06.01.2019
První kolo ostře sledovaného šampionátu Monster Energy AMA Supercross se jako již tradičně odjelo na stadionu v Anaheimu. Otvírák sezóny byl jako vždy našlapaný a letos se navíc ke slovu přihlásilo počasí, které během finálových jízd jezdcům ztížilo práci. Více v reportu! VIDEO záznamy přiloženy.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Po delší motolevelácké odmlce jsem zpět. A dost možná za to může AMA SX! Doufám, že jste se na start nové sezóny těšili stejně jako já a průběžně si udržovali přehled o svých favoritech. A pokud jste sledovali dění na AMA scéně před závodní sezónou, jistě jste začínali mít pocit, že byste mohli tipnout pořadí z pohodlí gauče a závody by se ani nemusely jet. Omyl! Anaheim nám opět ukázal, že v tomto sportu není nic dané dopředu.  K tomu se zanedlouho dostaneme, ale nejdřív si krátce shrneme, co se událo v týmech a mezi jezdci.

 

Nováčci třídy 450SX Justin Hill, Aaron Plessinger, Joey Savatgy a Zach Osborne – čtyři střelci ze slabší třídy rozhodně mají potenciál okusovat TOP5. Bohužel se těsně před začátkem sezóny zranil Zach Osborne, ale měl by se vrátit ještě před půlkou sezóny.

 

Legendární Chad Reed se stále odmítá smířit se svým věkem a stále se pokouší udržovat krok s omladinou. Pro rok 2019 se domluvil s týmem JGR Suzuki, kde dostal prostor namísto zraněného Westona Peicka. Dokáže ale Reed ohrozit TOP5? V jednom či dvou výjimečných závodech možná, nic víc od něj nečekám.

 

 

Miláček fanoušků Dean Wilson nedostal nabídku od žádného solidního týmu, takže si vybudoval vlastní program s podporou Husqvarny, Rockstaru, O'nealu a dalších firem. Svému setupu věřil natolik, že se ani nesnažil usilovat o místo náhradníka po zranění Osborna. Vyplatilo se? Rozhodně ano!

 

Čtveřicí hlavních kandidátů na titul byli bezpochyby Eli Tomac, Marvin Musquin, Jason Anderson a Ken Roczen. O Tomacovi kolovaly zvěsti, že si zranil záda, ovšem on to rezolutně popřel. Musquin si v mimosezónním období poranil koleno, které by již mělo být zdravé. Anderson vynechal MX sezónu kvůli zranění, pro SX by ale měl rovněž být ready. A Ken? Tomu ne zranění rovněž nevyhnulo. Po brutálním zranění levačky si loni zhuntoval i pravačku. Z těchto čtyř ale měl zřejmě nejvíc času na trénink před začátkem sezóny, což se ostatně ukázalo na výsledku.

 

250SX West Coast Main Event

Před startem hlavního závodu slabší třídy už byla trať docela mokrá, ale stále v solidní kondici, takže jsme se mohli těšit na pěkné závody. Po holeshotu se sápal Adam Cianciarulo, který vymetl kvalifikaci s téměř vteřinovým náskokem, ale po vlastní chybě málem upadl a první zatáčka ho tak poslala mimo trať. Do čela šel tedy Colt Nichols na Yamaze a za ním se usadili Shane McElrath na KTM, RJ Hampshire na Hondě, Coltův týmový kolega Dylan Ferrandis a TOP5 uzavíral Cameron McAdoo na Hondě.

 

Toto pořadí se po průjezdu prvním kolem na chvíli ustálilo. Mezitím se dopředu hnal Cianciarulo. Ve čtvrtém kole už pronikl na 5. místo za Ferrandise. Jeho další postup ale zhatil RJ Hamsphire, který si nenechal líbit předjetí a poslal Adama k zemi, což stálo Cianciarula propadl o jedno místo. To Ferrandis po hrozbě od Cianciarula trochu ožil, po zdolání Hampshira nasadil dobré tempo a začal se přibližovat na druhého McElratha. Cianciarulo se mezitím musel znovu dostávat do tempa.

