23.05.2019
Setkání jezdců, neboli nová série mezinárodních závodů v Polsku pod názvem EAST MX CUP byla zahájena v Lublinu 18. a 19. května 2019. První závod Memoriál Zbigniewa Matysiaka přilákal jezdce z Polska, České republiky, Slovenska, Španělska nebo i Ukrajiny, Litvy a Běloruska. Pro jezdce byla připravena trať na skvělé úrovni a vybojovat si mohli skvělé prémie. Pořadatelé se ve spolupráci se sponzory rozhodli využít osvědčenou návnadu ve formě velmi atraktivních cen pro jezdce. Hlavní výhra byla okolo 2.000 EUR.

I přes to, že termín závodu kolidoval s jinými závody, na startu nechyběla zajímavá jména. Z České republiky se na start kategorie PRO postavil Jaromír Romančík, Martin Krč a Jakub Terešák. Ze Slovenska přijeli Tomáš Šimko a Jakub Hruška. Zajímavým závodníkem byl také Josiah Natzke  - Novozélanďan, který závodí v kategorii MX2 na mistrovství světa. Z Polska nechyběl Tomek Wysocki, který je pravidelným účastníkem MMČR v motokrosu.

Závodilo se ve 12 kategoriích – Master 50+, MINI, PRO, MX65, MX85, Ženy, Licence B, Licence C, Junioři, Čtyřkolky, Amatéři a Masters. Tou nejsilnější byla právě kategorie PRO.

V kvalifikaci třídy PRO měl nejlepší čas Tomek Wysocki, druhý byl Maciek Więckowski. Třetí čas měl Jaromír Romančík, který se cítil na blátivém povrchu skvěle a jízdu si užíval. Závod byl tak ve fázi překvapení. Do první jízdy nejlépe odstartoval Łukasz Lonka, který se však nechal předjet a dojel nakonec třetí. První byl Wysocki a druhý Romančík. Martin Krč dojel čtvrtý a Kuba Terešák byl desátý. Jára Romančík přiznal po prvním závodu, že byl Tomek moc rychlý a tentokrát mu nestačil. Druhou jízdu nejlépe odstartoval Romančík s Krčem v zádech. Avšak motokros míchá pořadím každou rozjížďku. Na prvním místě dojel Romančík, druhý byl Wysocki a třetí Więckowski. Celkově vyhrál Romančík, druhý byl Wysocki, třetí Lonka. Zbytek jezdců z Česka a Slovenska byl v TOP 10.

Pro diváky byl také připraven zajímavý doprovodný program, zahrnující rovněž velice oblíbenou autogramiádu. Celkově se závody povedly a všichni diváci a závodníci se můžou těšit na druhý atraktivní závod seriálu.