27.01.2019
Série Monster Energy AMA SX 2019 sice přišla o loňského šampiona Jasona Andersona, ale to jí nic neubralo na zajímavosti a těsnosti soubojů! V Oaklandu se například předávala červená tabulka pro průběžného lídra třídy 450SX. Kdo sesadil Kena Roczena, se dočtete v reportu.

Před závodem v Oaklandu se po pádu při tréninku vyšachoval úřadující šampion třídy 450SX Jason Anderson a tým Rockstar Energy Husqvarna tak neměl v královské třídě ani jednoho zástupce, protože Zach Osborne se pořád léčí ze zlomeniny klíční kosti. Aby toho pro tento tým nebylo málo, připravil si pro ně Oakland ještě jedno nemilé překvapení - někdo jim vykradl půjčené auto, kde měli notebooky, toaletní potřeby a oblečení. Mnoho fanoušků také spekulovalo o záskoku Deana Wilsona, ten si ale sám vede velice dobře se svými vlastními sponzory. Nicméně nic není vyloučené, uvidíme, jestli se Dean a Rockstar Energy Husqvarna dohodnou pro další závod.

Otázkou byla také forma Justina Barcii, který v Oaklandu startoval s naraženou kostrčí. Komu se ale naopak daří skvěle, je sesterský tým Red Bull KTM. V Anaheimu brali Cooper Webb a Marvin Musquin první dvě příčky a nic nenasvědčovalo tomu, že by ze svého tempa chtěli polevit. Ve hře ale jsou další žraloci, Eli Tomac, Ken Roczen patří určitě k těm největším hvězdám, ale jak už jsme se přesvědčili, překvapit může kterýkoliv z jezdců TOP10, což ostatně ukázal Blake Baggett svým vítězstvím v Glendale nebo Malcolm Stewart a Dean Wilson svou rychlostí během prvního závodu v Anaheimu.

250SX West Main

Ve slabší třídě se umístění na pódiu rozhoduje mezi čtveřicí Adam Cianciarulo, Colt Nichols, Dylan Ferrandis a Shane McElrath. A byl to právě jezdec s číslem 92 na Kawasaki, který se po projetí první zatáčkou ujal vedení. Za Cianciarulem jel držitel červené tabulky Colt Nichols, Shane McElrath se po pádech několika jezdců v prvním kole a po předjetí Camerona McAddo usadil na třetím místě a Dylan Ferrandis se musel do TOP5 probíjet po špatném startu.

Adam nadále vedl, ale Colt Nichols byl v těsném závěsu. Jen o několik metrů za vedoucí dvojicí jel McElrath a čtvrtý už byl Ferrandis. Dylan nasadil velice ostré tempo a zanedlouho šel před McElratha. Nichols se po půlce závodu zřejmě unavil tlakem na Cianciarula a lehce zvadnul, čehož využil jeho týmový kolega Ferrandis. Jeho útok na Nicholse by se dal považovat za příliš kontaktní, ale oba to ustáli a Ferrandis byl na druhém místě. Jejich souboje ovšem využil Cianciarulo, který si vybudoval malý náskok. Ferrandis se sice hodně snažil, ale cílem nakonec proskočil jako druhý.

Colt Nichols se dokázal vzpamatovat ze ztráty tempa a druhého místa, odolal dotírajícímu McElrathovi a dojel si pro třetí místo, což mu zajistilo udržení vedení v seriálu. Průběžné pořadí je nyní Nichols (91b.), Cianciarulo (88b.), McElrath (87b.), Ferrandis (86b.) - pořádně těsné, nemyslíte?

Highlights:

450SX Main

Cooper Webb vymetl holeshot a spolu s Marvinem Musquinem se okamžitě začali vzdalovat. Třetí jel po fantastickém startu Justin Bogle a za ním dvojice nováčků Aaron Plessinger a Joey Savatgy. Roczen začínal na šestém místě a Tomac až kolem desátého místa. Savatgy měl v Oaklandu svůj den, předjel Plessingera, pak i skvěle jedoucího Bogla a byl třetí. Za ním se zatím odehrávalo několik soubojů v krátkém rozmezí. Roczen, Plessinger, Tomac, Baggett - ti všichni chtěli jít dopředu a Bogle jim nedokázal úspěšně vzdorovat.

Na čele se zatím Musquin jako klíště držel vedoucího Webba. Jenže Cooper má tyhle sitauce zmáknuté z dob, kdy závodil na 250. Nenechal se rozhodit a dál si jel to svoje. V 10. kole udělal Marvin chybu na roletě, Savatgy toho ihned využil a šel na druhé místo. V těsném sledu se přes Marvina přesypali také Roczen a Tomac. Roczen začal dotírat na Savatgyho a tomu k jeho smůle vypověděla službu jeho Kawasaki, takže Roczen byl rázem druhý. Jenže to už zase chytil svoje tempo Musquin, rychle šel jak přes Tomaca, tak přes Roczena a byl zpátky na druhém místě. S ním se vyvezl Blake Baggett. Pořádná škatulala v několika málo kolech!

Musquin se odrthl od třetího Baggetta a snažil se dohnat Webba. Mezitím se na šesté místo propracoval Dean Wilson a Justin Barcia i přes naraženou kostrč jel sedmý. Do konce závodu ještě stihl Tomac předjet Roczena a tím byla TOP5 uzavřená.

Oakland byl zajímavý závod, diváci si rozhodně přišli na své! Nováčci Joey Savatgy a Aaron Plessinger ukázali, že se směle mohou měřit s těmi nejlepšími. Jen škoda, že měli smůlu. Cooper Webb si zase svým druhým vítězstvím v řadě zajistil vedení v seriálu, takže Ken už přístě bude startovat s klasickým bílým pozadím na přední tabulce. Bodové rozestupy jsou ale velmi malé: Webb (83b.), Roczen (81b.), Tomac (80b.), Musquin (79b.) a páté místo drží Barcia se ziskem 72 bodů.