10.04.2019
V neděli 7. dubna 2019 odstartoval sedmidílný seriál Jihočeského KP v motokrosu. Na výborně připravené trati se sešlo cekem 177 závodníků v sedmi kategoriích. Časový harmonogram byl poměrně našlapaný, ale vše se naštěstí stihlo i navzdory časové komplikaci odjet včas. Tento podnik se jel společně se seriálem VVL Cup a bude se také do obou seriálů počítat.

Spokojen byl po závodě i jeho hlavní pořadatel Martin Mída z Motocross Clubu Horažďovice v AČR„Závody byly organizačně sice poměrně náročné, ale rozhodně je považuji za hodně povedené. Chtěl bych toto cestou poděkovat všem zúčastněným za vzorové dodržování bezpečnostních zón a také za dodržování pořádku v parkovišti závodních strojů. Co se týká tratě, tak jsem rád, že se nám to v sobotu povedlo zavlažit natolik dostatečně, že vše vydrželo po celou neděli v optimální kondici…“

Nejmladší třída 50ccm, která se počítá pouze do VVL Cupu, neboť v jihočeském KP není vypsána, patřila Jaroslavu Novotnému z Červeného Újezdu. V cíli nadělil druhému nejlepšímu Adamovi Bílému z AVB Chocenice pokaždé zhruba minutu. Za ním pak byl obě jízdy celkově třetí Oliver Tomšík z týmu Kawatom Heřmanov.

Třída 65ccm se jela společně s kategorií 85ccm, ale klasifikována byla zvlášť. Nejlepší byl Stanislav Pojar z Vřeskovic a dokonce byl pátý absolutně i mezi 85ccm. V této hlavní třídě 85ccm exceloval již od ranních tréninků Matyáš Červenka z Újezdu nad Lesy. Je pravda, že Matyáš je na horní hranici věkového limitu pro tuto třídu (15 let), ale jeho dravý styl jízdy ve spojení s perfektně naladěnou motorku nedaly absolutně nikomu šanci. Druhé místo patřilo o čtyři roky mladšímu Václavu Janoutovi z Multi-Air Jama CZ RT. Třetí místo vybojoval loňský krajský přeborník v této třídě Rakušan Jürgen Lehner z Motosportu Chýnov.

V kategorii Hobby MX2 byl jasně nejlepším jezdcem Patrik Holub z HH Racing teamu. Vyhrál obě jízdy. Za ním se však pořadí míchalo zajímavě. Nakonec při shodě bodů i umístění rozhodla až druhá jízda o tom, že stříbro bral Matěj Bock z Litomyšle a s bronzem se musel spokojit Matyáš Plch z Extreme Motorsportu.

Ve třídě Hobby MX1 se podobný souboj odehrál přímo o zlato. Zde druhá jízda rozhodla o vítězství Vlastimila Chalupného z Moto Teamu Excel Racing před o něco mladším jezdcem Miloslavem Uhlířem z Cerhenic. Celkově třetí skončil s jistotou Martin Holub z Uzeniček.

Třída Veterán nabízela opravdu velice zajímavé souboje! Však v cíli první jízdy byli všichni tři nejlepší jezdci vměstnáni v necelé jedné vteřině…! A to se opravdu jen tak nevidí. Podobné souboje se pak odehrávaly i ve druhé jízdě. Nakonec z nich vyšel nejlépe Ladislav Mikas z týmu MM Motors CB Renvolt Bohemiastone před vítězem první jízdy Markem Krausem z Motosportu Chýnov, který při pádu v intenzivním souboji o první místo v jízdě druhé ulomil páčku přední brzdy. Celkové třetí místo si pohlídal jeho týmový kolega Adolf Straka. Mezi zvlášť hodnocenými veterány nad 50 let byl nejlepší Petr Kölbl z AMK Pacov v AČR a nejstarší kategorii Veteránů nad 60 let vévodil Jan Chromý z Motosportu Chýnov.

Ve třídě MX2 bohužel došlo v první jízdě ke komplikaci. Po velice nebezpečném pádu na dopadu jednoho z rychlých skoků musel být jezdec převezen leteckou záchrannou službou do plzeňské nemocnice. Důležitější než výsledky je v tomto případě skutečnost, že nebylo naštěstí zjištěno žádné vnitřní zranění a dotyčný jezdec byl v úterý z nemocnice propuštěn domů. Celkovým vítězem této třídy se nakonec stal loňský vítěz tohoto seriálu Pavel Beránek z SXS Racing teamu před Jaroslavem Strnadem z Mirošova a dnes už spíše automobilovým závodníkem, zkušeným Davidem Soldátem z BV Racing Teamu.

V Kategorii MX1 nebylo pochyb o vítězství v podání Rudolfa Plcha z Extreme Motorsportu. Ten svou rychlostí dokázal vybojovat o týden dříve třetí místo dokonce na úvodním závodě rakouského šampionátu. V Horažďovicích tak skvěle vykročil za obhajobou loňského titulu jihočeského krajského přeborníka v této prestižní třídě. Druhý byl nakonec Martin Häringer ze Zalužan a třetí Jaroslav Kolman z týmu K.U.S.A.

Další závod jihočeského KP v motokrosu se pojede na oblíbení trati Ingilinka v Netolicích v sobotu 11. 5. 2019.