09.02.2019
Jakoby dřívější slávu i úspěchy švédského sajdkárkrosu zavál čas. Již třetí sezonu se světový šampionát musel obejít bez účasti švédský posádek, přitom dříve platily za velmi houževnaté protivníky a míchaly pořadím na nejvyšších patrech elitní desítky. Zasloužili se o to zejména její nejslavnější jezdci – Söderqvist a Stenborg. Na ně už nikdo nenavázal. Švédský mistrák přesto tyto léta běží dále a nyní se zdá, že se snad blýská na lepší časy. Nedávno ohlásil comback Robert Gustavsson s mladým spolujezdcem Johanem Eliasson. Blýská se na lepší časy?
sidecarcrossSidecarcross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Nová dvojice může následovat příkladné stopy výše zmíněných jezdců. Za připomenutí stojí snad nejslavnější švédské období z přelomu tisíciletí, kdy o nejvyšší příčky bojovali Söderqvist-Tim Gustavsson. V letech 1999-2002 končili na MS pravidelně v top5 a dvakrát se jim povedlo i 3. místo. Kariéru ale ukončili v roce 2013. Štafetu ještě úspěšně předali mladému Stenborgovi, který se jí chopil se vší vervou a probojoval se do elitní desítky světa. Jenže postihlo ho zranění a v roce 2015 končil i on. Od té doby již nikdo na ně nenavázal.

Domácí švédský šampionát i přes neúčast svých jezdců na MS pokračoval dále, o čemž svědčí i konečné výsledky z minulého roku, viz níže:Naději do tohoto temného období vlévá nově utvořená dvojice Robert Gustavsson – Johan Eliasson ze švédského Varberg. Třicetičtyřletý Gustavsson se tak po dlouhé pauze vrací. Na svém kontě má 12 odjetých sezon s nejlepším výsledkem na MS 20. místem. Právě jeho zkušenosti s mladým talentem mohou vést k úspěchu. Jeho mitfárovi Eliassonovi je 22 let a zatím závodil v jedné sezoně, kdy obsadil stříbrnou pozici ve švédském mistrovství. Do sezony vyrazí s novou technikou VMC/Husqvarna.

Zatím se na jejich stránkách objevily plány jen na odjetí domácího šampionátu v letošním roce. Uvidíme, jak se jim povede a doufáme, že zase švédské sajdkárkrosaře uvidíme na nejvyšší úrovni mistrovství světa. Přejeme hodně štěstí!Text: Josef Hejnal
Foto: FB sidecarcross týmu Gustavsson-Eliasson, Svenska Sidvagnscrossföreningen

9.1.2019

KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.