 

Trať byla čím dál těžší, koleje a díry se prohlubovaly a na jízdě jezdců se začínala projevovat jejich fyzička. Tu rozhodně nepostrádal Colt Nichols, který si na čele vytvořil pohodlný náskok a ujížděl si pro první vítězství ve své kariéře. Jeho týmový kolega Dylan Ferrandis si na nedostatek sil také stěžovat nemohl, překonal McElratha a Yamaha tak obsadila první dvě místa. Pro bramboru si dojel RJ Hampshire. Chvíli se sice zdálo, že mu bude chtít Cianciarulo vrátit tvrdé předjetí, ale Adam už k tomu neměl dost času a možná ani dost sil.

 

Záznam:

 

450SX Main Event

Slabší třída pěkně naladila diváky na hlavní vrchol večera – závod královské třídy, kde startují ti nejlepší SX jezdci na světě. Ale i třída, kde by se mohlo zdát, že jsou karty rozdané, umí překvapit! Po startu se na čele totiž usadila dost nepravděpodobná dvojice. Vedl Dean Wilson s Malcolmem Stewartem za zády. A že do vedení patří, dokazoval fakt, že se tihle dva drželi na čele většinu závodu!

 

Za nimi přitom nejeli žádná ořezávátka, třetí místo nejdřív hájil loňský šampion Jason Anderson, který ale neměl svůj den a postupně ztrácel. Vystřídal ho Justin Barcia, za ním Ken Roczen a pětku držel Aaron Plessinger. Marvin Musquin jel až sedmý, Eli Tomac předvedl mizerný start a postupně se prokousával dopředu. Ještě hůř na tom byl Cooper Webb, který po startu upadnul, ale i tak dokázal zajíždět rychlá kola.

 

Ve dvanáctém kole to Stewart zkusil na vedoucího Wilsona, vyslal tam dvoják, ale byl moc agresivní na brzdách, takže ho jeho Honda poslala k zemi a úlohu pronásledovatele po něm převzal Justin Barcia. Dean Wilson si ale nemohl oddechnout na dlouho, Barcia se do toho opřel a o dvě kola později provedl úspěšný útok na vedoucí pozici. S ním se vyvezl i Ken Roczen a o další kolo později překonal Wilsona i on. Už se zdálo, že si Wilson dojede pro fantastickou trojku, ale v posledním kole ho o bednu připravil stahující Eli Tomac. I tak neuvěřitelný výkon!

 

Heroický výkon podal i v cíli pátý Cooper Webb, který na těžké a blátivé trati dokázal předjet 17 jezdců. Aaron Plessinger šestý a Malcolm Stewart po smolném pádu sedmý. I pro něj byl Anaheim velice úspěšným závodem. Až jako osmý dojel Marvin Musquin, který se za celý závod nedokázal výrazněji prosadit. Za propadák se ale rozhodně dá označit výkon Jasona Andersona, který čím dál více zpomaloval. Co bylo příčinou nevíme, možná mu ztvrdly ruce?

 

Yamaha tedy ovládla úvodní kolo šampionátu Monster Energy AMA Supercross 2019. Po 1. a 2. místě ve třídě 250SX West vybojoval zlato v královské třídě Justin Barcia, který se na nejvyšší stupínek pódia podíval po dlouhých šesti letech! A povedlo se mu to právě na značce, na kterou si během působení u týmu JGRMX stěžoval. Nyní se zraky fanoušků otáčí směrem ke Glendale, kde by nám měly být zodpovězeny otázky typu „Co je s Andersonem a Musquinem?“ nebo „Dokáží Wilson a Stewart zopakovat svoje vystoupení z Anaheimu?“ a jistě by nás napadlo mnoho dalších.

 

Záznam:

 

Výsledkový servis zde.

 

Připravil: Jiří Kružík

Foto: racerXonline.com

6. 1. 2018

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.