22.01.2019
Dakar Rally helmy jsou nejen nejdůležitější (a potenciálně schopné zachránit život) část výbavy každého jezdce, ale nesou také individuální prvky jednotlivých sportovců. Barvy, loga a design jsou často jedinečné u každého z nich. V helmách jezdci tráví několik hodin denně během celého závodu. Pět tisíc kilometrů, dvoutýdenní cesta – to je Dakar 2019, vzrušující závody, které nešetří jezdce písečných pasáží a průjezdy pestrou krajinou Peru. Vítězství a nadšení jsou často kompenzovány zklamáním nebo útrapami. V nejhorším případě přichází úzkost a bolest.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Motorsport patří k nejdynamičtějším sportům, z nichž si každý odnáší spoustu osobních zážitků, ale zároveň si může během nekonečných dakarských hodin v sedle hrábnout pořádně na dno. Jezdci o značce a typu přilby rozhodují svým způsobem sami, avšak například tým Monster Energy HRC využívá pro jejich design profesionální služby a talent Petra Šimáka – Slim Grafix. Tento Čech nese zodpovědnost za grafiku helem jezdců jako Joan Barreda, Paulo Goncalves, Jose Ignacio Corneio, Ricky Brabec a Kevin Benavides a jeho dílo je možné spatřit také na přilbách spousty závodníků F1, ploché dráhy, road racingových rally a extrémních sportovců.
 

„Už od dětství jsem se pohyboval v závodním prostředí,“ říká Petr Šimák. „Můj strýc je evropským kartingovým šampionem z roku 1980, přičemž jsme ho na závody doprovázeli. Vždycky mě velmi zajímaly MotoGP, Formule 1, motocross a také plochá dráha, ale naneštěstí jsem vyrůstal v prostředí, kde nebylo moc šancí začít závodit na motorce a ani motokárách v dětském věku. Coby teenager jsem začal malovat na skútr helmy pro sebe a mé přátele. O několik let později jsem tvořil design motocyklů a helem v Jižní Kalifornii a v roce 2002 jsem založil svoji vlastní značku v Praze.“


Jezdci spoléhají na Petrovi schopnosti s přidanou hodnotou, jíž je personalisovaný design pro každého z nich, který jim třeba i pomáhá překonávat obtížné situace během Dakaru. Tenhle rozhovor vznikal v době, kdy Petr finišoval s přípravami závodních helem pro Dakar 2019, protože jsme ho chtěli vyzpovídat v době, kdy bylo vše v procesu…
 

„Tvorba originálního designu, příprava, malování a následná aplikace trvají od 10 do 30 hodin.“


Petře, máš běžně volnou ruku při tvorbě helem pro jezdce týmu HRC, nebo mají oni sami nějakou myšlenku a specifické požadavky třeba co se barev týče?
"V podstatě obojí. Jezdci a lidi jako Joe Parsons z Monster Energy mají určitou představu a i mě samotného samozřejmě něco napadá. Nasloucháme si vzájemně a vždycky dáme vše dohromady. Tuhle část práce, která je vlastně spoluprácí, si opravdu užívám."

Jak dlouho Ti trvá vytvořit design helmy a vyslat ven finální produkt?
"Záleží na náročnosti každého kusu. Tvorba originálních designů, příprava, malování a následné seskládání celku zabírá od 10 do 30 hodin. Kolem a kolem zabírá průměrná tvorba nekomplikované helmy kolem 15 – 20 hodin."

Současný trend u helem spočívá v rozmanitosti tvarů a využívání rozličných technologií tzv. beze švů na jejím vrcholu. Usnadňuje to nebo ztěžuje Tvoji práci?
"Dříve byly na helmách všemožné gumové ozdoby, v současnosti narážím na rozličné tvary, barvy, lisované plasty. Někdy mám trochu potíže s přilnavostí, ale není to nic, s čím se nedá vypořádat."

„Vidět svoje helmy na hlavách vítězných jezdců Dakaru, ploché dráhy, světových superbiků, MotoGP, Formule 1 nebo Le Mans, je pro mě vždycky dost emotivní a potěšující.“

Co je pro Tebe nejvíce uspokojivá část? Radovat se z výsledné podoby helem a mít radost z Tvojí práce, nebo sledovat profíky přímo v akci či prostřednictvím TV?
„Pochopitelně obojí. Vidět svoje helmy na hlavách vítězných jezdců Dakaru, ploché dráhy, světových superbiků, MotoGP, Formule 1 nebo Le Mans, je pro mě vždycky dost emotivní a potěšující. Ale zároveň dokončení procesu tvorby bez zádrhele a pohled na finální kus jsou velmi uspokojivé.“

Rallyové helmy dostávají během závodů pořádně zabrat kvůli kontaktu s pískem, kamením, sutinami, potem – to je v podstatě tak trochu ničení uměleckého díla?!
„Jde o součást celé show. Přestože jsou helmy během závodů zničené, naštěstí jejich fotky a videa s nimi zůstávají. Nejdůležitější je, když dokáží uchránit jezdce před zraněním. Každá zničená helma je příležitostí, že budu moct vytvořit další, lepší. Vzpomínám si, jak jsem vyrobil helmu pro jednoho sponzora, pracoval na ní celý den a noc a pak jsem se vydal bez jediné minuty spánku na World SBK do Brna, abych ji předal. Neměl jsem vůbec čas ani ji vyfotit a ke vší smůle jezdec, který ji měl na hlavě, upadl hned v první zatáčce a kompletně ji zničil. Tohle považuji za smůlu.“

Je snadné zapomenout na všechnu tu práci a detaily spojené s Dakarem v okamžiku, kdy motocykly zmizí za horizontem a nechají za sebou jen prachovou stopu. Ale pořád tady kromě inovací vědy a techniky narazíte na umělce, kteří ke své práci využívají speciální techniky. Jedním z nich je Petr Šimák - Slim Grafix, jenž je rovněž součástí fascinujícího závodu, který s sebou nese tolik očekávání. Přestože na trati je jezdec sám za sebe a musí se poprat se všemi jejími nástrahami, pořád se jedná o spoustu práce celého týmu, kteří proměňují rovněž své naděje a sny v realitu.


Zdroj: Monster Energy
22. 1. 2019
 

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.