13.05.2019
Po roční pauze jsem měl možnost zúčastnit se díky kamarádům z holického Classic Teamu 3. ročníku mezinárodního motokrosu pro stroje tříd classic. Opět se jelo v německém Teutschenthalu na trati MS, a to 11. května jako „Talkessel Classics“. Hned po příjezdu nás přivítal Helge Mühlig, jezdec místního klubu a hlavně náš kamarád. Ale místo na motorce se k nám přibelhal o dvou francouzských holích, protože si při prvomájovém tréninku dost pochroumal kotník.
motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Škoda, Helge je nejen dobrý kamarád, ale hlavně vedoucí jezdec našeho seriálu classic ve třídě Twinstock 50+ po 1. závodě v Ostrově.


Pořadatelé připravili pěknou, ale náročnou trať. Ředitel závodu Harald Mühlig měl ale velké obavy z počasí, protože na sobotu meteorologové předpovídali celodenní deště. A jak se druhý den ukázalo, Haraldovy obavy se naplnily. V pátek odpoledne se postupně závodiště zaplňovalo obytnými vozy závodníků z řady zemí. Pochopitelně bylo hodně místních, přijelo dost jezdců od nás, ale i ze Slovenska, Belgie, Holandska, Dánska, Finska, Rakouska a z dalších států. Byla škoda, že jezdecká účast ze strany našich jezdců byla menší než v minulých 2 letech. Mnoho z nich se přihlásilo na další závod veteránů classic, který se jel u nás v Kramolíně při MS v sajdkárkrosu 12. května 2019. 


Pro mě byl určitě příjemný večer před závody, protože jsem tam poznal řadu zajímavých osobností.
Především to byl Joachim Helmholdt, který jako jezdec NDR vyhrál v roce 1963 mezinárodní motokros v Přerově, kdy nechal za sebou naše význačné jezdce. Tehdy bylo pořadí 1. Helmholdt, ESO 2. Chára, Jawa 3. Souček, ESO.


Obdivuji Jindru Grefa, který žije dlouho v USA a k nám přilétá na sezónu tak, aby stihl na své čézetě objíždět veteránské závody ECMO (European Classic Motocross Organization). V Teutschenthalu se tak neuvěřitelně vitální 77letý!!! Jindřich připravoval na blížící se závod 25. 5. ve Francii. A to jel v Německu s bolavou nohou, kterou ještě neměl úplně doléčenou. Podle jeho slov ho samozřejmě uvidíme i na závodě u nás v Netolicích 6. 7.


Zamračená obloha už ráno nevěštila nic dobrého. Předpověď počasí se bohužel vyplnila. Když poslední jezdci absolvovali dodatečnou ranní technickou přejímku, začalo drobně pršet a déšť nás provázel s krátkými přestávkami po celý den. Pro 188 převzatých jezdců tak začal trénink na blátivé trati. Dopoledne to ještě šlo, i když trať byla těžší a těžší.


Když se jezdci připravovali ke startu odpoledních závodních jízd, pořadatelé správně rozhodli, že se pojede pouze první série jízd. Ale i tak mnoho jezdců své naleštěné motokrosové skvosty do závodu nevyslalo. Trať byla velmi náročná pro jezdce, ale i pro jejich stroje. Někteří závodníci měli problémy trať vůbec projet, další zklamala technika. A teď něco k jednotlivým jízdám. Možná mé některé údaje nebudou úplné, protože místní časoměřiči sice vydávali výsledky správně, ale ve výsledcích chyběly značky strojů, týmy i národnosti jezdců. A tak jsem musel všelijak kombinovat výsledky s údaji v programu i z vlastního sledování. Pro jezdce chyběl monitor, který by zobrazoval průběžné pořadí i dosažené časy.


Ve 12:30 hodin vyjela do závodu skupina jezdců 3 tříd classic. V dopoledním kvalifikačním tréninku si nejlépe vedl náš Slávek Branda, který tak patřil k hlavním favoritům. Pole jezdců vedl nejdříve Freude, aby ho brzy na čele vystřídal Holanďan Bron na čtyřdobé BSA. Branda se zkušeně držel na 2. místě. Jednu chvíli se zdálo, že se blíží i k vedoucímu jezdci, který Brandovi ale nevadil, protože patřil do jiné kategorie. Po startu došlo ke kurióznímu hromadnému pádu, který dobře dopadl. Zapletl se do něho i náš František Bezdíček. Jeden z jeho soupeřů ho zachytil za chránič a vlekl několik metrů za sebou a závod tak pro Frantu skončil.

