to nejlepší. Závody možná, podle toho jak půjdou rehábky, běh asi ne…, to tak možná až koncem příštího roku.


O tobě je známo, že jezdíš sanitkou jako záchranář. Jak bylo těžké skloubit práci záchranáře a jezdce sajdkárkrosu?


Momentálně mi zranění nedovoluje vykonávat tuto práci... Je to práce, která mě vždy bavila. V tuto chvíli jsem zaměstnaný u Josefa Vondráčka v autodopravě, kde vypomáhám dispečerům v kanceláři. Jsem rád, že si můžu hodit nohu na skartovačku. Mám ji tak v klidu a neotéká mi.


Něco jsem zaslechl, že si pomáhal u nehody při cestě na Ukrajinu. Co je na tom pravdy?


Byla to běžná životní situace, která může potkat každého z nás. Bylo skvělé, že jsem se dokázal v této situaci orientovat a jako účastník dopravní nehody podat první pomoc.


Máte letos hodně poznatků ze závodů? Vyber nějaká pozitiva. Co vám udělalo letos na závodech radost?


Nevím, obzvlášť letos... Vždy nám dělají radost fanoušci, když nás podporují podél trati. Potěší to hlavně ve chvílích, kdy se moc nedaří a že letos jich bylo až dost!


Co bylo pro vás v závodní kariéře to nejtěžší? Co jste museli podstoupit, abyste se dostali na špici ve svém sportu?


Vždy jsem se snažil k tomu přistupovat s pokorou a zodpovědností. Věřil jsem, že trpělivost a píle přinesou ovoce… V tuto chvíli můžu říct, že se vše vyplatilo.


Ještě se vrátím k vašim fanouškům. Vaše letošní rozlučka se sezonou se velmi povedla. Pro své fans jste připravili bohatý raut a bohatou tombolu s hodnotnými cenami. Lituji těch, co nepřišli. Mají ještě fanoušci možnost u vás koupit týmové suvenýry - trička, kalendáře, puzzle, dresy?


I když budeme mít roční pauzu, stále pro své fanoušky a příznivce chceme udělat maximum. Letošní ukončení sezóny bylo pro nás obzvlášť jiné. Přece jen, i když všichni budeme doufat, že nebylo poslední, tak bohužel i to je možné... Co se týče reklamních předmětů… většinu suvenýrů z předchozích sezón jsme dali do tomboly. V tuto chvíli už nám zbylo minimum věcí. Co si můžou od nás lidi koupit, tak jsou to kalendáře, které je možno zakoupit na prodejně BO Motor-oil na Dubně v Příbram.


Dokážete si vzpomenout, kde jste byli nejdále na závodech a jak jste tam dopadli?


To vím přesně... ruská Penza v roce 2009, kde jsme byli na Jawě v závodě mistrovství světa. Skončili jsme dvakrát na 5. místě. Ve stejném roce se nám povedlo udělat 7. místo na MS.


Pamatuji si, že jste v jednom rozhovoru řekli, že vaším cílem je být v top 5, což se vám povedlo. Můžete dát nějakou radu svým mladším soupeřům, co musí proto obětovat?


Chce to hodně trpělivosti a odhodlání si jít za svým cílem. Samozřejmě potřebujete lidi, kteří vás podpoří a vytvoří podmínky pro závod.


Komu byste chtěli poděkovat za podporu? Můžete jim i něco vzkázat. Klidně napiš konkrétní jména. Ty lidi si to zaslouží a moc je tím potěšíte...


Poděkování patří hlavně celé rodině, že nás k tomuto sportu dostala. Konkrétně našim manželkám, tátovi a mamče. Na světové úrovni by to samozřejmě nešlo bez našich sponzorů. Těm samozřejmě patří také velké poděkování. Bez financí a podpory lidí okolo nás bychom se nikdy na podia mistrovství světa nedostali.


10 otázek na tělo pro Ondřeje Čermáka!


1. Jak trávíte doma vánoce?
V posledních letech užívám Vánoce s vlastní rodinou. Na letošní se obzvlášť těším, dcerka už chápe význam Vánoc a hlavně, jak je to s tím Ježíškem. Těším se na moment, kdy uvidí stromek s dárky. Radost v dětských očích.

2. Kdo zabijí kapra?

V posledních dvou letech jsem to dělal já, letos nám to připraví kamarád, který s tím má větší zkušenost.

3. Jakou postavičku z výběru - čert, Mikuláš, anděl – máš nejraději? A proč?

Asi čertíka, protože máme doma s manželkou taky jednoho takového.

4. Kdo u vás doma uklízí a proč?

U nás uklízí celá rodina, dokonce i dcerka začíná! Povinnost úklidu chápe, vždy si práci pěkně rozdělíme.

5. Také se tě doma ptají, kdy se vrátíš?

To je asi všude stejné. Na druhou stranu to chápu. Sám rád věnuji čas rodině a volnočasovým aktivitám.

6. Co na to odpovídáš?

že se vrátím brzo…

7. Kdy si naposled udělal ženě radost a čím?

Asi novou kuchyní… to si myslím, že ji udělalo asi největší radost

8. Kdy ona tobě? Nebudu se ptát čím.

Vždy, když se dobře najím a poté ještě lépe relaxovat.

9. Jaké máš nejraději otázky od svého dítěte?

Moc jich ještě není, začíná teprve mluvit... To vše nás čeká

10. Už víš, co ti přinese Ježíšek. Nebo co by sis přál?

Přál bych si ponožky a slipy… bude asi čepice a šálaDěkuji Ondrovi Čermákovi za poskytnutí rozhovoru a přeji rychlé zotavení po zranění a brzký návrat na závodní dráhu!
Text a foto: Zdeněk Růžička

30.12.2018

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.