27.01.2019
Sezonu MMČR side 2018 jsme již podrobili hloubkové analýze, ale opomněli jsme se také zmínit, jak se jelo v nové a progresivní kategorii Přebor ČR side a veterán. Tímto bychom chtěli vše napravit a přinést také pár čísel a statistik z přeboru, který každým rokem získává na větší popularitě. Minulý rok zažil doslova obrovský boom v počtu posádek. Dokonce v Kramolíně se jich na startovní rošt rovnalo neuvěřitelných 32! Svým počtem tzv. „hobíci“ a veteráni přebili velkou republiku. Pojďme se ale podívat, jak si vedly jejich jednotlivé posádky a kdo hrál prim...
sidecarcrossSidecarcross

Během 3 let své existence se přebor proměnil a šel více nahoru. Očividné je zrychlení posádek a blížení se republice. Dřívější pohodu zelenáčů najednou střídá větší hecování a soupeření. V sezoně 2018 se do role tahounů vyprofilovaly celkem tři posádky, které byly asi nejvíce vidět. O příčky na stupních vítězů se v každém závodě vždy přetahovali Lukášek-Peč, Šroler-Zářecký a Peták-Hotový. Z nich nejvíce tlačili na pilu Lukášek-Peč, kteří se od začátku pasovali v lídry šampionátu. Jejich gradiózní rozjezd a nabranou rychlost nestačil nikdo zastavit. Do poloviny sezony se nesli na vítězné vlně a v průběžné tabulce ostatním trochu odskočili. Až v druhé polovině se na výsluní drali jejich věrní rivalové Šroler-Zářecký a za nimi v závěsu také Peták-Hotový, resp. Gábor, který zaskočil na závody v Březové nad Svitavou. Ty byly pro Petáka vítězné. Lídři šampionátu si ale své vedoucí místo bedlivě hlídali a nenechali si ho utéct. Lukášek-Peč se tak na konci stali mistry seriálu Přebor ČR side. Druzí za nimi skončili Šroler-Zářecký a třetí Peták-Hotový/Gábor.

KONEČNÉ POŘADÍ Přebor ČR side 2018, top5:

1. Lukášek-Peč …......... 336 b.
2. Šroler-Zářecký …..... 318 b.
3. Peták-Hotový …....... 314 b.
4. Hranický-Lizánek … 266 b.
5. Štědronský-Rota …. 232 b.

Společně s přeborem startují i veteráni na dobových strojích. Pro diváka jsou lákadlem nejen jejich stroje, ale také samotní veteránisti, povětšinou úspěšní bývalí závodníci. Někteří z nich jsou ověnčeni i mistrovskými tituly. Patří mezi nimi čtveřice - Stanislav Hutira, který svůj jediný titul získal v roce 1999, dále nejstarší jezdec v poli - Jan Všetečka, který je držitelem prvního titulu mistra republiky z roku 1971, dva tituly z let 1978 a 1979 získal Jaroslav Zatloukal, posledním šampionem je Antonín Šimůnek, který ho slavil v roce 1992 s Josefem Novotným. Všichni zajisté patří do zlaté kroniky československého a později českého sajdkárkrosu. I nyní pořád přitahují pozornost. Králem této veteránské soutěže je dlouhodobě dvojice Hutira-Plhák, která drtí své soupeře jako parní válec. Ani minulý rok tomu nebylo jinak. Od prvopočátku si zadělala na titul. A ač v průběhu byla zmítána neposlušnou technikou nebo zraněním, dokázala úspěšný vstup proměnit zase v titul mistra Přeboru ČR veterán. Na pódiu se s nimi nejvícekráte objevovali Pokorný-Gábor nebo Konečný-Dostál. Obě dvojice se také dočkali celkového vítězství v některých podnicích. Dalšími častými okupanty stupních vítězů byli i Tyle-Poledník.

KONEČNÉ POŘADÍ Přeboru ČR veterán 2018, top5:

1. Hutira-Plhák …................ 328 b.
2. Pokorný-Gábor ….......... 305 b.
3. Konečný-Dostál …........ 265 b.
4. Všetečka-Kašpárek .... 226 b.
5. Bolfové …........................ 217 b.

CELKOVÁ ÚČAST PŘEBORU: Padaly rekordy!

Každým rokem se přebor rozrůstá do obřích rozměrů. V roce 2018 zaznamenal ty nejvyšší jezdecké účasti od svého vzniku. Dokonce v Kramolíně přesáhl jeho počet 30 posádek a v Ledči nad Sázavou k tomu neměl taktéž daleko. Průměrná účast činila 26 posádek na 1 podnik. Jen připomínáme, že obě kategorie v přeboru jedou společně. Samozřejmě, že největší koláč z toho si bere Přebor ČR side. Veteráni tvoří jen malou skupinu. Tzv. hobíci si drželi průměrnou účast kolem 19. Nejvíce jich přijelo do Kramolína, celkem 26. Naopak u veteránů se účast pohybovala kolem 7, s největší účastí v Dalečíně, kde jich bylo 9.

