22.04.2019
Druhý díl FIM evropského motocrossového šampionátu tříd EMX 65 a EMX 85 (zóna severozápad) zamířil uplynulý víkend do belgického Lommelu. Na těžké písčité trati svádělo souboje deset českých zástupců. Tím nejúspěšnější byl, stejně jako v Uhercích, Víťa Marek v kategorii EMX 65.
motocrossMotocross

Mezi nejmladšími závodníky v kategorii EMX 65 závodili také čeští zástupci Víťa Marek, Martin Červenka, Dominik Valter, Stanislav Pojar a David Wilderwill. Již ve volném tréninku bylo vidět, kdo má nejradši těžký písek v Lommelu. Byla to holandská závodnice Lotte Van Drunen. Kvalifikační závod však ovládl na plné čáře Víťa Marek, jezdící za Cermen Racing Team, který byl v cíli o 5 s rychlejší než Lotte Van Drunen a o více než 26 s pozadu dojel třetí Maxime Lucas. Již zde bylo jasné, která dvojice se popere o stupně nejvyšší! První rozjížďku vyhrál také Víťa Marek! Na své maličké KTM si za 9 kol vytvořil náskok 8 s na druhou Lotte Van Drunen a 22 s na třetího Švéda Antona Isakssona. Cílovou vlajku ve druhé jízdě minula první rychlá Lotte Van Drunen, Víťa Marek projel za ní po 6 s. Třetí byl opět Anton Isaksson.

I přesto, že Víťa dojel v Lommelu na druhé pozici, tak si drží vedení v celém šampionátu. Na čele je s 97 body. Na druhém místě je holandská závodnice Lotte Van Drunen s 89 body a třetí je švédský závodník Anton Isaksson s 74 body.

Celkové výsledky EMX 65 z Lommelu:
1. Lotte Van Drunen (NED), 2. Vítězslav Marek (CZE), 3. Anton Isaksson (SWE), 4. Gyan Doensen (NED), 5. Dex Kooiker (NED), …, 14. Martin Červenka (CZE), 23. Stanislav Pojar (CZE), 36. Dominik Valter (CZE), 37. David Wilderwill (CZE)

EMX 85

Ve třídě EMX 85 zastupovali Českou republiku Julius Mikula, Dominik Kučeřík, Jiří Klejšmíd a Tadeáš Klamt.
Ve třídě EMX 85 musely být odjety, pro velký počet jezdců, dvě kvalifikační rozjížďky. Tu první vyhrál Ivano Van Erp z Holandska, nejlepší Čech byl 26. Dominik Kučeřík. Druhou kvalifikační skupinu vyhrál Andreas Krogh Jensen z Dánska, nejlepší z českých zástupců byl v této skupině Julek Mikula na desáté pozici. Nechyběl ani závod Last Chance, kde Jiřímu Klejšmídovi nestačilo šesté místo na postup do hlavního závodu. První závod vyhrál Ivano Vam Erp, druhý dojel Andreas Krogh Jensen a třetí Lucas Bruhn. Julius Mikula dojel čtrnáctý. Druhá rozjížďka měla po dojetí cíle na prvních třech místech stejné pořadí. Julius Mikula však využil svých zkušeností a tréninků a dokázal dojet pátý!

Ve vedení šampionátu se drží Ivano Van Erp s 92 body, druhý je Sacha Coenen se 75 body, třetí Cas Volk, který má na kontě 70 bodů. A na pátém místě je po dvou závodech Julius Mikula, který má 56 bodů.

1. Ivano Van Erp (NED), 2. Andreas Krogh Jensen (DEN), 3. Lucas Bruhn (DEN), 4. Sacha Coenen (BEL), 5. Cas Valk (NED), …, 6. Julius Mikula (CZE)

125ccm

V Lommelu nechyběla ani doplňková třída 125 ccm, ve které se na start postavil Tomáš Pikart. Na startu s ním nechyběl Liam Everts, Nikita Kucherov nebo Kay Karssemakers. Tomáš dojel v kvalifikaci na čtrnácté pozici. První rozjížďku dojel na 11. místě a druhou na 9. místě. Celkově skončil v TOP 10 na krásném devátém místě.

Gratulujeme všem klukům ke skvělému úspěchu na těžké trati a při velké konkurenci!!

Celkové výsledky závodu naleznete na fim-europe.eu.

Připravil: Pavel Horák