Výsledky Classic +66:

1. Jan Van den Brom, Holandsko-VMCN, BSA 500
2. Martin Pedersen, Dánsko-Danmark MC, BSA 441
3. Kai Larsen, Dánsko, Matchless 600
------------------------------------------------------------------------------
5. Petr Říčař, ČR-CMX Czech Team, ČZ 380
11. Jindřich Gref, ČR, ČZ 380
12. František Bezdíček, ČR- Classic Team Holice, ČZ 380
13. Jiří Krejčík, ČR- Classic Team Holice, ČZ 380

 

Výsledky Classic - 60:
1. Mike Steude, Německo, ČZ 380
2. Holger Bley, Německo, ČZ 380
3. Adalbert Haunschmied , Rakousko-ÖMRC St. Georgen, ČZ 250
------------------------------------------------------------------------------------------
7. Martin Piskáček, ČR-Czech Classic, ČZ 380


Výsledky Classic - 66:
1. Vítězslav Branda, ČR-Classic Team Holice, ČZ 380
2. Wilhelm Lutz, Německo-MC Kamp Lindfort, ČZ 380
3. Lothar Diwischek, Německo-MSC Bruchstedt, ČZ 360

Dále byl na pořadu dne závod Twinshock +50. Zde si vedl suverénně belgický jezdec Schelfsaut na čtyřtaktu Husqvarna.


Výsledky Twinshock +50:
1. Brik Schelfaut, Belgie-VMCN, Husqvarna 500
2. Daniel Hens, Belgie-UMC, Honda 600
3. Kevin Reed, Anglie-Suzuki Vintage Geboers, Suzuki 500
--------------------------------------------------------------------------------------
23. Petr Tůma, ČR, Can-Am 250


Ve společném závodě Twinshock - 50 a Classic - 50 si nejlépe vedl německý jezdec Timo Eissner na Maicu. S těžkou blátivou tratí se statečně prala i naše Jana Antošová. Dlouho to vypadalo, že se udrží na špici své kategorie. Pak ale ve 4. kole vyjela mimo trať a závod pro ni skončil. Ale i tak si zaslouží naše uznání za to, jak jela.


Výsledky Twinshock - 50:

1. Timo Eissner, Německo-Team Neubert Racing, Maico 490
2. Steven Peeters, Belgie-MX Team Peeters, Maico 490
3. Chris Freyenklahsen, Německo-Huski Sport M Land, Husqvarna 500
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
10. Michal Kašpárek, ČR-Motobad, Yamaha 465
15. Ondřej Hoffmann, ČR-MX Brezina Team, Suzuki 400

Výsledky Classic - 50:
1. Steffen Teubner, Německo-MSCTeutschenthal, ČZ 380
2. Dennis Lenzer, Německo-MSC Pösneck, ČZ 380
3. Andreas Faber, Německo-MC Rhein Main, Husqvarna 250
-------------------------------------------------------------------------------------
6. Jana Antošová, ČR-Janeantos 33, ČZ 400
7. David Říha, ČR-Classic Team Holice, ČZ 380


Největším suverénem v Teutschenthalu byl Holanďan van Drooge. Ten se v kategorii EVO 3 +50 usadil na vedoucí pozici ihned po startu a všem svým soupeřům viditelně ujížděl. V cíli „nadělil“ druhému jezdci v pořadí 2 minuty 29 sekund!!! Na špici se zpočátku držel i známý slovenský jezdec Josef Drozda, kterého ale brzy zklamala jeho Honda 500.
 

Výsledky EVO 3 +50:
1. Richard van Drooge, Holandsko-van Drooge Racing, Kawasaki 250
2. Steffen Hornig, Německo-Team Hornig, Honda 250
3. Stefan Genscher, Německo-Raudis Racing, Honda 500
-------------------------------------------------------------------------------------------------
9. Dušan Bari, ČR-Motobard, Yamaha 125


Určitě většina lidí očekávala s napětím start jízdy EVO 2 - 50. Tam se totiž přihlásil úspěšný jezdec Orionu Litomyšl Petr Bartoš, který v MMČR stále zdatně prohání naše mladé jezdce. Petr už dopoledne ovládl měřený trénink a nejinak tomu bylo i v odpoledním závodě. Doslova vystřelil od startu. Po celý závod se zdálo, že Petr na trati závodí a ostatní jezdci po ní jenom jezdí. V cíli byl klasifikovaný s více jak minutovým náskokem před druhým jezdcem v pořadí. Podle jeho slov měl hlavně strach, aby mu během závodu nezhasla jeho plnoobjemová dvoudobá pětistovka Kawasaki, kterou by asi nedokázal nastartovat. A jeho slova se potvrdila, ale naštěstí až po projetí cílem, kdy mu motorka zhasla a do parkoviště závodních strojů ji musel dotlačit.
 

Výsledky EVO 2 - 50:
1. Petr Bartoš, ČR-Orion Racing Team, Kawasaki 500
2. Sven Philipp, Německo
3. Karsten Fiebing, Německo
 

V poslední jízdě dne jeli nejmladší jezdci kategorie EVO 1 - 37. Dlouho vedl Angličan Gough, ale neodolal náporu německého jezdce Fischera. Ke konci závodu se před něho dostal i náš jezdec Machač.


Výsledky EVO 1 - 37:
1. Dominic Fischer, Německo-ZIMBA Racing, Honda 250
2. Radek Machač, ČR, Honda 500
3. George Gough, Anglie-ACO OK, Kawasaki 500
-------------------------------------------------------------------------------
7. Radek Placecký, ČR, Honda 125
11. Jindřich Musil, ČR, Honda 500


Josef Vašíček
13. 5. 2019
 

motocrossMotocross
KomentářeKomentáře
ChatChat

Komentáře:

Pro vložení komentáře se přihlašte nebo zaregistrujte.