RYCHLOST: Nejlepší časy zajížděli Peták-Hotový

Kdo lámal rekordy v rychlosti, byl překvapivě Pepa Peták. Téměř vždy totiž ovládl měřené tréninky a také i absolutní časy z celého dne jednoho podniku. Vyhrál 6 kvalifikací a co se týče nejrychlejšího měřeného kola absolutně, ovládl 6 z 8 podniků. Za ním jen paběrkovali Procházka-Ochtábec a Šroler-Zářecký.

nejvíce vyhraných kvalifikací: 6x Peták-Hotový/Gábor, 1x Procházka-Ochtábec a Šroler-Zářecký
nejlepší časy na kolo: 6x Peták-Hotový/Gábor, 1x Procházka-Ochtábec a Šroler-Zářecký

U veteránů se nejlepší statistikou věnovanou času pyšnili Hutira-Plhák, kteří ovládli 5 z 8 kvalifikačních tréninku. Zbytek patřil jawistům Jurka-Sekanina.

nejvíce vyhraných kvalifikací: 5x Hutira-Plhák, 3x Jurka-Sekanina

HOLESHOT: Startům vládli Šroler-Zářecký

Sice Lukášek-Peč vítězili, ale startům nevládli. V jejich přeborníky se totiž vyprofilovali Šroler-Zářecký. Jestliže jste si chtěli vsadit na vítěze holeshotu, pak Šroler byl jasná volba! Ze všech 16 jízd se 8x radoval z holeshotu. Nikdo jiný tak skvělou vizitku neměl. Lukášek a Peták si připsali jen po třech holeshotech a Matýs po jednom. Překvapení se naopak událo v Mohelnici, kde si holeshot vystřihl veteránista Hutira. Jinak u této kategorie veteránů bylo obtížné vysledovat, kdo nejlépe startoval, výjimkou byla jen zmíněná Mohelnice. Prakticky ale platilo, že do popředí se vždy dokázal napasírovat Hutira.

nejvíce holeshotů: 8x Šroler-Zářecký, 3x Lukášek-Peč a Peták-Hotový, 1x Matýsové a Hutira-Plhák

ZÁVOD: Pod taktovkou dvojice Lukášek-Peč

Dotáhnout vše do vítězného konce se nejvíce dařilo dvojici Lukášek-Peč. Většina závodů se jela podle jejich režii, ač třeba úvod jízd dobře nezachytili. Přesto vyhráli polovinu všech rozjížděk a stupně vítězů 5x absolutně ovládli. O mistru nebylo pochyb. Dvakrát se ze zlatého věnce radovali Šroler-Zářecký a jednou Peták-Gábor

nejvíce vítězství z jízd: 8x Lukášek-Peč, 4x Peták-Hotový/Gábor a Šroler-Zářecký
nejvíce vyhraných podniků: 5x Lukášek-Peč, 2x Šroler-Zářecký, 1x Peták-Gábor

U kategorie veterán byla situace nadmíru jasná. Znovu ji opanovali Hutira-Plhák. Dominovali ve všech ohledech. Téměř vyhráli vše, co se dalo. Jen třikrát jim jejich radost zkalili Pokorný-Gábor a Konečný-Dostal, jinak vládli pevnou rukou oni.

nejvíce vítězství z jízd: 11x Hutira-Plhák, 3x Pokorný-Gábor, 1x Háček-Šimůnek a Konečný-Dostál
nejvíce vyhraných podniků: 5x Hutira-Plhák, 2x Pokorný-Gábor, 1x Konečný-Dostál

Statistika a nej Přeboru ČR side 2018:

počet závodů MMČR: 8
celkový počet zúčastněných posádek: 31
z toho zahraničních posádek: 2
nejpočetnější národnost: česká (58 závodníků), německá (2) a dánská (2)

nejpoužívanější rám: 12x WSP, 9x MEFO, 7x VMC, 1x EML, BASTECH
nejpoužívanější motor: 10x Zabel, 6x MEGA (i s MTH a MTR) a Husaberg, 4x KTM, 3x JAWA, 1x JUMBO a Yamaha

Hutira-Plhák, 328 bodů

Sice je přebor ve stínu nejsledovanější „velké republiky“, přesto svým fanouškům dokázal dát vše, co k pravým závodům patří. Závodníci této kategorie udělali zase kus práce a zrychlili. Patří jim velká pochvala a nejen za to. Svým zanícením mohou být příkladem i pro ostatní jezdce! Na závěr musím poznamenat, že snad nejhezčí pohled je na přeplněný startovní rošt přeboru! Můžeme jenom děkovat, že pořád jsou nadšencí, kteří jdou do toho po hlavě a na doraz! Díky!

Připravil: Josef Hejnal